Co nowego na 4K UHD? - Kapitan Ameryka, Suspiria, Predator i inne

Ostatni tydzień przed świętami Bożego Narodzenia przyniósł w świecie wydań 4K UHD sporo interesujących zapowiedzi, które bez wątpienia będą dla wielu z Was świetnymi prezentami pod choinkę. Szczegóły poznacie w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Dziewczyna w sieci pająka” nie trafi na 4K UHD w USA?

Na amerykańskim rynku przedświąteczny tydzień nie przyniósł żadnych oficjalnych komunikatów od dystrybutorów, ale nie oznacza to, że nie doczekaliśmy się za oceanem żadnych nowych zapowiedzi i pre-orderów. Z pomocą przyszły nam przede wszystkim sklepy Amazon.com i Bestbuy.com. Zacznijmy więc od amerykańskiego oddziału Amazona, gdzie ruszyły pre-ordery na wydania 4K UHD z filmami: Witajcie w Marwen, Aquaman, Bumblebee i Maria, królowa Szkotów. Biorąc pod uwagę, że każdy z trzech tytułów zagościł w amerykańskich kinach dopiero w tym tygodniu, nie ujawniono jeszcze żadnych szczegółów na temat specyfikacji płyt oraz ich dat premier. Nieoficjalnie mówi się natomiast, że Maria, królowa Szkotów zadebiutuje 5 marca 2019 roku, a w tym samym miesiącu, dokładnie 12 marca, nastąpić ma amerykańska premiera wydania 4K UHD z filmem Zabójcze maszyny. Jeszcze wcześniej, bo już 19 lutego, możemy natomiast oczekiwać premiery fizycznych wydań z filmem Green Book, ale jak razie są to cały czas informacje niepotwierdzone. W kręgu plotek pojawiła się także sugestia, że aktualnie Sony nie planuje na rynku amerykańskim wydania 4K UHD z filmem Dziewczyna w sieci pająka. Powodem jest oczywiście bardzo kiepski wynik finansowy filmu w kinach (34 miliony dolarów na całym świecie), ale możliwe, że studio zmieni zdanie przy dobrych wynikach sprzedaży wydań Blu-ray, które zadebiutują w USA 5 lutego przyszłego roku.

71gJW3KaaYL._SL1464_.jpg 81Nl2uK0nCL._SL1500_.jpg

„Mary Poppins powraca” w steelbooku i kolekcjonerce

Sklep Bestbuy.com rozpoczął w międzyczasie zbieranie zamówień na kolekcjonerskie steelbooki z filmami Mary Poppins powraca, Aquaman i Ocean ognia. Premiera ostatniego z nich zaplanowana została na 29 stycznia przyszłego roku. Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że swoje kolekcjonerskie wydanie z filmem Mary Poppins powraca zapowiedział też sklep Target.com, w jego przypadku będziemy mieli jednak do czynienia z wydaniem zawierającym książkę z ilustracjami z filmu.

GUEST_f530dde3-97e4-43e1-8235-421f9.jpg

Na koniec przeglądu amerykańskiego podwórka, warto jeszcze krótko wspomnieć, że poznaliśmy ostatnio tytuły pierwszych filmów fabularnych, które doczekają się obrazu w systemie HDR10+. Będą to: Źle się dzieje w El RoyaleNienawiść, którą dajesz i Bohemian Rhapsody. Więcej na temat tego zagadnienia znajdziecie w naszym artykule: Pierwsze potwierdzone filmy z HDR10+ od Foxa. Wsparcie w odtwarzaczach Oppo i Pioneer pewne.

„Johnny English: Nokaut” i „Narodziny gwiazdy” z polską wersją w Anglii

Na brytyjskim rynku wydawniczym również nie zabrakło zapowiedzi kolekcjonerskiego wydania nowego filmu Disneya. Pre-order na steelbooka 4K UHD z Mary Poppins powraca wystartował w piątek na Zavvi.com. Angielski sklep przygotował również pre-order na standardowe wydanie z filmem, ale jak na razie żadne szczegóły na jego temat, łącznie z okładką, nie zostały potwierdzone.

Za pośrednictwem brytyjskiego odziału Amazona w kończącym się tygodniu ruszyły z kolei zamówienia na wydania 4K UHD z filmami Bajecznie bogaci Azjaci (premiera 21 stycznia 2019 roku) i Zabójcze maszyny (premiera 22 kwietnia 2019 roku), a także na operę Verdiego pod tytułem Dwaj Foskariusze (premiera 8 lutego 2019 roku).

Sklep HMV.com potwierdził natomiast, że w angielskim wydaniu 4K UHD z filmem Johnny English: Nokaut i Narodziny gwiazdy znajdziemy polską wersję językową w postaci lektora i napisów.

„Kapitan Ameryka” trafi w końcu na 4K UHD

Nowe pre-ordery nie ominęły w tym tygodniu także rynku francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Na pierwszym z nich pojawiły się zapowiedzi: Bumblebee (brak daty premiery), nowego Robin Hooda (premiera 28 marca 2019 roku) i Aquamana w steelbooku (wstępna data premiery ustalona na 30 kwietnia 2019 roku). Amazon.fr umożliwił także składanie zamówień na wydanie 4K UHD z filmem Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, który ma mieć swoją premierę 24 kwietnia. Cały czas jednak nie ruszyły jeszcze pre-ordery na pozostałe dwie części serii, czyli: Pierwsze starcie i Zimowego żołnierza. Wśród zapowiedzi, na które nie umożliwiono jeszcze składania zamówień, znalazły się także filmy: Karate Kid z 1984 roku (według wstępnych informacji jego premiery możemy oczekiwać 6 maja 2019 roku) oraz Ocean ognia (data premiery 27 lutego).

W tym czasie Hiszpanie doczekali się zapowiedzi na wydania 4K UHD z filmami: Narodziny gwiazdy (premiera 8 lutego 2019 roku), Zakonnica (premiera 4 stycznia 2019 roku) i Dziewczyna w sieci pająka (premiera 6 marca 2019 roku), a Włosi w tym tygodniu mogli liczyć na pojawienie się pre-ordera na wydanie 4K UHD z filmem Narodziny gwiazdy (premiera 12 lutego) i horrorem Halloween (premiera 20 lutego).

71Fhsv6MxNL._SL1500_.jpg 818n20eLP0L._SL1500_.jpg

Nowa „Suspiria” będzie straszyła w jakości 4K

Niemcy doczekali się w końcu pre-orderów na kinowe nowości pokroju animacji Spider-Man Uniwersum (premiera 4 maja 2019 roku) i filmu Zabójcze maszyny (brak daty premiery), ale najciekawszą zapowiedzią, jaka w ostatnich dniach zawitała na Amazon.de, jest kolekcjonerskie wydanie 4K UHD z horrorem Suspiria. Nie znamy, jak na razie, zbyt wielu szczegółów na jego temat, ale wiemy, że oprócz płyt 4K UHD i Blu-ray wydanie będzie zawierało także płytę DVD i trafi do sprzedaży 28 marca 2019 roku. Zapowiedź nowej Suspiri na nośniku 4K UHD jest istotna również z tego względu, że do tej pory na innych rynkach pojawiały się wyłącznie zapowiedzi wydań Blu-ray. Wzmianka o wydaniu 4K UHD z nową Suspirią pojawiła się też na MediaMarkt.de, gdzie oprócz wersji ultimate z płytą DVD ruszył też pre-order na standardowe wydanie 4K UHD + Blu-ray. Niemiecki Amazon wstępnie pokazał również zapowiedź wydania 4K UHD z filmem Ocean ognia, ale nie umożliwił jeszcze możliwości składania zamówień.

Warto też odnotować, że niemiecki MediaMarkt rozpoczął zbieranie zamówień na wydanie 4K UHD z filmem Dziewczyna z tatuażem z 2011 roku, który ma trafić do sprzedaży 14 lutego przyszłego roku. Pierwsze informacje o premierze tego filmu na nośniku 4K UHD pojawiły się już we wrześniu, kiedy spekulowano, że produkcja Finchera doczeka się premiery jeszcze w październiku. Pojawiła się też zapowiedź edycji 4K UHD z filmem Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, który ma zadebiutować na niemieckim rynku 18 kwietnia 2019 roku.

Styczniowe premiery Imperiala i Filmostrady

Na polskim rynku poznaliśmy w ostatnich dniach styczniowe zapowiedzi od dystrybutora Imperial CinePix, które przyniosły nam trzy premiery, które doczekają się wydań 4K UHD. W styczniu doczekamy się standardowych wydań 4K UHD z takimi produkcjami jak Bez litości 2, Mroczne umysły i Predator. Oprócz plastikowych wydań Imperial przygotował też steelbooki 4K UHD z filmami Mroczne umysły i Predator, a wszystkie filmy będą dostępne w sprzedaży od 16 stycznia 2019 roku.

Na płytach z filmami Bez litości 2 i Mroczne umysły znajdziemy angielską ścieżkę dźwiękową w formacie DTS-HD Master Audio 7.1, a Predator doczeka się z kolei angielskiego dźwięku w systemie Dolby Atmos. Na każdej płycie znajdziemy też polski dźwięk w systemie Dolby Digital 5.1 oraz obraz w systemie HDR10.

Z niepotwierdzonych jeszcze zapowiedzi ruszyły pre-ordery na polskie wydania 4K UHD z animacjami Jak wytresować smoka i Jak wytresować smoka 2. Ich premiera ma nastąpić podobno 19 stycznia 2019 roku, ale informacje te nie zostały jeszcze potwierdzone przez dystrybutora, którym jest Filmostrada.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj.