Co nowego na 4K UHD? – „Avengers”, „Gra o tron”, „Człowiek z blizną” i inne

Ten tydzień przyniósł nam sporo zapowiedzi koncentrujących się na metalowych edycjach wydań 4K UHD. Steelbooka doczekał się ósmy sezon „Gry o tron”, klasyczne „Batmany” oraz kilka innych pozycji. Nie zabrakło też masy innych pre-orderów, a wśród nich kolekcjonerskich, jak i standardowych edycji. Sprawdźcie wszystkie zapowiedzi, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Pokémon: Detektyw Pikachu” i „Avengers: Koniec gry” w sierpniu, a „Gra o tron” w grudniu

Oficjalne komunikaty od amerykańskich dystrybutorów z zapowiedziami premier wydań 4K UHD ograniczyły się w dobiegającym końca tygodniu do trzech tytułów. Jako pierwsze już w środę studio Warner Bros. oficjalnie potwierdziło, że 6 sierpnia w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem „Pokémon: Detektyw Pikachu”, w którym głosu głównemu bohaterowi użyczył Ryan Reynolds. Dowiedzieliśmy się, że na płycie UHD znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos

Nieco później w środę Disney potwierdził, że 13 sierpnia w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafią wydania 4K UHD, Blu-ray i DVD z filmem „Avengers: Koniec gry”, w którym główne role zagrali Robert Downey Jr., Chris Evans i Chris Hemsworth. Poznaliśmy także specyfikację płyty, na której znajdziemy oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie HDR10. Wydanie pojawiło się już na Amazon.com, ale jak na razie nie uruchomiono jeszcze składania zamówień.

81gCaSnFTvL._SL1364_.jpg

Jeszcze tego samego dnia HBO ogłosiło wreszcie szczegóły dotyczące wydania 4K UHD z ósmym sezonem serialu „Gra o tron”. Premiera finałowej odsłony popularnego serialu wyznaczona została na 3 grudnia, ale jak na razie nie otrzymaliśmy żadnych informacji na temat edycji 4K UHD z poprzednimi sezonami. Zapowiedziano jedynie zbiorcze wydanie Blu-ray – więcej o nim znajdziecie w artykule: „Gra o tron” – wygląd kolekcjonerskiego wydania Blu-ray ujawniony! Jak na razie wszystko wskazuje na to, że kolejnych sezonów na 4K UHD możemy spodziewać się dopiero w przyszłym roku. Przypomnijmy, że do tej pory na UHD ukazał się jedynie pierwszy sezon „Gry o tron”, który został wyposażony w obraz z systemem Dolby Vision i oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Specyfikacja płyt z ósmym sezonem nie została jeszcze ujawniona, ale możemy założyć, że będzie taka sama jak w przypadku pierwszej serii. Na amerykańskim Amazonie wystartował pre-order na limitowanego steelbooka z ósmym sezonem serialu, który wpisuje się wyglądem w steelbooki z poprzednimi sezonami wydawanymi na Blu-ray.

71+fPCsHu2L._SL1141_.jpg

Steelbooki Marvela, trylogia „Star Treka” w nowym wydaniu i „Alita” z kolekcjonerką

Na amerykańskim Amazonie pojawi się też w końcu pre-ordery na tamtejsze wydania 4K UHD z filmami „Thor”, „Thor 2: Mroczny świat”, „Iron Man”, „Iron Man 2” i „Iron Man 3”, które trafią do sprzedaży 13 sierpnia razem z filmem „Avengers: Koniec gry”. Z okazji kinowej premiery wystartował jeszcze pre-order na wydanie 4K UHD z filmem „Yesterday”, a nowa trylogia „Star Treka” doczekała się zapowiedzi kolekcjonerskiego wydania. Do oferty dołączyło też zbiorcze wydanie z trylogią „Johna Wicka” (premiera 16 września), ale jak na razie nie można jeszcze składać na nie zamówień. Najciekawszą zapowiedzią okazało się jednak kolekcjonerskie wydanie 4K UHD z filmem „Alita: Battle Angel”. W wydaniu znajdziemy artbook liczący 64 strony, 2 kolekcjonerskie grafiki i certyfikat potwierdzający autentyczność wydania.

1uq5dptu.jpg

Steelbooki „Avengers” w pakiecie i figurka Husha w wydaniu 4K

BestBuy.com uzupełnił te zapowiedzi o zbiorcze wydanie 4K UHD ze steelbookami filmów z serii „Avengers” (brak daty premiery) oraz zapowiedź limitowanej edycji 4K UHD z animacją „Batman: Hush”, do której dołączona zostanie figurka z popularnym złoczyńcą DC (premiera 6 sierpnia). Sklep uzupełnił również swoją ofertę o limitowane steelbooki 4K UHD z filmami „Thor”, „Thor 2: Mroczny świat”, „Iron Man”, „Iron Man 2” i „Iron Man 3”, o których informowaliśmy już dwa tygodnie temu.

Sklep Hdmoviesource.com w międzyczasie zapowiedział jedynie, że 27 sierpnia, kiedy to na 4K UHD zawita nowa „Godzilla”, do sprzedaży trafi też limitowany steelbook z nową częścią filmowego uniwersum potworów od Warnera.

Cała saga „Gwiezdnych wojen” na 4K UHD już w kwietniu, a „Człowiek z blizną” już w październiku?

Jeśli natomiast chodzi o sferę plotek, to w USA pojawiają się sugestie, że w kwietniu przyszłego roku wraz z premierą wydań 4K UHD filmu „Skywalker. Odrodzenie” mamy doczekać się łączonego pakietu zbierającego wszystkie dziewięć epizodów sagi „Star Wars”. Więcej możecie przeczytać o tym w artykule: Cała saga „Gwiezdnych wojen” trafi na 4K UHD w przyszłym roku? Na skandynawskim podwórku zaczynają pojawiać się z kolei pierwsze pre-ordery wydania 4K UHD z filmem „Człowiek z blizną”, który ma podobno ukazać się już 28 października.

9sspt3e3.jpg

„Yesterday” trafi na 4K UHD

Znacznie mniej działo się w dobiegającym końca tygodniu na rynku brytyjskim, gdzie nie ruszyły żadne pre-ordery na limitowane steelbooki od Zavvi, a zapowiedzi ograniczyły się wyłącznie do wydań 4K UHD z filmem „Yesterday” – pre-order ruszył zarówno na Zavvi.com, jak i na Amazon.co.uk – oraz do wznowień edycji 4K UHD z produkcjami „Dracula” i „Ludzie honoru”, których premiera została wyznaczona na 1 lipca.

Klasyczne „Batmany” w steelbookach we Włoszech

Sporo działo się natomiast na pozostałych rynkach europejskich. Zacznijmy więc od Hiszpanii, gdzie ruszyły zaległe pre-ordery na filmy Rocketman” (premiera 5 października), Brightburn: Syn ciemności (premiera 18 września), pakiet z filmami „John Wick 1-2”, osobne wydanie z filmem „John Wick 3” (premiera 9 października) i animację „Toy Story 4” (premiera 21 listopada).

U Włochów w tym czasie wystartowały pre-ordery na steelbooki z klasycznymi „Batmanami”, których premierę zapowiedziano na 12 września. Wśród nich znalazły się wszystkie cztery tytuły, które trafiły niedawno na rynek w standardowych opakowaniach: „Batman”, „Powrót Batmana”, „Batman Forever” oraz „Batman i Robin”. Włosi doczekali się także swoich pre-orderów na filmy „Thor”, „Thor 2: Mroczny świat” (premiera 4 września) i Alita: Battle Angel (premiera 12 września).

71ECjdlYCVL._SL1500_.jpg 91sevY7icCL._SL1500_.jpg

„Basen” z 1969 roku na 4K UHD i kolejne pakiety o Francuzów

We Francji na Amazonie ruszyły pre-ordery na wydania 4K UHD z filmami „Godzilla II: Król potworów” (premiera 2 października – wcześniej dostępny był już steelbook, a data premiery sugerowała premierę 20 września), „John Wick”, „John Wick 2” (premiera 23 września) i „Czas Apokalipsy” (premiera 28 sierpnia). Dodatkowo Francuzi doczekali się też zapowiedzi limitowanych steelbooków z filmami: „Gremliny rozrabiają” (premiera 2 października), „Incepcja” (premiera 2 października i polska wersja językowa), „Hellboy” (premiera 19 września), „Parasite” (premiera 16 października) i „Czas Apokalipsy” (premiera 28 sierpnia) i kolejnych pakietów 4K: wydanie z filmami „Braveheart: Waleczne serce”, „Szklana pułapka”, „Obcy” i „Predator” (premiera 2 października), pakiet Kubricka (premiera 2 października), pakiet czterech filmów origin story o bohaterach DC Comics, pakiet z filmami „Shazam!” i „Aquaman”, pakiet 7 filmów DC Comics i pakiet Johnson-Statham (premiery 25 września).

Francuzi doczekali się też zapowiedzi wydania 4K UHD z kolejnym klasykiem, a tym razem padło na kryminał „Basen” z 1969 roku, w którym zagrali Alain Delon i Romy Schneider. Film doczeka się kolekcjonerskiej edycji 4K z obrazem z systemem HDR, a jej premierę wyznaczono na 16 października.

„Sekretne życie zwierzaków domowych 2” już dostępne na Amazon.de

W przeciwieństwie do Francji niewiele działo się w ostatnich dniach na niemieckim rynku, gdzie nie ruszyły prawie żadne nowe zapowiedzi. Warto jedynie wspomnieć, że po tym, jak w zeszłym tygodniu w ofercie sklepu Amazon.de pojawiła się zapowiedź edycji 4K UHD z animacją „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”, to dzisiaj można już składać na nią zamówienia.

Lipcowe i sierpniowe premiery 4K UHD na polskiej ziemi

Jeśli natomiast chodzi o polski rynek, to swoje lipcowe i sierpniowe zapowiedzi ujawnił Imperial Cine Pix. Dały nam one potwierdzenie, że zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami 23 lipca możemy spodziewać się premiery wydań 4K UHD z filmem „Alita: Battle Angel”. Na sierpień z kolei dystrybutor zapowiedział premierę wydania 4K UHD z filmem „Godzilla” z 1998 roku, w którym znajdziemy nowy obraz odrestaurowany w jakości 4K z oryginalnego negatywu, wyposażony w system HDR10, a także oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos. Na sierpień przesunięta została też premiera wydania 4K UHD z filmem „Helikopter w ogniu”, który – jak podawały sklepy Gandalf.com.pl i Dvdmax.pl – miał zadebiutować na polskim rynku już 27 czerwca. Jak na razie dzienne daty wspomnianych dwóch wydań nie zostały wyznaczone.

helikopter-w-ogniusli211-min.jpg

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. HBO / Universal Pictures