Disney przejmie Foxa jeszcze w tym roku. Ile osób straci pracę?

Potwierdziły się wcześniejsze informacje na temat przyspieszenia fuzji Disneya i Foxa, która ma odbyć się jeszcze w tym roku. Poznajcie szczegóły.

Według najświeższych przecieków z obozu Foxa szef studia Peter Rice poinformował dzisiaj pracowników na specjalnym spotkaniu, że umowa zatwierdzająca fuzję pomiędzy Disneyem i Foxem powinna być gotowa do pierwszego stycznia 2019 roku. Rice stwierdził też, że wszystkie sprawy związane z połączeniem gigantów zostaną zakończone w pierwszej połowie przyszłego roku.

Aktualnie Peter Rice jest głównym prezesem 21st Century Fox oraz dyrektorem generalnym Fox Networks, a po zakończeniu fuzji zostanie zatrudniony przez Disneya na stanowisku szefa Walt Disney Television i współprzewodniczącego Disney Media Networks.

Rice potwierdził też informacje na temat zwolnień, jakie będą wiązały się z fuzją Foxa i Disneya. Nowe szacunki sugerują, że ​​Disney po fuzji zwolni prawie 5 000 osób (2300 z Foxa, 1700 z Disneya). Nieoficjalnie mówi się jednak, że podczas całego procesu łączenia amerykańskich kolosów liczba zwolnionych może sięgnąć nawet 10 000 pracowników.

Przypomnijmy, że ostatecznie wartość transakcji ustalona została na kwotę 71,3 miliarda dolarów. Po zakończeniu fuzji Disney wejdzie w posiadanie m.in. takich marek jak Predator, Planeta małp, Szklana Pułapka, Avatar, Obcy, X-Men, Deadpool czy Fantastyczna Czwórka, a także stanie się właścicielem 20th Century Television (do którego należą m.in. takie stacje jak National Geographic czy FX) oraz satelitarnej platformy Sky i sieci telewizyjnej Star TV. Przejęcie 20th Century Fox przez Disneya bardzo wyraźnie umocni medialnego giganta na pozycji lidera rynku filmowego, na którym posiada aktualnie 26% udziałów. Przejęcie Foxa da mu około 13% dodatkowego udziału.

źródło: Deadline.com / zdj. 20th Century Fox