Bradl 1 i 2 - prezentacja historycznych komiksów o Powstaniu Warszawskim

Bradl to nowa seria komiksów stworzona przez Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego. Niedawno na rynku ukazał się drugi album i z tej okazji prezentujemy Wam dwa pierwsze tomy serii.

Tom 1

Komiks Bradl Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego powstał na kanwie losów jednego z uczestników Powstania Warszawskiego – Kazimierza Leskiego Bradla.

As polskiego wywiadu miał tak bogaty życiorys, że własną biografię zatytułpował Życie niewłaściwie urozmaicone. Przed wojną był inżynierem w zespole budującym słynne polskie okręty ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”, uczęszczał do szkoły lotniczej w Dęblinie i właściwie tylko jeden wypadek sprawił, że zamiast do RAF trafił do konspiracji. Jako szpieg pracował dla jednej z najlepszych polskich organizacji wywiadowczych – był oficerem Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej Armii Krajowej. Wychodził cało z każdej opresji, przedzierał się przez okupowaną Europę z fałszywymi dokumentami, wytyczał szlaki dla kurierów i wykradał najpilniej strzeżone tajemnice III Rzeszy. Jego losy stały się doskonałą inspiracją do stworzenia wyjątkowej serii komiksowej.

Akcja pierwszego tomu rozgrywa się w Warszawie – mieście sterroryzowanym przez okupanta, a jednocześnie tętniącym ukrytym życiem, z galerią barwnych, nieco przerysowanych postaci. Na tom składają się dwie opowieści graficzne: Dom pełen robaków oraz Zmartwychwstanie w Szpitalu Ujazdowskim. Fabuła komiksu jest fikcyjna, choć przedstawione wydarzenia opierają się na faktach historycznych.

Wydawcami komiksu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Egmont Polska.

Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii Status 7, 48 stron, Rezydent, Koszmary zebrane, Pierwszej brygady oraz Nowych przygód Stasia i Nel, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.

Marek Oleksicki (ur. 1979) – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Pracuje w reklamie, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego rysunkami – Odmieniec. Trzy i Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal. Jego prace publikowane były także w antologii komiksów o Powstaniu Warszawskim – Powstanie ʼ44. Przede wszystkim jednak współpracuje z zagranicznymi wydawnictwami. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein’s Womb (do scenariusza Warrena Ellisa), 28 Days Later (do scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także The Darkness: Close Your Eyes i głośna seria Zero (do scenariuszy Alesa Kota).

Zdjęcia komiksu (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

dscn6580.jpg dscn6581.jpg

dscn6582.jpg dscn6584.jpg

dscn6585.jpg dscn6586.jpg

 dscn6587.jpg dscn6588.jpg

Materiały dodatkowe

Wstęp: Alexandra Richie (3 strony).

Na końcu komiksu znajdziemy szkice, koncepty i niewykorzystane kadry (9 stron) oraz posłowie  autora (1 strona).

dscn6592.jpg dscn6594.jpg

dscn6595.jpg dscn6591.jpg

Specyfikacja

Scenariusz

Tobiasz Piątkowski

Rysunki

Marek Oleksicki

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Druk

kolor

Liczba stron

64

Data wydania

styczeń 2017

Tom 2

Kazimierz Leski powraca w drugim tomie serii Bradl autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego! Wraz z nieuchwytnym dla wroga oficerem polskiego wywiadu zwiedzimy zadymione knajpy okupowanej Warszawy, w których przy dźwiękach piosenek Mieczysława Fogga można spotkać miłość życia. Zajrzymy też do zapomnianych tuneli pod miastem, gdzie w mroku czają się tajemnice przeszłości. Korzystanie z tajnych skrytek, werbunek agentów, ucieczki przed łapankami - oto codzienność Bradla i jego organizacji szpiegowskiej: Muszkieterów. Tym razem Leski będzie musiał zmierzyć się z wrogiem, którego sam stworzył?

Opowieść utrzymana jest w eleganckiej stylistyce noir, stanowiącej idealną oprawę przygód nieustraszonych szpiegów z czasów II wojny światowej.

Zdjęcia komiksu (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

dscn6561.jpg dscn6562.jpg

dscn6563.jpg dscn6565.jpg

dscn6568.jpg dscn6569.jpg 

dscn6567.jpg dscn6566.jpg

Materiały dodatkowe

Album został wzbogacony o wstęp historyczny dr. Andrzeja Zawistowskiego, szkice poszczególnych kadrów i postaci oraz zdjęcia okupowanej Warszawy.

Wstęp: "Organizacje zbrojne polskiego podziemia" autorstwa dra Andrzeja Zawistowskiego (3 strony).

Na końcu komiksu znajdziemy galerię zdjęć okupowanej Warszawy (5 stron), szkice i koncepty postaci (5 stron) oraz zapowiedź 3. tomu.

dscn6576.jpg dscn6572.jpg

dscn6574.jpg dscn6577.jpg

Specyfikacja

Scenariusz

Tobiasz Piątkowski

Rysunki

Marek Oleksicki

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Druk

kolor

Liczba stron

64

Data wydania

wrzesień 2017

źródło: Egmont / Swiatkomiksu.pl