11. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - koncert Scoring4Polish Directors

31 maja 2018 roku o godzinie 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się koncert Scoring4Polish Directors.

Gość honorowy: Agnieszka Holland
Goście specjalni: JIMEK, Jan AP Kaczmarek, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Zbigniew Preisner,              Sandro di Stefano

Program:

JIMEK — Suita z filmu Sztuka kochania: Historia Michaliny Wisłockiej
JIMEK — Suita z filmu Atak Paniki
Sandro di Stefano — Suita z filmu Człowiek z magicznym pudełkiem
Clint Mansell — Suita z filmu Twój Vincent

*

Antoni Komasa-Łazarkiewicz — Suita z filmu W ciemności 
Zbigniew Preisner — Temat z filmu Europa, Europa 
Zbigniew Preisner — Temat z filmu Tajemniczy Ogród 
Jeff Beal — Fantazja na tematy z House of Cards
Jan AP Kaczmarek — Suita z filmów Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud
Antoni Komasa-Łazarkiewicz — Suita z filmu Pokot

Sara Andon – flet
Tomer Moked – skrzypce
Wojtek Kowalewski – perkusja
Monika Szulińska – perkusja
Jose Manuel Alban Juarez — perkusja
Igor Falecki  – perkusja
Daniel Popiałkiewicz – gitara elektryczna
Andrzej Święs – kontrabas
Piotr Wrombel – klawisze
Radzimir Dębski – prowadzenie, klawisze

Cracow Singers — chór

AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy

Marek Moś — dyrygent

Ideą cyklu Scoring4Polish Directors jest pokazanie współpracy łączącej reżysera z kompozytorem. Do tej pory prezentowaliśmy muzyczne bogactwo filmów Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Było to ujęcie bardzo klasyczne oparte na doskonale znanym repertuarze. Tym razem cykl poświęcony zostanie twórczości Agnieszki Holland oraz nowym zjawiskom muzycznym w polskiej kinematografii ostatnich lat. Filmy zaprezentowane w tym roku w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  pokazały kreatywność młodego pokolenia twórców muzyki funkcjonalnej zarówno z polski jak i zagranicy. Do współpracy przy tym koncercie zaprosiliśmy więc twórców, którzy z dużą śmiałością łączą muzykę orkiestrową z elektroniką, wychodzą poza tradycyjne rozumienie roli kompozytora, są producentami, wokalistami, multiinstrumentalistami, chętnie eksperymentują.  Nasze zaproszenie przyjął Antoni Komasa-Łazarkiewicz, który specjalnie na tę okazję przygotuje suitę z muzyką z filmu Pokot , polskiego kandydata do Oskarów, w której wychodząc od klasycznych brzmień orkiestry kompozytor przejdzie w elektroniczny świat brudnych dźwięków rodem z Berlina i osobiście będzie miksował je na żywo dla publiczności FMF. Patronem koncertu i gościem honorowym tego wieczoru będzie Agnieszka Holland , której dziełom filmowym poświęcona zostanie większa część koncertu. Tego wieczoru usłyszymy również suitę z filmu W Ciemności, a także kompozycję Jeffa Beala z serialu House of Cards, którego cztery odcinki wyreżyserowała Holland.

Sporo zamieszania na rynku muzycznym zrobił ostatnio Radzimir Dębski, znany powszechnie jako JIMEK. Nie mogło więc zabraknąć go na FMF. Ameryka usłyszała o nim kilka lat temu dzięki remiksowi piosenki Beyoncé, w świecie hip-hopu zdobył uznanie dzięki symfonicznemu projektowi z polskim raperem Miuoshem, a polska branża filmowa ostatnio pieje z zachwytu nad ścieżkami dźwiękowymi, które napisał do filmów Sztuka Kochania w reżyserii Marysi Sadowskiej oraz Ataku Paniki Pawła Maślony. Radzimir Dębski specjalnie dla FMF przygotuje suity ze swoich ostatnich filmów i osobiście poprowadzi orkiestrę w swoich utworach.

Na koncercie nie może zabraknąć również Sandro Di Stefano, włoskiego kompozytora, laureata tegorocznego konkursu w Gdyni w kategorii najlepsza muzyka, który przygotuje suitę na podstawie jego zwycięskiej ścieżki dźwiękowej do najnowszego filmu Bodo Coxa Człowiek z magicznym pudełkiem. Muzyka, którą słyszymy w tym futurystycznym love story, świetnie funkcjonuje poza ekranem, o czym przekonany się na 11. FMF.

2018 to rok szczególny dla krakowskiej branży filmowej.  Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie obchodzi bowiem swoje 10.lecie. Mechanizm wsparcia produkcji filmowych związanych z Krakowem i Małopolską w połączeniu z działalnością Krakow Film Commission, pozwala co roku przyciągać do Krakowa partnerów z branży filmowej z całego świata. Jubileusz RFF to doskonała okazja do wspólnego świętowania i zaproszenia na FMF nie tylko kompozytorów, ale także przedstawicieli kina z kraju i zagranicy.  Nasze zaproszenie przyjęli reżyserzy i twórcy filmów, z których muzykę zaprezentujemy na festiwalu. Oprócz koncertów w ramach Forum Audiowizualnego odbędzie się cykl otwartych dla publiczności spotkań, podczas których filmowcy opowiedzą o swojej pracy nad muzyką w filmie, o swoich oczekiwaniach i tajnikach współpracy z kompozytorami.

Wisienką na torcie będzie osobisty udział w koncercie Clinta Mansella, autora muzyki do filmu Requiem dla Snu Darrena Aronofsky’ego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych motywów przewodnich w światowej kinematografii.  Jego muzykę możemy usłyszeć również w polsko-brytyjskiej koprodukcji Twój Vincent w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, która jest pierwszym filmem pełnometrażowym będącym w całości animacją malarską. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana przez zespół 125 malarzy z całego świata w studiach w Polsce i Grecji. A czego słuchali malujący artyści? Niczego innego jak muzyki Clinta Mansella. Gdy przyszło więc do wyboru kompozytora, reżyserka nie wyobrażała sobie, że może to być ktokolwiek inny. Mówi się, że Mansell czterokrotnie odmówił zanim przeczytał biografię van Gogha i zgodził się na udział w projekcie. Na koncercie zaprezentujemy suitę z filmu przygotowaną przez samego kompozytora. Twój Vincent był w tym roku nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Koncert wykona najlepsza polska orkiestra kameralna AUKSO, którą poprowadzi Marek Moś.

Bilety do nabycia na eventim.pl.

Więcej informacji o całym festiwalu znajdziecie tutaj.

źródło: zdj. i materiały prasowe fmf.fm