David Fincher wraca do kina i opowie historię scenarzysty „Obywatela Kane'a”

David Fincher podpisał kontrakt na stworzenie pierwszego od 2014 roku filmu pełnometrażowego. Produkcja powstanie dla Netfliksa i opowie historię Hermana J. Mankiewicza, scenarzysty filmu „Obywatel Kane”, jednego z największych filmów wszech czasów. Poznajcie szczegóły.

Fincher od lat przygotowuje się do realizacji projektu, do którego scenariusz przed śmiercią w 2003 roku stworzył jego ojciec. Główną rolę w produkcji zagra Gary Oldman. Laureat Oscara wcieli się w Hermana J. Mankiewicza, scenarzystę filmu „Obywatel Kane”, który w 1941 roku wspólnie z Orsonem Wellesem odebrali Oscara za swój tekst. Scenariusz do filmu, który uważany jest za jedno z największych osiągnięć kinematografii, stał się przedmiotem sporu Mankiewicza i Wellesa.

Orson początkowo promował widowisko jako swoje autorskie dzieło, co nie podobało się Mankiewiczowi. Podobno Orson oferował mu nawet 10 tysięcy dolarów, jeśli zgodzi się na usunięcie go z napisów końcowych jako współautora scenariusza. Orson twierdził jednak, że nigdy nie miało to miejsca.

Film będzie realizowany jako czarno-biały, a prace na planie wystartują w listopadzie tego roku. Data premiery nie została jeszcze ustalona, ale możemy się spodziewać, że „Mank” trafi na duży ekran w drugiej połowie przyszłego roku. Będzie to pierwsza pełnometrażowa produkcja Finchera od 2014 roku, kiedy nakręcił „Zaginioną dziewczynę”. Od tego czasu reżyser pracował głównie przy serialach Netfliksa, dla którego stworzył między innymi produkcję „Mindhunter” oraz „Miłość, śmierć i roboty”, miał swój udział także w serialu „House of Cards”.

źródło: Variety.com / zdj. Warner Bros. / DC Comics