Co nowego na 4K UHD? - Stań przy mnie z napisami, Alita w steelbookach i wiele więcej

Dobiegający końca tydzień przyniósł tak wiele ciekawych i niejednokrotnie niespodziewanych zapowiedzi wydań 4K UHD, że trudno wybrać z nich te kilka najciekawszych. Możecie być jednak pewni, że znajdziecie w nich zarówno kinowe nowości, jak i starsze klasyki. Wiele z nich doczekało się zapowiedzi steelbooków, a trafiły się też takie z polską wersją językową. Sprawdźcie wszystkie zapowiedzi, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Stań przy mnie” na 4K UHD z polską wersją językową

Na amerykańskim rynku w kończącym się tygodniu mogliśmy obserwować istny huragan zapowiedzi. Dawno nie otrzymaliśmy od tamtejszych dystrybutorów aż tylu oficjalnych komunikatów, więc spróbujmy je jakoś uporządkować.

Zacznijmy od zapowiedzi opublikowanej przez amerykańskiego dystrybutora Lionsgate, który kilka dni po zapowiedzi brytyjskiego wydania z filmem „The Doors” poinformował, że dzień po brytyjskiej premierze, czyli 23 lipca, film doczeka się amerykańskiego wydania. Oczywiście, specyfikacja płyty UHD będzie taka sama jak w zapowiadanej – na łamach zeszłotygodniowego przeglądu „Co nowego na 4K UHD?” – angielskiej edycji, dlatego przypomnijmy tylko pokrótce, że znajdziemy na niej nowy, odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K, który został zeskanowany z oryginalnego negatywu, oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos.

Na początku tego tygodnia zza oceanu dotarła do nas też jedna z najbardziej niespodziewanych zapowiedzi ostatnich tygodni, ogłaszająca premierę wydania 4K UHD z filmem Stań przy mnie” na podstawie popularnego opowiadania Stephena Kinga, w którym główne role zagrali River Phoenix, Wil Wheaton, Jerry O’Connell i Kiefer Sutherland. Sony Pictures, które przyniosło dobrą wiadomość dla wszystkich fanów ekranizacji prozy Kinga, zdradziło, że na płycie UHD znajdziemy nowy, odrestaurowany obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR, który został zeskanowany z oryginalnego negatywu, oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Wśród materiałów dodatkowych znajdą się z kolei nowe, nigdy wcześniej niepokazywane sceny usunięte i alternatywne. Ogłoszono również, że film trafi do sprzedaży 27 sierpnia, ale – co najważniejsze z perspektywy polskiego widza – po uruchomieniu pre-ordera na Amazonie pojawiła się też specyfikacja płyty, która wskazuje na obecność polskich napisów.

10712_tn.jpg

„Alita: Battle Angel” jako pierwszy film Foxa z HDR10+ i Dolby Vision

Od studia 20th Century Fox doczekaliśmy się z kolei definitywnego potwierdzenia zapowiadanej już od kilku tygodni premiery wydań 4K UHD z filmem „Alita: Battle Angel”. Studio potwierdziło, że film trafi do sprzedaży 23 lipca. Z ujawnionej specyfikacji na szczególną uwagę zasługuje fakt, że będzie on pierwszym przypadkiem wśród filmów Foxa, który otrzyma na jednej płycie dwa systemy obrazu. Na krążku UHD znajdziemy bowiem obraz w rozdzielczości 4K zarówno z systemem HDR10+, jak i jego konkurentem Dolby Vision – rzecz jasna, telewizory 4K nieobsługujące owych systemów wyświetlą obraz w podstawowym HDR10. W przypadku dźwięku możemy liczyć oczywiście na najwyższą jakość, o którą zadba Dolby Atmos. Pre-order na standardowe wydanie ruszył już na Amazon.com, a sklep BestBuy.com zapowiedział oraz pokazał, jak będzie prezentował się jego limitowany steelbook. Target.com z kolei zdradził, że jego limitowane wydanie zostanie wzbogacone o ładowarkę USB.

Paramount Pictures również miało swój udział w zapowiedziach z tego tygodnia i zapowiedziało, że 9 lipca w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafią wydania 4K UHD z nową wersją horroru „Smętarz dla zwierzaków”. Dowiedzieliśmy się, że płyta UHD otrzyma obraz z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżką dźwiękową w formacie Dolby Atmos, a w materiałach dodatkowych znajdziemy ponad 90 minut usuniętych scen, materiałów zza kulis i innych klipów pokazujących proces powstawania filmu.

 

Superbohaterskie zapowiedzi od Amerykanów

W kończącym się tygodni nie mogło zabraknąć też zapowiedzi jakże popularnych w ostatnich czasach superbohaterskich produkcji, i tak Universal potwierdził, że jego film „Hulk” z 2003 roku, w którym główne role zagrali Eric Bana, Jennifer Connelly i Nick Nolte, zaliczy premierę na UHD już 9 lipca, a na płycie obecny będzie obraz z systemem HDR10 i dźwięk DTS:X. W międzyczasie Warner Bros. ogłosił, że 17 września zadebiutuje zbiorcze wydanie 4K UHD ze wszystkimi klasycznymi Batmanami i pokazał jego oficjalną grafikę. Otrzymaliśmy też potwierdzenie, że wszystkie filmy otrzymają płyty Blu-ray z nowym remasterem. Warner wypuścił także komunikat dotyczący najnowszego superbohaterskiego hitu, czyli filmu „Shazam!”, którego premierę na 4K UHD zapowiedziano na 16 lipca. W jego przypadku studio zdecydowało się na umieszczenie na płycie obrazu z systemem Dolby Vision oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej w formacie Dolby Atmos

81bP8LwjgrL._SL1500_.jpg

Aktorski „Kopciuszek” zawita na 4K UHD już w czerwcu

Kończąc przegląd oficjalnych komunikatów, nie wypada pominąć też jedynej w tym tygodniu zapowiedzi od Disneya, który ogłosił, że 25 czerwca w Stanach Zjednoczonych do sprzedaży trafi wydanie 4K UHD z filmem pod tytułem „Kopciuszek” z 2015 roku, w którym główne role zagrali Lily James, Richard Madden i Cate Blanchett. Na płycie UHD znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. Pre-order na standardowe wydanie możecie składać już na Amazon.com, a BestBuy.com dorzucił do oferty swojego limitowanego steelbooka z filmem.

Warto jeszcze odnotować pojawienie się okładek do amerykańskich wydań 4K UHD z filmami z serii „Thor” i „Iron Man”, które mają trafić do amerykańskich sklepów 20 sierpnia. Okładki wpisujące się w ostatnią szatę graficzną poprzednich produkcji MCU pokazał sklep Hdmoviesource.com – „Thor”, „Thor 2: Mroczny świat”, „Iron Man”, „Iron Man 2” i „Iron Man 3”.

Amazon uzupełnił wspomniane zapowiedzi o następujące pre-ordery: „Brightburn: Syn ciemności” (brak daty premiery), „John Wick 3” (brak daty premiery) i „Lśnienie” (premiera 1 października). Sklep BestBuy.com do wymienionych wyżej steelbooków z „Kopciuszkiem” i „Alitą” dorzucił jeszcze swoją zapowiedź limitowanej edycji z aktorskim „Aladynem”. Obok steelbooka pojawił się też pre-order na zwykłe wydanie.

„Rocketman”, „John Wick 3” i „Aladyn” w steelbookach 4K UHD

Sporo działo się także na brytyjskim rynku, gdzie pojawiły się pre-ordery zarówno na standardowe wydania, jak i charakterystyczne dla tego obszaru steelbooki. Z okazji kinowych premier na Zavvi.com ruszyły pre-ordery na steelbooki z filmami Rocketman, John Wick 3 i  Aladyn, ale ze względu na niedawną premierę nie ujawniono jeszcze żadnych informacji na temat ich daty premiery czy specyfikacji płyt. Filmy doczekały się także pre-orderów na standardowe wydaniaRocketman, „Aladyn” i „John Wick 3”. Z okazji kinowej premiery zapowiedzi wydania 4K UHD doczekała się jeszcze animacja „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”.

W międzyczasie pre-orderów doczekały się jeszcze zapowiedziane w zeszłych tygodniach wydania z filmami: „Czas apokalipsy” (premiera 26 sierpnia), „The Doors” (premiera 22 lipca), „Lśnienie” (premiera 30 września), a na metalowe wydania mogą liczyć z kolei ósmy sezon „Gry o tron” oraz dwie poprzednie części serii „John Wick” - pre-order na pierwszą z nich wystartował w sobotę przed godziną 19:00, a w niedzielę o tej samej porze ruszą zamówienia na drugą część. Na koniec przeglądu brytyjskiego rynku warto jeszcze wspomnieć, że 20 maja do oferty sklepu Zavvi.com wrócił steelbook 4K UHD z filmem „Glass. W ofercie pojawiło się wtedy mniej niż 300 egzemplarzy, ale aktualnie steelbook cały czas jest jeszcze dostępny.

„Aladyn”, „Alita” i inne premiery na europejskich rynkach

Przechodząc do pozostałych rynków europejskich, zacznijmy od Francji, gdzie za sprawą Amazon.fr wystartowały zamówienia na wydania 4K UHD z filmami: „Lśnienie” (premiera 1 października), „Alita: Battle Angel” w wydaniu standardowym i steelbooku (premiera 24 lipca), „Aladyn” (premiera wstępnie ustalona na 30 września), „Smętarz dla zwierzaków” (premiera 21 sierpnia) i ósmym sezonem „Gry o tron” (wstępna data premiery 20 grudnia). Francuzi doczekali się też swoich pre-orderów na edycje 4K UHD z filmami: „Thor”, „Thor 2: Mroczny świat”, „Iron Man 2” i „Iron Man 3” (premiera 21 sierpnia) oraz zapowiedzi steelbooka z filmem „Shazam!” (data premiery 7 sierpnia). Włosi w końcu dostali swój pre-order na wydanie 4K UHD z filmem „Hulk” (premiera 17 lipca), a Hiszpanie muszą w tym tygodniu zadowolić się wyłącznie pre-orderem na film „Alita: Battle Angel” (premiera 24 lipca).

81NEjH1kgtL._SL1500_.jpg

„Alita” z dwoma steelbookami w Niemczech. „Godzilla 2” na 4K już w październiku?

Na koniec zajrzyjmy jeszcze do Niemiec, gdzie „Alita” doczekała się zapowiedzitrzech wydań na 4K UHD. Obok standardowej edycji do sprzedaży trafią jeszcze zwykły steelbook oraz jego limitowana wersja (premiera 1 sierpnia). Zapowiedzi metalowego opakowania doczekał się też film „Czas apokalipsy”, który trafi do niemieckich sklepów 22 sierpnia. Amazon.de zdradził również, że 31 października powinniśmy spodziewać się premiery wydań 4K UHD z filmem „Godzilla 2: Król potworów”, ale na razie nie umożliwił jeszcze możliwości składania na niego pre-orderów.

koec0oqh.jpg jvne56bt.jpg

„Zabójcze maszyny” w zwykłej edycji 4K UHD w Polsce

Kończący się tydzień ponownie nie przyniósł nam żadnych informacji na temat polskich wydań na nośniku 4K UHD. Jako ciekawostkę można jedynie wspomnieć fakt, że na 7 czerwca Filmostrada zapowiedziała premierę standardowej edycji 4K UHD z filmem „Zabójcze maszyny, który 11 kwietnia trafił na ten nośnik za sprawą limitowanego steelbooka.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Warner Bros. / Columbia Pictures