Co nowego na 4K UHD? – „Gladiator”, animacje Disneya, Hulk w steelbookach i inne

Przed oscarową nocą podsumowanie całego tygodnia w świecie wydań 4K UHD koncentruje się na animacjach Disneya, kilku filmach superbohaterskich, ale także steelbookach z produkcjami, które zapisały się w historii najważniejszych nagród w świecie kina. Sprawdźcie wszystkie nowości, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Łowca jeleni” na 4K UHD w USA

Najciekawszą zapowiedzią tego tygodnia podzielił się z nami amerykański dystrybutor Shout! Factory, który ujawnił, że 26 maja w USA do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem „Łowca jeleni” z 1978 roku, w którym główne role zagrali Robert De Niro, John Cazale, John Savage, Christopher Walken i Meryl Streep. Specyfikacja płyty nie została ujawniona, ale przypomnijmy, że w 2018 roku do sprzedaży w Wielkiej Brytanii za sprawą StudioCanal film doczekał się już edycji 4K UHD, która wyposażona była w system obrazu Dolby Vision i oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie DTS-HD Master Audio.

Druga zapowiedź z tego tygodnia również pochodzi od Shout! Factory, ale dotyczy już dokumentalnego filmu „D-Day: Normandy 1944” z 2014 roku. W jego przypadku wiemy już, że na płycie 4K UHD zajdziemy obraz z systemem HDR10. Film trafi do sklepów 5 maja.

Trzeci komunikat od dystrybutorów dotyczy wydania 4K UHD z filmem „Kolor z przestworzy” z Nicolasem Cage'em w roli głównej. Wiemy już oficjalnie, że produkcja zadebiutuje 25 lutego nakładem RLJ Entertainment. Na płycie obecny będzie dźwięk w formacie DTS-HD Master Audio 5.1, ale zabraknie systemu HDR.

11467_tn.jpg

„Gladiator”, „Braveheart” i kolejne animacje Disneya w steelbookach

Przechodząc do sklepów, wspomnijmy, że na amerykańskim Amazonie, w sklepie Target.com, na BestBuy.com i Hdmoviesource.com wystartowały już pre-ordery na kolejną porcję wydań 4K UHD z kultowymi animacjami Disneya: „Dawno temu w trawie” (Target, BestBuy i Hdmoviesource), „Odlot” (Target, BestBuy i Hdmoviesource), „WALL-E” (Target, BestBuy i Hdmoviesource), „Potwory i spółka” (Target, BestBuy i Hdmoviesource), „Uniwersytet potworny” (Target, BestBuy i Hdmoviesource). Ruszyły także pre-ordery na wydanie 4K UHD z filmem „Sonic. Szybki jak błyskawica” (Hdmoviesource i Target).

91V-AKUceHL._SL1500_.jpg

Amerykański Amazon uruchomił także pre-order na limitowane steelbooki z filmami „Gladiator” (Hdmoviesource) i „Braveheart: Waleczne serce” (Hdmoviesource) (premiera 5 maja), standardową edycję z filmem „Skyfall” (premiera 25 lutego) oraz zapowiedział wydanie 4K UHD z goszczącym właśnie w kinach filmem „Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”. Pre-order na nowe widowisko Warnera pojawił się także na BestBuy.com i Hdmoviesource.com. Obydwa sklepy uruchomiły także zapowiedź limitowanego steelbooka z filmem „Ptaki Nocy” (BestBuy i Hdmoviesource). A jeśli jesteśmy już przy steelbookach, to wróćmy jeszcze do animacji Disneya. Wszystkie ze wspomnianych wyżej produkcji doczekało się pre-orderów na metalowe edycje od Best Buy (pre-order wystartował także na Hdmoviesource): „Dawno temu w trawie” (Hdmoviesource), „Odlot” (Hdmoviesource), „WALL-E” (Hdmoviesource), „Potwory i spółka” (Hdmoviesource), „Uniwersytet potworny” (Hdmoviesource).

6395160_sa-min.jpg

„Człowiek słoń” i „Strażnicy Galaktyki” w metalowych edycjach i kolekcjonerski „Hulk”

W Wielkiej Brytanii w tym czasie z okazji premiery filmu „Ptaki Nocy” wystartowały już pre-ordery na standardową edycję 4K UHD oraz limitowanego steelbooka. W środę na Zavvi ruszył natomiast pre-order na steelbooka z filmem „Strażnicy Galaktyki”, a w sobotę uruchomiono jeszcze zbieranie zamówień na metalową edycję z filmem „Człowiek słoń” (premiera 6 kwietnia). W ofercie sklepu pojawiło się też standardowe wydanie z filmem „Doktor Dolittle”, a angielski Amazon dorzucił do tego swój pre-order na zwyczajne wydania 4K UHD z filmem „1917”.

Anglicy doczekali się także zapowiedzi swoich wydań 4K UHD z filmami „Piękna i Bestia” oraz „Księga dżungli” (premiera 9 marca).

Największą zapowiedzią tego tygodnia okazały się jednak kolekcjonerskie wydania 4K UHD z filmami o przygodach Hulka. Universal przy współpracy z Zavvi zapowiedział, że 13 kwietnia ukażą się dwa limitowane steelbooki z filmami „Hulk” (2003) i „Incredible Hulk” (2008). Dodatkowo pojawi się też łączony pakiet zbierający obydwie produkcje. Pre-ordery na wszystkie trzy wydania ruszą 13 lutego.

816agjyg.jpg

„Polowanie na Czerwony Październik” i „Ciche miejsce” w steelbookach w Hiszpanii

W Hiszpanii w tym czasie pojawiły się pre-ordery na steelbooki z filmami „Polowanie na Czerwony Październik” i „Ciche miejsce” (premiera 11 marca) oraz standardową edycję filmu „Doktor Dolittle” (premiera 22 maja), a we Włoszech uruchomiono składanie zamówień na wydanie 4K UHD z filmem „Piękna i Bestia” (premiera 25 marca). Francuzi z kolei zapowiedzieli swojego steelbooka z filmem „Hulk” (premiera 29 kwietnia) oraz uruchomili zamówienia na standardowe edycje z animacją „Angry Birds 2 Film” i filmem „Aniołki Charliego” (2019) (premiera 6 maja).

71jryw-2rAL._SL1168_.jpg 716PJozIZAL._SL1168_.jpg

„Le Mans '66” i „Bad Boys for Life” również w steelbookach

Na koniec zajrzyjmy jak zwykle do Niemiec, gdzie na Amazonie pojawiły się zapowiedzi wydań 4K UHD z filmami „Człowiek słoń”, „Na noże”, „21 Bridges” (premiera 26 czerwca) i steelbooka z produkcją „Le Mans '66”. Niemiecki Media Markt zapowiedział z kolei na 16 maja wydania 4K UHD z filmem „Bad Boys for Life” (edycja standardowa i steelbook). Pojawił się też pre-order na zwykle wydanie z filmem „Le Mans '66” (premiera 2 kwietnia). Swoje zapowiedzi steelbooka i zwykłej edycji z nową częścią „Bad Boys” dorzucił też niemiecki Saturn.

„Doktor Sen” na 4K UHD w Polsce

Na polskim rynku poznaliśmy w ostatnich dniach marcowe zapowiedzi dystrybutora Galapagos. Wśród nich znajdzie się jedna pozycja 4K UHD, a będzie nią filmowa kontynuacja „Lśnienia”, czyli film „Doktor Sen”. Doczekamy się standardowego wydania na 4K UHD w plastikowym opakowaniu, a na płycie UHD znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemami HDR10+ i Dolby Vision oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Film zadebiutuje w naszym kraju 25 marca.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Universal Pictures / Parmount Pictures