Disney przejmie pełną kontrolę nad Hulu - transakcja na 5,8 mld dolarów

Po tym, jak Disney przejął w marcu aktywa studia 21st Century Fox, w jego ręce trafiło między innymi 30% udziałów w platformie Hulu. Od dawna mówiło się, że amerykański gigant będzie chciał w końcu przejąć pełną kontrolę nad streamingowym serwisem, ale chyba nikt nie przypuszczał, że stanie się to tak szybko. Poznajcie szczegóły.

Platforma Hulu została powołana do życia w 2007 roku jako wspólne przedsięwzięcie Disneya, Foxa i NBC Universal należącego do Comcasta. Po przejęciu 21st Century Fox studio Disney stało się posiadaczem ponad 60% udziałów, a dzisiaj dowiedzieliśmy się, że korporacja przejmie pełną kontrolę nad Hulu w ciągu pięciu najbliższych lat, a transakcja ta została wyceniona na przynajmniej 5,8 mld dolarów.

Prowadzone od kilku miesięcy rozmowy pomiędzy Disneyem i Comcastem zostały właśnie zakończone. W ramach umowy ustalono, że do 2024 roku nowy właściciel Foxa będzie wypłacał Comcastowi w ratach 5,8 mld dolarów — kwota ta może się jeszcze zmienić w wyniku ostatecznej wyceny — ale już teraz stanie się jedynym właścicielem platformy. Do tego czasu NBCU nadal będzie właścicielem praw autorskich do oryginalnych filmów, seriali i programów, ale Disney zagwarantował sobie możliwość ich wykorzystywania do czasu przeprowadzenia transakcji w 2024 roku.

Obecna kwota transakcji opiera się na najnowszym raporcie dotyczącym wartości serwisu Hulu, który wyceniony został na 27,5 miliarda dolarów — to wyraźny wzrost w porównaniu do ubiegłorocznej wyceny, która określała wartość platformy na 15,8 miliarda dolarów. Pod koniec kwietnia 2019 roku Hulu posiadało 28 milionów abonentów. W kwietniu 10% swoich udziałów w Hulu za 1,43 mld dolarów sprzedała firma WarnerMedia.

źródło: Hd-report.com / zdj. Hulu / Disney