Co nowego na 4K UHD? - Ucieczka z Nowego Jorku, filmy Finchera i polski urodzaj

W tym tygodniu amerykański rynek wydawniczy 4K UHD pozostał w cieniu rynków europejskich, w tym również rynku polskiego, na którym pojawiło się kilka wyczekiwanych zapowiedzi wydań 4K UHD. Szczegóły poznacie w najnowszym wpisie z serii „Co nowego na 4K UHD?”. Zapraszamy do lektury.

Filmy Finchera jeszcze w październiku na 4K UHD

Po kilku intensywniejszych tygodniach, w ostatnich siedmiu dniach, zwłaszcza na amerykańskim rynku wydawniczym, mogliśmy odczuć lekki zastój. Na tamtejszym Amazonie wystartowały jedynie pre-ordery na wydania 4K UHD z filmami Arizona (premiera 16 października), American Psycho, o którego premierze przypadającej na 25 września wiedzieliśmy już od połowy lipca, oraz animacją Liga Sprawiedliwości: Mrok, która trafi do sklepów w USA 9 października. Dodatkowo zyskaliśmy też oficjalne potwierdzenie, że 9 października do sklepów trafi wydanie 4K UHD z animacją Hotel Transylwania 3.

818eNto08oL._SL1500_-min.jpg 91dDyAXiE0L._SL1500_-min.jpg

Oprócz pre-orderów pojawiły się także informacje o dacie premiery wydań 4K UHD z dwoma filmami Davida Finchera, które anonsowaliśmy już pod koniec lipca. Chodzi oczywiście o tytuły Azyl z 2003 roku i Dziewczyna z tatuażem z 2011 roku. Obydwa tytuły ukażą się 30 października nakładem dystrybutora Sony Pictures.

Ucieczka z Nowego Jorku w 4K i Hook z polską wersją po raz drugi

Znacznie ciekawsze informacje trafiły do nas z europejskich rynków, w tym z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Polski.

Zacznijmy jednak od Anglii, gdzie za sprawą sklepu Zoom.co.uk ruszył pre-order na wydanie 4K UHD z filmem Ucieczka z Nowego Jorku z Kurtem Russellem w roli głównej. Ten klasyczny film akcji z lat 80. ma trafić na sklepowe półki już 19 listopada bieżącego roku, a za jego dystrybucję odpowiada StudioCanal. Nie znamy jeszcze wyglądu wydania, ale według sklepu Zoom.co.uk będzie to edycja kolekcjonerska, a oprócz płyt 4K UHD i Blu-ray umieszczone zostaną w niej dodatkowo dwie płyty CD. W ostatnich dniach poznaliśmy również specyfikację brytyjskiego wydania 4K UHD z filmem Hook, która potwierdza, że na płycie zostanie umieszczona polska wersja językowa w postaci lektora i polskich napisów. Wydanie będzie dostępne w sprzedaży już od 8 października.

Na Amazon.co.uk ruszył natomiast pre-order na wydanie 4K UHD z filmem Doctor Who Christmas Special 2017 - Twice Upon A Time, które będzie miało swoją premierę 24 września. Ostatniego dnia sierpnia ruszyły jeszcze zamówienia na nowe wydania 4K UHD z filmami wchodzącymi w skład trylogii Mrocznego Rycerza w reżyserii Christophera Nolana, czyli: Batman Początek, Mroczny Rycerz i Mroczny Rycerz Powstaje. Tym razem fani serii mogą nabyć filmy w digi-bookach. Ich premierę zaplanowano na 1 października. Naturalnie na wszystkich płytach UHD znajdziecie polską wersję językową w postaci lektora i napisów.

Jeśli spojrzymy natomiast na nowe pre-ordery w Niemczech, dostrzemy wśród nich standardowe wydanie 4K UHD z filmem Pierwsza noc oczyszenia (premiera 28 grudnia) oraz steelbooka z filmami Bad Boys I i II, który zadebiutuje już 14 września. Tymczasem we Francji fani nośnika 4K UHD doczekali się pre-orderów na filmy Bez litości 2 (premiera 17 grudnia) i Drapacz chmur (premiera 14 listopada).

W Hiszpanii wystartowały w międzyczasie pre-ordery na wydania 4K UHD wszystkich części serii Zmierzch, które mają trafić do sprzedaży 23 października: Zmierzch, Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu, Saga Zmierzch: Zaćmienie, Saga Zmierzch: Przed świtem – część 1 i Saga Zmierzch: Przed świtem – część 2.

Jesienna inwazja 4K UHD na polskim rynku

Sporo w temacie wydań 4K UHD wydarzyło się w ostatnim tygodniu na naszym rodzimym rynku. Już w poniedziałek zyskaliśmy między innymi potwierdzenie, że 19 września do polskich sklepów trafią wydania 4K UHD z filmami Braveheart, Stan Zagrożenia, Czas Patriotów i Suma Wszystkich Strachów. W wydaniach znajdziemy po dwie płyty: płytę 4K UHD z filmem oraz płytę Blu-ray z filmem i materiałami dodatkowymi. Na każdej z nich obecny będzie lektor oraz polskie napisy, a w przypadku oryginalnych ścieżek dźwiękowych na płytach 4K UHD: w filmie Braveheart znajdziemy dźwięk w formacie Dolby Atmos, a w pozostałych trzech filmach z serii Jack Ryan będzie to dźwięk w formacie Dolby TrueHD 5.1. Niestety, żeby nie było zbyt pięknie, trzeba wspomnieć, że w polskiej dystrybucji nie uświadczymy wydań 4K UHD z filmami Polowanie Na Czerwony Październik i Jack Ryan: Teoria chaosu, które wchodzą w skład zagranicznych pakietów z serią Jack Ryan.

Zaś w piątek pojawiły się październikowe zapowiedzi od dystrybutora Galapagos, wśród których znalazły się cztery wydania na czarnym krążku. Oprócz nowości wydawniczej, czyli filmu Player One w reżyserii Stevena Spielberga, który polscy widzowie będą mogli zobaczyć na płytach 17 października, do sprzedaży trafią też wydania z filmami 2001: Odyseja kosmiczna, Matrix Reaktywacja i Matrix Rewolucje. Ich premierę zaplanowano na 31 października.

91qBx9vbUlL._SL1500_-min.jpg 208244_front-min.jpg
Poglądowe okładki zagranicznych edycji.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Warner Bros. / Universal Pictures /  AVCO Embassy Pictures / Studio Canal / Sony Pictures / Paramount Pictures