Disney przejmie 20th Century Fox?

Zapowiada się na jedną z największych transakcji w historii branży filmowej, bowiem jak donosi CNBC, Walt Disney Company prowadzi już wczesne rozmowy na temat zakupu części udziałów w 20th Century Fox.

Do Disneya trafiłaby zarówno wytwórnia filmowa odpowiedzialna za wysokobudżetowe produkcje, stacje FX, National Geographic, jak i międzynarodowe platformy Star i Sky. Umowa nie obejmowałby natomiast kanałów Fox News, lokalnych spółek, czy programów sportowych Foxa, które nadal pozostałyby częścią imperium Foxa. W tym miejscu warto przypomnieć, że Disney jest już właścicielem takich stacji jak ABC i ESPN i najwyraźniej dąży do osiągnięcia monopolu na rynku.

W momencie przejęcia studia 20th Century Fox do Disneya trafiłby również wszelkie prawa do komiksowych postaci X-Men i Fantastic Four. Moglibyśmy się zatem spodziewać, że zostaną one włączone do Marvel Cinematic Universe, które należy właśnie do Disneya. Disney przejąłby również prawa do takich hitów jak: Obcy, Predator, Planeta małp, Szklana Pułapka, a także Avatar.

Oznaczałoby to również, że Lucasfilm wchodzący w skład imperium Disneya ponownie stałby się właścicielem praw do klasycznej trylogii Gwiezdnych Wojen, ponieważ aktualnie to właśnie FOX jest właścicielem oryginalnych Gwiezdnych Wojen z 1977 roku. Gdyby prawa ponownie trafiły do Lucasfilm i co za tym idzie do Disneya, być może moglibyśmy spodziewać się nowych edycji Blu-ray z klasyczną trylogią, a może nawet i edycji z odrestaurowanym obrazem.

Jak na razie żadna ze stron nie potwierdza prowadzenie rozmów na temat ewentualnej transakcji, ale zakulisowe rozmowy trwają już od kilku tygodni. W przypadku przejęcia 20th Century Fox, Disney bardzo wyraźnie umocniłby się na miejscu lidera rynku filmowego, na którym posiada aktualnie 26% udziałów. Przejęcie Foxa dałoby mu kolejne 13% i uczyniło prawdziwym monopolistą.

źródło: Comingsoon.net / Disney