Co nowego na 4K UHD? - Helikopter w ogniu, Castle Rock i kolejne wydania z polską wersją

W tym tygodniu rynek 4K UHD został zasypany kolejnymi zapowiedziami zarówno z klasycznymi tytułami, jak i nowościami typu Venom i Narodziny gwiazdy, które dopiero wchodzą na duży ekran. Poznaliśmy również daty premier kilku tegorocznych hitów, z Mission: Impossible - Fallout na czele, oraz dowiedzieliśmy się o polskich wersjach w kolejnych zagranicznych wydaniach. Wszystko to i jeszcze więcej znajdziecie w nowym wpisie z serii „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury!

Helikopter w ogniu trafi na 4K UHD, a The Meg otrzyma polską wersję

Na początku tygodnia studio Paramount poinformowało, że 4 grudnia w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafią wydania Blu-ray i 4K UHD z filmem Mission: Impossible - Fallout, potwierdzając tym samym nieoficjalne informacje na temat premiery, które tydzień temu pojawiły się w naszym przeglądzie nowości ze świata 4K UHD. Otrzymaliśmy też potwierdzenie, że na płycie UHD obecny będzie oryginalny dźwięk w formacie Dolby Atmos oraz obraz w systemie Dolby Vision.

Jedną z niespodzianek na amerykańskim rynku była natomiast zapowiedź wydania 4K UHD z filmem Helikopter w ogniu od studia Sony Pictures. Film ma trafić na nośnik 4K UHD z zupełnie nowym transferem, a jego data premiery została wyznaczona na 7 maja 2019 roku. Jak na razie nie dane było nam jednak poznać specyfikacji płyt.

Drugą niespodzianką była z kolei informacja o wydaniach 4K UHD z pierwszym sezonem serialu Castle Rock, które trafią do sprzedaży 8 stycznia przyszłego roku. Jak na razie nie ujawniono jednak dokładnej specyfikacji płyt i nie wiemy, jaką ścieżkę dźwiękową usłyszymy w odcinkach oraz z jakim systemem HDR będziemy mieli do czynienia.

Ponadto, amerykański oddział studia Warner Bros. ujawnił szczegóły na temat premiery wydań 4K UHD z filmem The Meg, który zadebiutuje za oceanem już 13 listopada. Z ujawnionej specyfikacji dowiedzieliśmy się, że na płytach obecna będzie oryginalna ścieżka dźwiękowa w formacie Dolby Atmos oraz obraz z systemem Dolby Vision. Poznaliśmy także listę ścieżek dźwiękowych, które znajdą się na amerykańskich płytach 4K UHD z filmem. Wśród angielskiej, niemieckiej, francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej znalazł się także polski lektor, co oznacza, że polską wersję znajdziemy nie tylko w angielskim i amerykańskim wydaniu, ale także niemieckim, francuskim itd.

2001: Odyseja kosmiczna z polską wersją również we Włoszech

Jeśli jesteśmy już przy polskich wersjach w zagranicznych wydaniach, to warto wspomnieć jeszcze o ujawnionej specyfikacji amerykańskiego wydania 4K UHD z filmem Step Brothers, która potwierdza obecność polskiego lektora i napisów, i okładce włoskiej edycji z filmem 2001: Odyseja kosmiczna, która ujawnia, że zarówno na płycie 4K UHD, jak i krążku Blu-ray obecny będzie lektor (Dolby Digital 2.0) i polskie napisy. Wydanie będzie dostępne w sprzedaży od 13 listopada.

W międzyczasie na Amazon.com wystartowały pre-ordery na wydania 4K UHD z filmami Superman (premiera 6 listopada), Venom i Narodziny gwiazdy – brak dat premiery. Warto odnotować też, że sklep BestBuy ujawnił, że 13 listopada wraz z premierą wydań animacji Iniemamocni 2 do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z inną animacją Disneya, którą będzie Ralph Demolka. Wydanie dostępne będzie też w limitowanym steelbooku.

6287082_sa.jpg

W Wielkiej Brytanii za pośrednictwem sklepu Zavvi.com wystartowały w sobotę pre-ordery na steelbooki z trylogią Rambo: Rambo: Pierwsza krewRambo II i Rambo III. Ich premierę zapowiedziano na 12 listopada. Wcześniej, bo już w piątek, pojawił się pre-order na kolekcjonerskie wydanie czterech filmów z serii Predator z figurką przedstawiającą tytułowego łowcę z kosmosu.

Pre-ordery na Venoma i Narodziny gwiazdy już wystartowały

Wśród pozostałych angielskich pre-orderów znalazły się jeszcze wydania 4K UHD z filmami wchodzącymi obecnie na ekrany kin, czyli Johnny English: Nokaut, Venom, Zwyczajna przysługa i Narodziny gwiazdy. Z oczywistych względów żaden z wymienionych tytułów nie otrzymał jeszcze daty premiery. Anglicy doczekali się też swojego pre-ordera na film Mroczne umysły, który ma zadebiutować w Wielkiej Brytanii już 3 grudnia bieżącego roku.

Sporo działo się w ostatnim tygodniu na włoskim rynku, gdzie oprócz ujawnienia polskiej wersji w filmie 2001: Odyseja kosmiczna mogliśmy obserwować start pre-orderów na wydania 4K UHD z takimi produkcjami, jak: Dziewczyna z tatuażem (premiera 28 listopada), Venom (wstępna data premiery wyznaczona na 6 lutego), Szybcy i wściekli, Za szybcy, za wściekli i Szybcy i wściekli: Tokio Drift (premiera 14 listopada), Bez litości 2 (premiera 9 stycznia 2019 roku), zbiorcze wydanie z sześcioma filmami o Spider-Manie (premiera 4 grudnia) oraz Matrix: Reaktywacja i Matrix: Rewolucje (premiera 13 listopada). Pojawiła się również zapowiedź tamtejszego wydania z filmem Superman z 1978 roku, ale Amazon nie umożliwił jeszcze składania zamówień oraz nie podał oficjalnej daty premiery. Ujawniono natomiast daty premier wydań 4K UHD z filmami Ant-Man i Osa28 listopada – i Mission: Impossible - Fallout12 grudnia.

 817uPV4L3IL._SL1500_.jpg

Jeśli spojrzymy na niemiecki Amazon nie trudno zauważyć, że wśród nowych pre-orderów pojawiło się jedynie wydanie 4K UHD z filmem Venom, które otrzymało przybliżoną datę premiery wyznaczoną na 24 lutego. Oficjalne daty premiery zyskały z kolei filmy Ant-Man i Osa29 listopada – i Mission: Impossible - Fallout28 grudnia.

Ocean's 8 zawita do polski na 4K UHD już w listopadzie

Na koniec warto zerknąć jeszcze na polskie podwórko, gdzie pojawiły się listopadowe zapowiedzi od dystrybutora Galapagos, które zdradzają, że w tym miesiącu będziemy mogli liczyć na tylko jedną premierę na nośniku 4K UHD, a będzie nią film Ocean's 8, który doczeka się standardowego, dwupłytowego wydania w plastikowym opakowaniu.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Sony Pictures / Warner Bros.