Agnieszka Holland i Johnny Depp na tegorocznym festiwalu Berlinale

Poznaliśmy tytuły produkcji, które będą miały swoją światową premierę na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Wśród nich znalazł się nowy film Agnieszki Holland.

Na filmowym festiwalu w Berlinie zadebiutuje nowa produkcja wyreżyserowana przez Agnieszkę Holland pod tytułem „Szarlatan”, która opowie prawdziwą historię Jana Mikolášeka, czeskiego uzdrowiciela, z którego usług korzystał między innymi angielski król Jerzy VI, a także prezydent Czechosłowacji, Antonín Zápotocký.

Swoją światową premierę na festiwalu będzie miał także film „Minamata”, w którym Johnny Depp wcielił się w legendarnego amerykańskiego fotoreportera Williama Eugene'a Smitha.

Film opowie prawdziwą historię z lat 70. ubiegłego wieku, kiedy Smith przyczynił się do nagłośnienia potężnego skandalu związanego z zatruwaniem wody rtęcią przez wielki japoński koncern Chisso Corporation. Po opublikowaniu pierwszych informacji na temat nielegalnego zatruwania źródeł wody Smith został brutalnie pobity przez pracowników firmy, co miało go powstrzymać od publikacji kolejnych zdjęć.

Carlo Chatriani, dyrektor kreatywny festiwalu tak skomentował pojawienie się wspomnianych produkcji na festiwalu:

Agnieszka Holland i Johnny Depp – to spotkanie dwóch modeli kina, które nie tylko mówią o przeszłości, ale pozwalają również interpretować bieżące wydarzenia. Tak samo jest w przypadku Jia Zhang-ke i jego dialogu z różnymi pokoleniami chińskich autorów oraz wizualnej elegii Jóhanna Jóhannssona.

W sekcji Berlinale Special znalazły się jeszcze nowy film chińskiego reżysera Jia Zhang-ke i dokumentem Jóhanna Jóhannssona z Tildą Swinton w roli narratorki. Tegoroczny festiwal Berlinale rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 1 marca.

Sekcja Berlinale Special:

Szarlatan”, reż. Agnieszka Holland (Czechy, Irlandia, Polska, Słowacja)
Obsada: Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, Jaroslava Pokorná

Minamata”, reż. Andrew Levitas (Wielka Brytania)
Obsada: Johnny Depp, Hiroyuki Sanada, Minami, Bill Nighy

Hillary”, reż. Nanette Burstein (USA)

Last and First Men”, reż. Jóhann Jóhannsson (Islandia)
Narracja: Tilda Swinton

Yi Zhi You Dao Hai Shui Bian Lan”, reż. Jia Zhang-ke (Chiny)

źródło: Deadline.com / zdj. Infinite Nihil / Metalwork Pictures