Co nowego na 4K UHD? - Fallout, Ralph Demolka, Dziewczyna w sieci pająka i inne steelbooki

W ostatnim tygodniu uwaga wszystkich miłośników fizycznych nośników skupiona była przede wszystkim na promocjach związanych z Black Friday, ale nie zabrakło też kilku ciekawych pre-orderów i zapowiedzi kolejnych wydań na nośniku 4K UHD. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Halloween i inne styczniowe premiery

Na amerykańskim rynku pojawiły się głównie oficjalne komunikaty dystrybutorów potwierdzające daty premier i specyfikacje wydań 4K UHD, które zadebiutują w USA na początku przyszłego roku. I tak wydawnictwo Twentieth Century Fox potwierdziło w oficjalnym komunikacie, że 1 stycznia do sprzedaży trafią wydania z filmem Źle się dzieje w El Royale. Data pokrywa się z plotkami, o których informowaliśmy w poprzednim tygodniu na łamach wpisu Co nowego na 4K UHD? - Hellboy, Dziadek do orzechów i inne. Oprócz daty premiery poznaliśmy też oficjalną okładkę i specyfikację techniczną, która zdradza, że na płycie 4K UHD znajdziemy dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie HDR10. Pre-order na wydanie możecie składać na amerykańskim Amazonie.

Drugą potwierdzoną premierą stycznia jest nowa wersja horroru Halloween, która ma trafić na sklepowe półki w USA 15 stycznia. Odpowiedzialny za dystrybucję Universal zdradził również, że na płytach obecna będzie oryginalna ścieżka dźwiękowa w formacie DTS:X oraz obraz w systemie HDR10. Kolejnymi styczniowymi premierami potwierdzonymi również przez Universal okazały się animacje Jak wytresować smoka i Jak wytresować smoka 2.  Dystrybutor poinformował, że obydwie części trafią do sklepów 22 stycznia, a na płytach, podobnie jak w przypadku Halloween, znajdziemy oryginalne ścieżki dźwiękowe w formacie DTS:X i obraz w systemie HDR10.

91ZNHHO8rUL._SL1500_.jpg

Oprócz oficjalnych zapowiedzi od dystrybutorów doczekalismy się także amerykańskiego pre-ordera na wydanie 4K UHD z filmem Creed 2, który od piątku zagościł w kinach. Z oczywistych względów data premiery i specyfikacja nie zostały jeszcze ujawnione. Amazon.com pokazał również oficjalną okładkę wydania 4K UHD z filmem Venom, które według informacji zamieszczonych w sklepie trafi jednak do sprzedaży już 18 grudnia.

Ralph Demolka w internecie na 4K UHD w steelbooku

BestBuy.com, z okazji kinowej premiery animacji Ralph Demolka w internecie, zapowiedział już swojego limitowanego steelbooka 4K UHD z nową animacją Disneya i pokazał jego grafikę. Nie zabrakło też zapowiedzi standardowego wydania na nośniku 4K UHD.

6314976_sa.jpg

Angielskie steelbooki na Black Friday

Wracając jeszcze na moment do oficjalnych komunikatów dystrybutorów warto odnotować, że angielski oddział Lionsgate potwierdził premierę wydań 4K UHD z filmem Ocean ognia, które wejdą do sprzedaży 18 lutego. Data premiery pokrywa się więc z tą, którą już tydzień temu podawaliśmy za angielskim Amazonem.

Pozostając na angielskim podwórku, warto wspomnieć o kilku steelbookach, które Zavvi przygotowało z okazji tygodnia Black Friday. Pierwszym z nich był steelbook z filmem Dziewczyna w sieci pająka, którego pre-order wystartował 21 listopada i cały czas jest dostępny w przedsprzedaży. 23 listopada zgodnie z zapowiedzią doczekaliśmy się natomiast startu zamówień na limitowane steelbooki 4K UHD z filmami Thor: Ragnarok i Strażnicy Galaktyki 2, które również cały czas dostępne są jeszcze w sprzedaży na Zavvi.com. Największą niespodzianką, którą angielski sklep przygotował na Black Friday, okazała się jednak nowa partia steelbooków 4K UHD z fillmem 2001: Odyseja kosmiczna, który początkowo wystartował na początku września, ale szybko został wyprzedany.

11865338-2044608232858599.jpg 11958908-7524625078522811.jpg

Na angielskim Amazonie wystartował w tym czasie jedynie pre-order na standardową edycję 4K UHD ze wspomnianą wyżej produkcją pod tytułem Dziewczyna w sieci pająka.

Dog Soldiers w kolekcjonerskim wydaniu od Niemców

W dobiegającym końca tygodniu kilka nowych pre-orderów pojawiło się też na niemieckim rynku. Za pośrednictwem Amazon.de ruszyły zamówienia na wydania 4K UHD z filmem Źle się dzieje w El Royale (premiera 7 lutego 2019 roku) i zbiorczym wydaniem serii Predator (premiera 24 stycznia 2019 roku). Niemcy doczekali się też pre-ordera na limitowanego mediabooka 4K UHD z horrorem Dog Soldiers, który zadebiutuje na rynku 28 lutego 2019 roku.

Pozostałe europejskie rynki wydawnicze z uwagi na trwający cały tydzień Black Friday nie doczekały się żadnych nowych pre-orderów z wydaniami 4K UHD. Wyjątkiem jest jedynie francuski Amazon, który w ostatnich dniach udostępnił możliwość składania zamówień na wydanie 4K UHD z filmem Pierwszy człowiek. Jego premierę zaplanowano na 20 lutego.

Dwa polskie steelbooki z filmem Mission: Impossible - Fallout

Na koniec przeglądu jak zwykle pochylimy się jeszcze nad polskim rynkiem wydawnicznym, który w ostatnich tygodniach świecił, co prawda, pustkami, ale zła passa została niedawno przerwana przez zapowiedź wydań 4K UHD z filmem Mission: Impossible - Fallout. Film, który początkowo miał nie doczekać się polskich edycji na 4K, trafi ostatecznie na nasz rodzimy rynek aż w trzech wydaniach z tym nośnikiem. Oprócz standardowego wydania do sprzedaży trafią bowiem jeszcze dwa warianty steelbooków. Wszystkie edycje trafią do sprzedaży 12 grudnia bieżącego roku, a na płytach UHD umieszczony zostanie dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision.

Jak na razie informacje o premierze szóstej części Miision: Impossible są jedynymi nowymi wiadomościami na polskim rynku, ale możemy oczekiwać, że już niedługo doczekamy się pierwszych styczniowych zapowiedzi od czołowych dystrybutorów i znajdziemy w nich kilka wydań na nośniku 4K UHD.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Disney / Sony Pictures