Ciemniejsza Strona Greya - recenzja filmu i wydania Blu-ray (steelbook)

19 czerwca do sklepów trafiły wydania UHD 4K, Blu-ray i DVD z  filmem Ciemniejsza Strona Greya. Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą recenzją filmu oraz wydania Blu-ray w steelbooku.

Ciemniejsza Strona Greya (2017), reż. James Foley
(dystrybucja w Polsce: Filmostrada)

Film:

Powieść angielskiej pisarki E.L. James okraszona tytułem Pięćdziesiąt twarzy Greya, to bez wątpienia jeden z największych fenomenów wydawniczych ostatnich lat. Nawet jeśli erotyczne powieści nie należą do kręgu waszych zainteresowań, trudno wyobrazić sobie, aby osoba obcująca z szeroko pojętą popkulturą nie słyszała o Christianie Greyu i Anastasii Steele. Oszałamiające wyniki finansowe, jakie notują zarówno powieści, jak i filmy z tej serii utwierdzają jedynie w przekonaniu, że są marki, których nie zatrzyma żadna ilość negatywnych recenzji.

Doskonałym przykładem na to jest chociażby Zmierzch, stanowiący notabene inspirację dla autorki Greya, która często wspomina, że pierwsze rodziały powstawały jako fan fiction właśnie powieści Stephenie Meyer. Zanosi się na to, że przygody młodego biznesmena i jego partnerki również pod względem ilości filmowych adaptacji mogą doścignąć swój pisarski pierwowzór. Na 2018 rok została bowiem zapowiedziana adaptacja trzeciej część serii, a wszystko wskazuje, że na tym się nie skończy.

Skupmy się jednak na razie na drugiej odsłonie serii noszącej tytuł Ciemniejsza Strona Greya. Film zadebiutował na ekranach polskich kin 10 lutego bieżącego roku, a jego globalny wynik finansowy wyniósł 378 milionów dolarów, co przy budżecie na poziomie 55 milionów jest znakomitym rezultatem, aczkolwiek warto odnotwać, że jest to wynik gorszy od pierwszej części, która zarobiła ponad 570 milionów przy porównywalnym budżecie. Ważniejszą kwestią jest jednak to, jak kontynuacja wypada w zestawieniu z pierwszą częścią pod względem filmowym. Czy jest lepiej?

Odpowiedź brzmi: owszem, jest. Druga część zyskała nieco na zmianie scenarzysty i reżysera, ale nadal ciągnie się za nią podstawowy błąd związany z adaptowaniem tej serii, którego "dwójka" naprawić nie była w stanie. Mianowicie, wyraźnie widoczny jest fakt, że dwie pierwsze części, to jedna rozciągnięta historia, która powinna zostać odpowiednio skondensowana i przedstawiona w jednym filmie. Zresztą sama E.L. James potwierdza, że dwie pierwsze części powieści miały pierwotnie tworzyć jedną zakmniętą całość. Ciemniejsza Strona Greya próbuje więc naprawić te błędy, które może. Niestety, w większości są to próby nie do końca udane, ale warto odnotować chociażby same starania. Jedną z takich prób jest wprowadzenie do świata bohaterów kilku wątków pobocznych, których w pierwszej części zabrakło. Scenariusz daje nam również zalążek intrygii i pewnej tajemnicy związanej z postacią Christiana. Mam tutaj na myśli przede wszystkim wątek związany z Leilą, który autentycznie miał potencjał, aby wprowadzić film na mroczniejsze strony i zbudować w nim napięcie. Niestety scenarzysta, a w zasadzie jak mniemam autorka powieści, nie zdecydowała się na obranie takiego kierunku i już w pierwszej fazie filmu tajemnica roztoczona nad postacią Leily zostaje brutalnie obnażona. Na takiej samej zasadzie cierpi wątek okraszonego "subtelnym" imieniem i nazwiskiem Jacka Hyde'a. Tak, jego postać pod płaszczykiem uroczego faceta skrywa w sobie mroczną naturę. A przynajmniej tak miało to wyglądać, ale po ujawnieniu swojego prawdziwego "ja" postać znika na resztę filmu i pojawia się w ostatniej scenie, żeby zapowiedzieć swoją obecność w kontynuacji.

Druga część kończy się zatem kolejnym cliffhangerem, ma on jednak więcej sensu niż ten zaserwowany nam pod koniec "jedynki" i co ważniejsze kończy pewien etap historii, co jedynie potwierdza, że rozciągnięcie dotychczasowej fabuły na dwa pełnoprawne filmy było kompletnie niepotrzebnym zabiegiem marketingowym. Mimo tej wyraźnie widocznej niechęci do odpowiedniego rozwijania wątków pobocznych, nawet ich zalążek powoduje, że główna para bohaterów staje się ciekawszymi postaciami, które w końcu mają okazję zaistnieć w interakcji i to nie tylko ze sobą nawzajem. Zbudowanie lepszej relacji pomiędzy dwójką naszych głównych bohaterów wiąże się także z tym, że Ciemniejsza Strona Greya bardziej niż poprzednia część przypomina klasyczny romans z kilkoma mniej lub bardziej pikantnymi scenami erotycznymi. Większy nacisk zostaje położony na odkrywanie przeszłości Christiana i przyczyn jego upodobań. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że twórcom udało się zarysować pewne profile psychologiczne postaci, które mogą nas zaciekawić. Relacja Christiana i Anastasii zyskuje również przez tak proste i typowe dla romansów sceny, jak spacer bohaterki w deszczu przy akompaniamencie świetnego utworu Sii pod tytułem "Helium", czy wspólny rejs jachtem w rytm równie muzykalnej piosenki "I Don’t Wanna Live Forever".

Te wszystkie drobne elementy sprawiają, że Ciemniejsza Strona Greya jest wyraźnie lepszym filmem od swojego poprzednika. Zawdzięcza to głównie wprowadzeniu ciekawszych wątków pobocznych oraz elementów typowych dla filmowych romansów, co sprawia, że para głównych kochanków staje się chociażby odrobinę bardziej ludzka i autentyczna. Musicie mieć jednak na uwadze, że te wszystkie pochwały kierowane w kierunku Ciemniejszej Strony Greya wynikają głównie z oceniania jej przez pryzmat pierwszego filmu. Jeśli więc 50 twarzy Greya było dla Was kompletnym zawodem, nie warto sięgać po kontynuację. Pomimo wymienionych powyżej zalet poziom nie wzrósł na tyle, żeby zainteresować widza z przynajmniej średnimi wymaganiami. Jeśli natomiast należycie do fanów pierwszej odsłony erotycznych przygód Christiana i Anastasii, to Ciemniejsza Strona Greya zabierze Was do tego samego świata, w którym lekkiej poprawie uległo kilka elementów.

Powyższa recenzja dotyczy rozszerzonej wersji filmu.

3
Film

Różnice kinowej wersji filmu w stosunku do rozszerzonej:

  1. Brak sceny rozmowy z matką, w której Anastasia rozmawia o nowej pracy - budowanie relacji.
  2. Brak sceny na wystawie fotograficznej, w której Anastasia żegna się z José. Brakuje także sceny pocałunku na ulicy, który odbywa się bezpośrednio po wyjściu z galerii.
  3. Brak sceny, w której po raz pierwszy pojawia się Leila Williams - bardzo istotna scena dla rozpoczęcia budowania napięcia.
  4. Brak kolejnej sceny związanej z postacią Leily Williams, która również odbija się na budowaniu jej wątku.
  5. Krótsza scena seksu.
  6. Brak sceny bezpośrednio po tym, jak Anastasia dowiaduje się, że została nowym szefem działu powieści w wydawnictwie. Jest to, co prawda, mało istotny fragment, ale daje nam możliwość śledzenia dłuższej reakcji bohaterki na tę niespodziewaną nowinę.
  7. Brak sceny gry w billard w apartamencie Greya i następującej po niej sceny seksu. Jedna z lepszych scen w filmie, w której daje się odczuć seksualne napięcie pomiędzy parą kochanków, pomaga w tym na pewno dobrze dobrana piosenka "No Running From Me".
  8. Brak krótkiej rozmowy w helikopterze pomiędzy Greyem i jego współpracowniczką.
  9. Cięcia w sekwencji katastrofy helikoptera, w wersji kinowej brakuje przede wszystkim momentu samej katastrofy, czyli zderzenia z ziemią.
  10. Brak sceny, w której Christian opowiada rodzinie i przjaciołom o wypadku. W kinowej wersji widzimy tylko, gdy wszyscy opuszczają apartament głównego bohatera. W usuniętej scenie dochodzi do krótkiej wymiany zdań pomiędzy Christaniem i José oraz Anastasią i José.
  11. Brak sceny, w której Anastasia wyznaje Christianowi, że go kocha.
  12. Usunięta scena, w której Anastasia rozmawia przez telefon z matką. Informuje ją, że wróciła do Christiania i przyjęła jego oświadczyny.
  13. Scena przemowy Christiana na jego urodzinach jest krótsza. Wycięto między innymi moment, w którym dziękuje swoim rodzicom.

Analizując różnice pomiędzy dwiema wersjami filmu, łatwo dostrzec, że wersja kinowa została pozbawiona wielu cennych scen, które skupiają się w głównej mierze na ukazaniu relacji pomiędzy głównymi bohaterami lub wprowadzaniu wątków pobocznych. Można więc posunąć się do stwierdzenia, że to wersja rozszerzona jest pełnoprawną i dokończoną wersją Ciemniejszej Strony Greya.

Obraz:

W wydaniu mamy do czynienia z formatem obrazu o proporcjach 2.40:1. Rozdzielczość obrazu wynosi oczywiście 1920x1080. Autorem zdjęć do filmu jest John Schwartzman, który w swojej pracy skorzystał z cyfrowych kamer Arri Alexa XT Plus z obiektywami Panavision Primo i AWZ2 Lenses.

Jakość obrazu, jaką oferuje wydanie Blu-ray, stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Nie można mieć żadnych zastrzeżen do samego transferu, który jest czysty i nieskażony większymi wadami. Wysoką szczegółowość obrazu można odczuć przede wszystkim w intymnych scenach, podczas których mamy okazję zobaczyć na zbliżeniu ciało oraz twarze bohaterów (głównie Anastasii). Tekstura skóry wygląda realistycznie i widoczne są na niej najdrobniejsze szczegóły. Ostrość transferu widoczna jest również w scenach odgrywających się w zamkniętych pomieszczeniach, a to dzięki ostrym krawędziom mebli oraz szczegółowo oddawanym detalom ubrań. Warto podkreślić, że transfer sprawdza się także w scenach plenerowych, np. w scenie na jachcie, która została bardzo zgrabnie nakręcona i daje możliwość podziwiania pięknego krajobrazu.

W wielu scenach dominuje lekko pastelowa kolorystka, w której szare i granatowe odcienie często kontrastują z dobrze nasyconymi kolorami; prym wiedzie tutaj przede wszystkim kolor czerwony pojawiający się często w elementach stroju lub makijażu głównej bohaterki. Kolorystyka bardzo naturalnie oddaje również realne odcienie skóry. Sceny są dobrze oświetlone, a w przypadku czerni jest ona odpowiednio głęboka. 

fifty_shades_darker_05.jpg fifty_shades_darker_09.jpg

fifty_shades_darker_12.jpg fifty_shades_darker_15.jpg

5
Obraz

Dźwięk:

Odnośnie ścieżki dźwiękowej, to w wydaniu mamy do czynienia z angielskim dźwiękiem w formacie DTS:X Master Audio. Jednak z uwagi na swoją specyfikę i gatunek filmowy, Ciemniejsza Strona Greya nie do końca wykorzystuje potencjał, jaki drzemie w tym formacie dźwiękowym. Dialogi oczywiście brzmią czysto i są odpowiednio zanurzone w scenach, a dźwięki tła (gwaru ulicznego, dialogów drugiego planu, wind i mechanicznych sprzętów) zapewniają poczucie głębi i wykorzystują odpowiednio kanały, ale mimo wszystko daleko im do możliwości, jakie daje DTS:X MA. Namiastek tych możliwości dostajemy jedynie w scenie na jachcie, gdzie pobrzmiewa popowy utwór i świetnie uchwycono szum oceanu, oraz w scenie balu maskowego, który oddaje efekt głębi i zanurzenia.

5
Dźwięk

Materiały dodatkowe:

fifty_shades_darker_02.jpg

Płyta Blu-ray

A Terase to Fifty Shades Freed (00:00:35) - krótka zapowiedź trzeciej części serii.

Deleted Scenes / Sceny usunięte:
- Christian and Ana Discuss what Elena Said (00:00:51)
- Christian and Ana Discuss Ana's Security and Her Work (00:01:00)

Obydwie sceny przedstawiają rozmowę pomiędzy głównymi bohaterami filmu. Są pełnoprawnymi scenami, które bez problemu mogły trafić do ostatecznej wersji filmu.

Writing Darker / Jak powstała "Ciemniejsza strona Greya" (00:03:16) - w materiale wypowiadają się: autorka powieści E.L. James, scenarzysta Niall Leonard oraz producent Dana Brunetti. Mamy okazję poznać kilka szczegółów na temat powstawania samej powieści oraz scenariusza do drugiej części filmu. Autorka dzieli się z nami informacjami, że początkowo 50 twarzy Greya powstało jako fan fiction powieści Zmierzch, a kolejne rozdziały książki ukazywały się w sieci po świetnym przyjęciu przez czytelników. W kwestii scenariusza dowiadujemy się natomiast, dlaczego jego napisaniem zajął się Niall Leonard, który prywatnie jest mężem autorki powieści.

A Darker Direction / O reżyserowaniu filmu "Ciemniejsza strona Greya" (00:04:42) - E.L. James i James Foley opowiadają o swojej współpracy na planie. Typowy materiał, w którym twórcy chwalą siebie nawzajem.

Dark Reunion / Mroczne spotkanie (00:07:58) - standardowy klip opowiadający o procesie tworzenia filmu z wypowiedziami reżysera i aktorów wcielających się w główne i poboczne postacie. Mimo swojej sztampowości polegającej na wypowiadaniu się w samych superlatywach o członkach obsady, reżyser dzieli się z nami również kilkoma drobnymi spostrzeżeniami na temat charakteru aktorów, wcielających się w dwójkę głównych bohaterów, oraz tym, jak podchodzili do swoich ról.

New Threats / Nowe zagrożenia (00:08:54) - materiał poświęcony czarnym charakterom w filmie. Każdy z nich zostaje w kilku zdaniach scharakteryzowany przez reżysera, autorkę powieści, aktora wcielającego się w daną postać oraz część obsady. Pojawiają się również ujęcia zza kulis, np. proces kręcenia sceny w wydawnictwie, w której ścierają się Anastasia i Jack Hyde.

The Masquerade / Bal maskowy (00:06:35) - twórcy zdradzają kilka szczegółów na temat scenografii oraz procesu tworzenia sceny balu maskowego. Większa część materiału została poswięcona jednak strojom damskiej części obsady, fanki filmu powinny być usatysfakcjonowane.

Intimate With Darker / "Ciemniejsza strona Greya" - Intymnie (00:07:14) - Dakota Johnson, Jamie Dornan i reżyser przedstawiają proces tworzenia scen erotycznych w filmie. W głównej mierze koncetrują się jednak na ich znaczeniu dla fabuły. Opowiadają o znaczeniu miejsc, w których odbywają się sceny i jak wpływa to na bohaterów. Reżyser dzieli się z widzami również kilkoma złotymi radami, gdyby ktoś z nas kiedyś miał okazję do pracy na planie filmowym pamiętajcie, że scen intymnych nie należy kręcić pierwszego dnia zdjęciowego, a mniej więcej gdzieś w połowie pracy na planie, tak aby obsada mogła się lepiej poznać.

Previews:

- The Mummy (2017) (00:01:03)
- Szybcy i Wściekli 8 - The Fate of the Furious (2017) (00:02:32)

Łączny czas wszystkich materiałów dodatkowych na płycie Blu-ray wynosi około 40 minut, co jest przyzwoitym wynikiem jak na dzisiejsze standardy wydań na niebieskim krążku. Nie pozwala on jednak na odpowiednie rozwinięcie wszystkich zagadnień związanych z produkcją filmu, dlatego w materiałach znajdziemy głównie pobieżne informacje na temat współpracy aktorów i twórców. Główny prym w wypowiedziach wiodą reżyser - James Foley - i autorka powieści - E.L. James. Stosunkowo mało czasu poświęcono wypowiedziom głównej pary aktorów. Nie przypominam sobie również, aby pojawił się jakikolwiek moment ich wypowiedzi, w którym odnoszą się do swojej współpracy na planie. Wszystkie matariały zostały udostępnione w jakości HD.

Płyta DVD

Darker costumes (00:05:28) - kolejny material poświęcony strojom głównych bohaterów filmu. Projektantka kostiumów Shay Cunliffe opowiada o ostiumach bohaterów oraz o tym, jak ubiór definiuje każdą z postaci.

Gallery opening (00:02:35) - krótki klip poświęcony wystawie fotograficznej, którą widzimy w jednej z pierwszych scen. W materiale mamy okazję poznać faktycznego autora zdjęć, jest nim Doane Gregory.

The Esclava salon (00:02:55) - komentarz reżysera na temat relacji pomiędzy głównym bohaterem a postacią, w którą wciela się Kim Basinger. Wypowiedź reżysera przeplatana jest fragmentami zza kulis sceny w salonie fryzjerskim, w którym dochodzi do spotkania Christiana i Eleny.

Behind the masks (00:03:02) - lakoniczny klip uzupełniający nieco materiał z płyty Blu-ray o balu maskowym.

Escaping tragedy (00:04:20) - bardzo pobieżny materiał ukazujący proces realizacji sceny katastrofy śmigłowca - mimo wszystko jest to najbardziej techniczna część materiałów dodatkowych na płycie. Druga część materiału poświęcona jest natomiast scenie, w której rodzina Greya wyczekuje na wiadomości o losie poszkodowanych w katastrofie.

Celebration (00:05:51) - w tym materiale widzimy proces kręcenia scen na przyjęciu urodzinowym oraz przygotowania do sceny, w której Anastasia wylewa drinka na twarz Eleny.

Darker: the score (00:05:31) - Danny Elfman opowiada o procesie tworzenia muzyki do filmu oraz o swoich inspiracjach innymi kompozytorami.

Wszystkie dodatki znajdujące się na płycie DVD stanowią około 30 minut materiału, który wyraźnie jest częścią właściwych dodatków umieszczonych na płycie Blu-ray. Klipy znajdujące się na DVD, to często kilkuminutowe dopełnienie materiału ulokowanego na niebieskim krążku - niestety w gorszej jakości. Szkoda zatem, że dystrybutor nie zdecydował sie na wydzielenie wszystkich dodatków na osobnej płycie Blu-ray. Odpowiednia jakość zdecydowanie poprawiłaby ich odbiór.

W każdym materiale dodatkowym na płytach Blu-ray i DVD znajdują się polskie napisy.

4
Dodatki

Opis i prezentacja wydania:

Ciemniejsza Strona Greya została wydana w Polsce w opakowaniu typu amaray oraz steelbooku. Prezentowany w tym wpisie steelbook, to dwupłytowe wydanie, w którym umieszczono płytę Blu-ray z filmem i dodatkami oraz płytę DVD poświęconą w pełni materiałom dodatkowym. Steelbook został wykonany z metalu z połyskiem, co widać wyraźnie na srebrnych elementach maski głównej bohaterki. Jego wygląd charakteryzuje się przede wszstkim brakiem jakichkolwiek napisów na przedniej i tylnej okładce. Cała przestrzeń została zagospodarowana przez szare tło z połówkami twarzy Anastasii Steele i Christiana Greya. Ten dosyć minimalistyczny styl graficzny na pewno znajdzie swoich zwolenników, ale jeśli już twórcy zdecydowali się na taki układ z twarzami bohaterów, mogli go znacznie lepiej wykorzystać. Aż prosi się o to, aby zastosować tutaj popularną ostatnio praktykę łączenia twarzy dwóch postaci. Zwłaszcza, że w przypadku tego filmu byłoby to w pełni uzasadzione. Twarze bohaterów rozdzielałby wtedy, co prawda, tytuł na grzbiecie wydania, ale i tak byłoby to znacznie lepsze rozwiązanie. Można było zdecydować się również na wydanie filmu w futurepaku, wtedy koncept pasowałby idealnie. Niewykorzystany potencjał rzuca się w oczy również po otworzeniu steelbooka. Wewnętrzna grafika to niewyraźny i rozmazany kadr ze sceny balu maskowego. Tutaj również twórcy mieli dobry pomysł na samą grafikę, bo sceneria balu idealnie nadaje się na rozkładaną grafikę, ale nie potrafili go odpowiednio dopracować.

Trudno więc mówić w przypadku tego wydania o jakiejś spektakularnej grafice lub pomysłowym minimaliźmie. Jest to co najwyżej schludnie wykonany steelbook.

Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook

Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook

Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook

Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook

Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook Ciemniejsza Strona Greya -Blu-ray steelbook 

Prezentacja wideo

4
Opakowanie

Podsumowanie:

Biorąc pod uwagę, że Ciemniejsza Strona Greya jest drugą cześcią serii, jasnym jest, że produkcja kierowana jest głównie do fanów pierwszego filmu. Miłośnicy erotycznych igraszek Christiana Greya powinni poczuć się w pełni usatysfakcjonowani kontynuacją, która w lepszy sposób przedstawia relacje głównych bohaterów i wprowadza do ich świata wątki poboczne. Mowa tutaj oczywiście o wersji rozszerzonej, która wypada zdecydowanie lepiej od swojej kinowej odpowiedniczki. Należy zatem pochwalić polskiego dystrybutora, że zapewnił widzom nieograniczony dostęp do wersji rozszerzonej, którą bez problemu znajdziecie w każdym wydaniu filmu na DVD, Blu-ray i UHD 4K. Dodatkowo wydania zapewnią Wam przyzwoite materiały dodatkowe, a prawdziwi fani serii mają okazję postawić na półce limitowane wydanie w steelbooku.

3
Film
5
Obraz
5
Dźwięk
4
Dodatki
4
Opakowanie
4
Średnia

Gdzie kupić wydanie Blu-ray steelbook filmu „Ciemniejsza Strona Greya”?

gandalf74.76 zł

empik83.99 zł

mediamarkt.pl89.90 zł

saturn.pl89.90 zł

dvdmax.pl89.99 zł

bluedvd98.88 zł

Specyfikacja wydania

Kraj pochodzenia

Polska

Dystrybucja

Filmostrada

Data wydania

19.06.2017

Opakowanie

Steelbook

Czas trwania [min.]

118/131

Nośnik

Blu-ray Disc

Liczba nośników

2

Obraz

Aspect Ratio: 16:9 - 2.40:1

Dźwięk oryginalny

DTS:X angielski

Polska wersja

DTS 5.1 (lektor) i napisy

Film do recenzji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firm JAWI i Filmostrada.

źródło: Filmostrada / Universal Pictures / Poral.eu