Co nowego na 4K UHD? - Czas Apokalipsy, filmy Marvela, Bohemian Rhapsody i inne

Kończący się tydzień oprócz standardowych pre-orderów na nowości przyniósł nam również pierwsze informacje o wydaniach 4K UHD z wczesnymi filmami Marvela i Star Wars oraz jubileuszowym wydaniu Czasu Apokalipsy. Nie zabrakło też nowości z polskiego rynku i zapowiedzi kilku steelbooków. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Godzilla”, „Przemytnik”, „Bumblebee” i „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii”

Amerykańscy dystrybutorzy nie zamierzają ustępować ze wznawianiem klasyków na nośniku 4K UHD, ale nie zapominają również o nowościach. W tym tygodniu doczekaliśmy się między innymi oficjalnych zapowiedzi edycji 4K UHD z filmem Godzilla z 1998 roku, o którym nieoficjalnie wspominaliśmy już w zeszłym tygodniu, a także z nieco nowszym tytułem, jakim jest Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii. Z nowości dystrybutorzy potwierdzili natomiast daty premier z hitami Bumblebee i Przemytnik.

Zacznijmy jednak od Godzilli z 1998 roku, w której główne role zagrali Matthew Broderick, Jean Reno i Maria Pitillo. Sony Pictures – odpowiedzialne za wydanie 4K UHD – pokazało oficjalną okładkę oraz poinformowało, że film zawita na najnowszy nośnik 13 maja bieżącego roku, czyli zgodnie z przewidywaniami Sony chce wykorzystać premierę kinowego filmu o Godzilli do promowania swojego klasyka. Na płycie UHD znajdziemy nowy obraz odrestaurowany w jakości 4K z oryginalnego negatywu, a także oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos.

Studio Lionsgate swój film Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii wypuści na 4K UHD już 23 kwietnia, a na płycie obecny będzie obraz w systemie Dolby Vision oraz oryginalny dźwięk w formacie DTS-HD Master Audio 5.1.

Jeśli chodzi o nowości wydawnicze, to premierę filmu Bumblebee Paramount zaplanował na 2 kwietnia. Na płycie obecny oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie HDR10. Pre-order możecie składać na Amazon.com. Oczywiście oprócz standardowej edycji na amerykańskim rynku pojawi się także limitowany steelbook, który sklep BestBuy.com pokazał już jakiś czas temu.

Drugą nowością kinową, która doczekała się oficjalnej zapowiedzi w tym tygodniu, był Przemytnik – nowy film Clinta Eastwooda, który zagrał główną rolę w filmie i zajął się także jego reżyserią. Produkcja, za którą odpowiada Warner Bros., zawita do amerykańskich sklepów 2 kwietnia. Płyta UHD zostanie wyposażona w dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision.

Podczas gdy amerykański Amazon nie pokusił się w tym tygodniu o żadne nowe pre-ordery, wypada wspomnieć o zapowiedzianym przez sklep BestBuy.com limitowanym wydaniu 4K UHD z animacją Justice League vs. The Fatal Five, w którym znajdzie się limitowana figurka z superbohaterem.

Filmy Marvela, „Przebudzenie Mocy”, „Łotr 1”, „Czas Apokalipsy” na 4K UHD?

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji dowiedzieliśmy się, że pozostałe filmy z MCU, które nie doczekały się jeszcze wydań na 4K UHD na amerykańskim rynku, to jest: Iron Man (2008), Iron Man 2 (2010), Thor (2011), Iron Man 3 (2013), Thor: Mroczny świat (2013), Strażnicy Galaktyki (2014), Ant-Man (2015) i Doktor Strange (2016) trafią do sprzedaży pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Pojawiły się również pierwsze pogłoski sugerujące, że Disney będzie chciał w ciągu najbliższego roku wydać na 4K UHD filmy Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy i Łotr 1, tak aby w przyszłości przy okazji premiery IX Epizodu Gwiezdnych Wojen na fizycznych nośnikach mógł wprowadzić na rynek całą nową trylogię na nośniku 4K UHD.

Z obozu Warnera wyciekła natomiast potencjalna data premiery animacji LEGO Przygoda 2, która obecnie gości na ekranach kin. Według przecieku możemy spodziewać się premiery w okolicach 7 maja. Najciekawszą plotką jest jednak ta dotycząca wydania 4K UHD z filmem Czas Apokalipsy, które studio Lionsgate przygotowuje podobno na trzeci kwartał tego rokuw sierpniu bowiem będziemy obchodzili 40. rocznicę premiery filmu.

Nici z wydania 4K UHD z trylogią Indiana Jones?

Amerykański przegląd musimy jednak zakończyć smutną wiadomością dotyczącą zapowiadanego niedawno wydania 4K UHD z filmami Indiana Jones. Źródła powiązane ze studiem Paramount twierdzą, że zapowiedź, jaką kilka tygodni temu podzielił się z nami chiński sklep, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i studio nie planuje w tym roku wypuścić trylogii na nośniku 4K UHD.

Kapitan Ameryka w limitowanym steelbooku i zbiorczym wydaniu z trylogią

Brytyjski rynek wydawniczy w tym tygodniu opanował Kapitan Ameryka, który doczekał się pre-orderów na limitowanego steelbooka 4K UHD z pierwszą częścią oraz zapowiedzi wydania ze wszystkimi odsłonami serii. Pre-order na steelbooka wystartował w czwartek za sprawą sklepu Zavvi.com. Wydanie na całą trylogię pojawiło się natomiast zarówno na sklepie Zavvi.com, jak i na angielskim Amazonie. Premierę wydań zapowiedziano na 22 kwietnia.

  ca-fa-st-01.jpg

„Creed II”, „Obcy” i „Glass” w steelbookach

Jeśli natomiast chodzi o pozostałe europejskie rynki, to Włosi w tym czasie doczekali się w końcu swoich pre-orderów na wydania 4K UHD z filmem Creed II (brak daty premiery) oraz Aquaman (premiera 30 kwietnia), druga część Creeda zawitała także na francuski Amazon, gdzie pojawił się pre-order na limitowanego steelbooka 4K UHD (premiera 15 maja), a Hiszpanie za sprawą Amazon.es doczekali się swoich zapowiedzi Obcego (premiera 5 kwietnia) i Fantastycznych zwierząt 2 (premiera 22 marca). Niemcy doczekali się natomiast steelbooka z Obcym, który zadebiutuje na tamtejszym rynku 18 kwietnia.

Na koniec zagranicznego przeglądu warto wspomnieć jeszcze o hiszpańskiej zapowiedzi premiery filmu Glass. Według Amazon.es film zawita do sklepów w Hiszpanii 2 maja, a w ofercie dostępny będzie między innymi limitowany steelbook na 4K UHD. Jak na razie Amazon nie  umożliwił jednak możliwości składania zamówień na żadne wydanie z filmem.

iz09joae131d.jpg

„Bohemian Rhapsody” w marcu – będzie steelbook? „LEGO Przygoda 2” z premierą w czerwcu

Na polskim rynku doczekaliśmy się pierwszych marcowych zapowiedzi od Imperiala, który w tym miesiącu wypuści na nasz rynek film Bohemian Rhapsody. Wśród dostępnych edycji znajdzie się także edycja 4K UHD, co oznacza, że doczekamy się w końcu na polskim rynku pierwszego wydania 4K UHD z systemem obrazu HDR10+. Na płycie obecny będzie także oryginalny dźwięk w systemie Dolby Atmos, a według niepotwierdzonych jeszcze informacji oprócz standardowego wydania możemy doczekać się również steelbooka.

Premierę wydań zapowiedziano na 6 lub 18 marca. Dokładna data premiery nie została jeszcze potwierdzona przez dystrybutora.

Dodatkowo, za sprawą sklepu Gandalf.com.pl, poznaliśmy najprawdopodobniej datę premiery polskiego wydania 4K UHD z animacją LEGO Przygoda 2. Według informacji udostępnionych przez sklep nowa animacja Warnera, której dystrybucją zajmie się u nas Galapagos, zawita do polskich sklepów 5 czerwca.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Lionsgate / Lucasfilm