Co nowego na 4K UHD? - kolekcjonerki z horrorami Carpentera, steelbooki z polską wersją i inne

To już kolejny tydzień, w którym najwięcej radości z zapowiedzi wydań 4K UHD będa mieli miłośnicy kolekcjonerskich edycji 4K UHD oraz polskich wersji językowych w zagranicznych wydaniach. W najbliższych miesiącach głębiej do portfela będą musieli sięgnąć również miłośnicy horrorów Carpentera, a także wielbiciele metalowych opakowań. Zresztą sprawdźcie sami „Co nowego na 4K UHD?”.

Prawo zemsty i Iniemamocni 2 zadebiutują w USA już w listopadzie 

To już drugi tydzień z kolei, w którym amerykański rynek wydawniczy z filmami na 4K UHD pozostaje nieco w tyle za rynkami europejskimi. W ciągu ostatnich siedmiu dni na amerykańskim Amazonie wystartował jedynie pre-order na wydania z filmami Prawo zemsty (premiera 6 listopada). Dodatkowo zyskaliśmy oficjalne potwierdzenie, że 23 października do amerykańskich sklepów zawita film Mamma Mia! Here We Go Again, który doczeka się wydania z oryginalnym dźwiekiem w formacie Dolby Atmos oraz obrazem w systemie Dolby Vision. 6 listopada do sprzedaży trafi natomiast edycja 4K UHD z animacją Iniemamocni 2. Nie znamy jeszcze specyfikacji wydania z filmem Disneya, ale najprawdopodobniej znajdziemy w nim płytę z obrazem w systemie HDR10 i brakiem polskiej wersji językowej. Warto jednak odnotować, że oprócz standardowego wydania w plastikowym opakowaniu film otrzyma również limitowanego steelbooka na 4K UHD, który aktualnie dostępny jest tylko w ofercie sklepu Bestbuy.com.

Kolekcjonerki z horrorami Carpentera i Odyseja kosmiczna w steelbooku z polską wersją

Tymczasem znacznie więcej działo się na rynkach europejskich, a zwłaszcza rynku angielskim, gdzie wystartowały pre-ordery na kolekcjonerskie wydania z filmami Oni żyją, Mgła i Ucieczka z Nowego Jorku, które trafią do sprzedaży w październiku i listopadzie nakładem dystrybutora Studio Canal. W kolekcjonerskich edycjach znajdziemy cztery płyty: jedną płytę 4K UHD z filmem, dwie płyty Blu-ray z filmem i dodatkami oraz jedną płytę CD z soundtrackiem, a także plakat, pięć kart z kadrami z filmu i książeczkę.

dsmc44ih5.jpg

Równie ciekawym pre-orderem z Wielkiej Brytanii był w tym tygodniu steelbook z filmem 2001: Odyseja kosmiczna, który wystartował na Zavvi.com i Amazon.co.uk, potwierdzając tym samym wcześniejsze spekulacje sugerujące, że jeden z najlepszych filmów Kubricka doczeka się metalowego wydania na nośniku 4K UHD. Datę premiery wydania wyznaczono na 29 października. Warto przypomnieć, że już od kilku tygodni wiemy, że w wydaniu znajdziemy polskie napisy i lektora.

Na 15 października studio Lionsgate zapowiedziało jeszcze w Wielkiej Brytanii wydania 4K UHD z filmami Dom w głębi lasu, 3:10 do Yumy, Wojownik, American Psycho, Niezniszczalni i Niezniszczalni 2.

Hook i Filadelfia trafią do Włoch, a Superman nadleci w listopadzie

W międzyczasie klienci włoskiego Amazona doczekali się w końcu tamtejszych pre-orderów na wydania z filmami Hook z polskimi napisami i lektorem (premiera 14 listopada), Filadelfia (premiera 27 listopada), Christine (premiera 9 października), Mamma Mia! Here We Go Again (premiera 27 października), Ocean's Eight (brak daty premiery), ale, co ciekawe, Włosi dostaną również steelbooka z nowym filmem z serii Ocean's.

W Hiszpanii pojawił się w ostatnim tygodniu pre-order na fizyczne wydanie z musicalem Mamma Mia! Here We Go Again (data premiery 21 listopada), we Francji wystartował pre-order na film Robin Hood (premiera 21 listopada) oraz steelbooka z filmem Mroczne umysły (premiera 8 grudnia), a w Niemczech ruszyły zamówienia na steelbooka 4K UHD z filmem Drapacz chmur (premiera 15 listopada) oraz edycję 4K UHD z horrorem Zakonnica, który od piątku możecie oglądać w polskich kinach. Z oczywistych powodów w przypadku Zakonnicy nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych informacji o dacie premiery. Dodatkowo u naszych zachodnich sąsiadów poinformowano o oficjalnej dacie premiery wydania 4K UHD z filmem Superman z 1978 roku. Film wejdzie do sklepów 8 listopada.

71CvEP3uRSL._SL1500_.jpg

Jurassic World. Upadłe królestwo w polskim wydaniu 4K UHD w październiku

W ciągu ostatnich dni poznaliśmy również kilka zapowiedzi zagranicznych wydań z polską wersją językową oraz jeden tytuł, który zawita na nośniku 4K UHD do naszego kraju. Zacznijmy jednak od zagranicznych pozycji, w których znajdziemy polskiego lektora i napisy. Tym razem padło na francuskie wydania z filmami Pierwsza noc oczyszczenia (premiera 14 listopada) i Drapacz chmur (premiera również 14 listopada). W obydwu przypadkach na płytach znajdziemy polskiego lektora w formacie Dolby Digital 5.1 oraz napisy. Na płycie z filmem Pierwsza noc oczyszczenia umieszczono oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie DTS:X oraz obraz w systemie HDR10, a Drapacz chmur doczekał się wydania z angielskim dźwiekiem Dolby Atmos oraz obrazem Dolby Vision.

Jeśli natomiast chodzi o polskie wydania 4K UHD, w tym tygodniu dystrybutor Filmostrada poinformował o premierze filmu Jurassic World. Upadłe królestwo, którą zaplanowano w naszym kraju na 18 października. Oprócz wydań DVD, Blu-ray i Blu-ray 3D film zostanie wydany także na 4K UHD z oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie DTS:X MA oraz polskim dubbingiem w formacie DTS 5.1. Na płycie umieszczone zostaną również polskie napisy.

W tym tygodniu poznaliśmy jeszcze polskie okładki wydań 4K UHD zapowiedzianych w poprzednim tygodniu przez dystrybutora Galapagos. Zgodnie z przewidywaniami nie odbiegają one od swoich zagranicznych odpowiedników, możecie je zobaczyć na Filmoskopie: Matrix reaktywacja, Matrix rewolucje, 2001: Odyseja kosmiczna i Player One.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Warner Bros. / Lionsgate / Universal Pictures /Studio Canal