Corto Maltese tom 6: Na Syberii - recenzja komiksu

Przygód Corto Maltese ciąg dalszy. Czy szósty tom serii to wciąż komiks z górnej półki - klasyk, z którym można (a nawet powinno się) zapoznać? Zapraszamy do lektury recenzji.

Pociąg ze złotem to obiekt zainteresowania różnych stron, w tym Czerwonych Latarni. Do jego zdobycia rekrutują one Corto Maltese, który tym samym znajdzie się w Mandżurii i na Syberii. Tam spotka Rosjan, Japończyków czy Amerykanów... W tym także historyczne postacie.

Od początku tomu można zauważyć natłok informacji. W dymkach znajduje się dużo tekstu, który nie tylko służy zapoznaniu się z fabułą, lecz także pozwala dowiedzieć się więcej o historycznych wydarzeniach. Sprawa ze złotym pociągiem jest bowiem prawdziwa, tyle że Hugo Pratt stworzył na jej podstawie własną historię, w której centrum umieścił Corto Maltese. Niestety, wielość wątków sprawiła, że scenariusz stał się kotłem postaci o różnych motywacjach i celach, sojuszy, zdrad oraz intryg. W teorii wygląda to bardzo zacnie, ale scenarzyście chwilami ucieka tempo i przejrzystość wydarzeń.

corto-maltese-t6-plansza-02-min.png

Można się trochę pogubić w szczegółach, a i pojawia się sporo różnych stron (za blurbem: "O panowanie nad tymi krainami walczą czerwoni i biali Rosjanie, Japończycy, chińscy "panowie wojny", Mongołowie, Amerykanie, siły Ententy, a nawet Czechosłowacy"). Ponadto występujące w komiksie postacie historyczne - Baron von Ungern-Sternberg, ataman Kozaków Siemionow i chiński generał Zhang Zuolin - nie muszą być dobrze znane polskim czytelnikom. To z kolei ma jednak też pozytywny wydźwięk - po lekturze (a może jeszcze w jej trakcie?) warto głębiej wejść w temat.

Na przestrzeni całej historii często powraca motyw utraconej miłości. Mam do niego mieszane uczucia. Z jednej strony ukazuje Corto jako postać romantyczną, z drugiej - jak na mój gust, jest tu za dużo niedopowiedzeń. Generalnie Corto to sympatyczny awanturnik, wiążący się w różne, niejednoznaczne relacje z kobietami, szukający przygody i biorący w udział w niejednej walce. Podtrzymuję porównanie go do Indiany Jonesa, choć protagonista Hugona Pratta wydaje się ciekawszy, bardziej nieokiełznany i... smutny? Choć humor gości na kartach komiksu, również w wykonaniu Maltese. Najbardziej bawią jego interakcje z przyjacielem, Rasputinem, który sprawia wrażenie typa spod ciemnej gwiazdy (a jednak to nie jest czarny charakter).

corto-maltese-t6-plansza-01-min.png

Fantastyki jest mniej niż w Przygodach etiopskich, może dlatego, że sprawa złotego pociągu jest prawdziwa. W każdym razie fabuła Na Syberii jest dużo bardziej przyziemna, to taki przygodowo-sensacyjny komiks z realistycznym światem. Co prawda twórca dodaje trochę elementów nadnaturalnych w postaci przepowiadania przyszłości, a Hongkong (który przez chwilę oglądamy) wydaje się wręcz magicznym miejscem, jednak nie ma to wpływu na rozwój wydarzeń.

Ilustracje, chciałoby się powiedzieć, bez zmian. Kto pokochał tę szatę graficzną w poprzednich tomach, ten będzie uradowany. Co tu przecież mamy - realistyczne rysunki, na których widzimy i podróże, i bohaterskie akcje w wykonaniu Corto. Jest w tym duch przygody, a że to 1918 rok, to jest to także wycieczka w przeszłość. Kolorowanie pozostaje udane - barwy nie przytłaczają i nie są zbyt daleką ingerencją w pracę Hugona Pratta. 

Podsumowanie

Corto Maltese to seria, z którą warto się zapoznać, siegając przynajmniej po jeden tom, który pozwoli posmakować cech charakterystycznych dla losów tytułowego awanturnika. Tom Na Syberii nie jest jednak najlepszym wyborem na początek, bo w politycznym zamieszaniu można się pogubić. Za to jeśli ktoś wkręcił się w komiksy Hugona Pratta, to sytuacja wygląda inaczej - Na Syberii będzie dla niego następną udaną przygodą, choć nie najlepszą i nie najbardziej przystępną.

4
Scenariusz
5
Rysunki
6
Tłumaczenie
6
Wydanie
4
Przystępność*
5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

5ab98c5584154.jpg-min.png

Zachęconych recenzją odsyłamy do wpisu Corto Maltese tom 6: Na Syberii - prezentacja komiksu, w którym znajdziecie obszerną galerię zdjęć oraz prezentację wideo.

Specyfikacja

Scenariusz

Hugo Pratt

Rysunki

Hugo Pratt

Oprawa

twarda

Druk

kolor

Liczba stron

104

Tłumaczenie

Maria Mosiewicz

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

źródło: Egmont