Co nowego na 4K UHD? - Batman, James Bond, Król Skorpion i inne

Podczas gdy w kinach rządzi Shazam, na 4K UHD inicjatywę przejął klasyczny Batman. Nie zabrakło też ciekawych zapowiedzi nowości oraz starszych produkcji, które doczekają się limitowanych wydań w steelbookach. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Filmowy i animowany Batman w czerwcu na 4K UHD

W tym tygodniu amerykańscy dystrybutorzy również nie zdecydowali się na zbyt wiele oficjalnych komunikatów dotyczących premier, ale w przeciwieństwie do zeszłej odsłony przeglądu możemy przynieść Wam przynajmniej dwie ciekawe zapowiedzi, na które na pewno wielu fanów 4K UHD i steelbooków czekało od dawna.

Pierwszą i najważniejszą wiadomością tego tygodnia jest potwierdzenie premiery nowych wydań 4K UHD z klasycznymi filmami o Batmanie, które na 4 czerwca już oficjalnie zapowiedziało studio Warner Bros. Pre-ordery na wszystkie z filmów wystartowały już na amerykańskim Amazonie, a my dowiedzieliśmy się też, że oprócz pojedynczych edycji 4K UHD z filmami „Batman z 1989 roku, „Powrót Batmana z 1992 roku, „Batman Forever z 1995 roku oraz „Batman i Robin z 1997 roku do sprzedaży trafi także zbiorcze wydanie ze wszystkimi czterema filmami. Jego premierę zapowiedziano jednak dopiero na 17 września. Poznaliśmy również specyfikację płyt 4K UHD, które ujawniły, że wszystkie produkcje będą zwierały ścieżkę dźwiękową Dolby Atmos oraz obraz w systemie HDR10 – a wszystkie z filmów zostały zeskanowane z oryginalnych negatywów w natywnym 4K.

10552_tn.jpg 230459_front.jpg

„Pogromcy duchów” w nowym steelbooku z okazji 35. rocznicy premiery

Druga oficjalna zapowiedź na amerykańskim rynku również związana była z klasyką kina rozyrwkowego z poprzednich dekad. Limitowanego steelbooka z pierwszymi częściami serii „Pogromcy duchów” zapowiedziało bowiem studio Sony Pictures. Steelbook z okazji 35. rocznicy premiery pierwszego filmu i 30. rocznicy wypuszczenia do kin jego kontynuacji trafi do sklepów 11 czerwca bieżącego roku, a obok płyt 4K UHD z obrazem w systemie HDR10 i dźwiękiem Dolby Atmos znajdują się także płyty Blu-ray z odrestaurowanymi wersjami filmów i masą materiałów dodatkowych, na które złożą się między innymi sceny usunięte, archiwalne wywiady i nagrania z planu oraz komentarze twórców.

10564_tn.jpg

Kilka nowych pre-orderów wystartowało w tym tygodniu również na amerykańskim Amazonie, gdzie można składać już zamówienia na tamtejsze edycje 4K UHD z animacją „Batman vs. Teenage Mutant Ninja” oraz kinowymi premierami tego tygodnia, czyli filmami „Shazam!” i „Smętarz dla zwierzaków”. W przypadku nowej wersji horroru na podstawie prozy Kinga Amazon ujawnił, że do sprzedaży trafi także łączone wydanie z pierwszą adaptacją z 1989 roku. Ze względu na niedawną premierę kinową jak na razie nie ujawniono, kiedy filmy trafią na fizyczne nośniki, nie znamy również specyfikacji płyt.

Swój udział w najnowszych zapowiedziach miał w tym tygodniu również sklep Best Buy, który – podobnie jak Amazon – uruchomił sprzedaż na wydanie 4K UHD z tegoroczną wersją horroru Smętarz dla zwierzaków” i, co istotniejsze, zapowiedział limitowanego steelbooka 4K UHD z trylogią Matriksa. Jego premiera została zapowiedziana na 4 czerwca.

kpu85cvv.jpg

James Bond już latem trafi na 4K UHD?

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji pojawiły się sugestie, że premiery amerykańskich wydań 4K UHD z trylogią „Toy Story”, o której wspominaliśmy kilka tygodni temu, możemy spodziewać się na początku czerwca, a możliwe że nawet już drugiego dnia tego miesiąca. Kolejne źródło potwierdza również wcześniejsze spekulacje na temat tegorocznej premiery wydania 4K UHD z filmem „Goonies”, który ma zadebiutować na płytach UHD już latem. W wakacje możemy też spodziewać się najprawdopodobniej pierwszych wydań 4K UHD z filmami o przygodach Jamesa Bonda. Sony przygotowuje podobno już dla studia MGM zbiorcze wydanie z ostatnimi filmami, w których Agenta 007 zagrał Daniel Craig, czyli „Casino Royale”, „Quantum of Solace”, „Skyfall” i „Spectre”. Starsze filmy o przygodach Jamesa Bonda już jakiś czas temu zaczęły pojawiać się w wersji 4K w dystrybucji cyfrowej, ale na razie nie wiemy, czy doczekają się także wydań fizycznych.

„Shazam!” i „Smętarz dla zwierzaków” w steelbookach

Jeśli spojrzymy na brytyjski rynek wydawniczy, to w tym tygodniu, a dokładniej w piątek, z okazji kinowych premier za sprawą sklepu Zavvi wystartowały pre-ordery na steelbooki 4K UHD z filmami „Shazam!” i „Smętarz dla zwierzaków”. Oprócz metalowych edycji pojawiły się też zapowiedzi standardowych wydań zarówno z widowiskiem DC Comics, jak i horrorem opartym na prozie Kinga.

„Mia i biały lew” i inne europejskie premiery

Na pozostałych europejskich rynkach, Hiszpanie doczekali się w końcu swoich zapowiedzi na wydania 4K UHD z filmami „Karate Kid” (premiera 3 maja), „Hellboy: Złota armia” (premiera 22 maja), „Godzilla” (premiera 22 maja) i „Helikopter w ogniu” (premiera 22 maja), a Włosi z kolei za sprawą Amazonu mogą składać już zamówienia na tamtejsze edycje 4K z animacją „Wonder Park” (premiera 4 września) oraz filmem „Mia i biały lew” (premiera 2 maja). Swoją zapowiedź wydania 4K UHD  filmem „Mia i biały lew” otrzymali też Francuzi, ale jak na razie Amazon.fr nie uruchomił jeszcze możliwości składania zamówień na wydanie, które w tym kraju również ma debiutować 2 maja.

71xoGz8s0hL._SL1500_.jpg

„Król Skorpion” w czerwcu na 4K UHD

W międzyczasie Niemcy dostali swój pre-order na nową wersję horroru „Smętarz dla zwierzaków”, która dostępna jest już zarówno na niemieckim Amazonie, jak i sieci Media Markt. Ciekawszą informacją jest jednak zapowiedź wydania 4K UHD z filmem „Król Skorpion”, które według niemieckiego Amazonu ma trafić do sprzedaży 20 czerwca tego roku.

„LEGO Przygoda 2” – polskie wydanie 4K UHD już w maju

Na polskim podwórku kończący się tydzień przyniósł nam jedynie majowe zapowiedzi od Galapagos potwierdzające, że w przyszłym miesiącu doczekamy się premiery wydania 4K UHD z animacją LEGO Przygoda 2. Jej data premiery została wyznaczona na 27 maja. Oprócz nowości od Galapagos nie otrzymaliśmy żadnych nowych informacji na temat polskich premier na nośniku 4K UHD. Warto jednak odnotować jeszcze fakt, że na 10 kwietnia przesunięta została premiera wydania 4K UHD z filmem „Operacja Overlordod Imperiala, która miała debiutować w ubiegłą środę.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj.