Dunkierka - recenzja wydania 4K Ultra HD Blu-ray

18 grudnia 2017 roku do sprzedaży trafiły europejskie wydania 4K UHD z najnowszym filmem Christophera Nolana pod tytułem Dunkierka. Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą recenzją wydania pochodzącego z Francji, w którym znajdziecie polską wersję językową.

Opisywane wydanie Dunkierki oferuje nam obraz o zmiennym formacie, podczas filmu przeskakującym z formatu 1.78:1 – nakręconym przy użyciu analogowych kamer Panavision 65 – do formatu 2.20:1 – nakręconym za pomocą również analogowych kamer IMAX. Obraz został zakodowany przy użyciu kodeka HEVC (H.265), z 10-bitową głębią obrazu, szeroką paletą bar (WCG) i High Dynamic Range w wersji HDR10.

Rozdzielczość 4K

Obraz został zeskanowany i ukończony w rozdzielczości 4K, co czyni go pełnoprawnym filmem z „prawdziwą” rozdzielczością 3840 na 2160 pikseli. Przez większość filmu obraz jest ostry i wyraźny, bez żadnych skaz czy artefaktów. Każdy kadr wręcz atakuje nas ogromem szczegółów, których dostrzeżemy tutaj zdecydowanie więcej niż w rozdzielczości Full HD. Wszelkiego rodzaju instrumenty na deskach rozdzielczych samolotów, stroje bohaterów, ich twarze, włosy, piaszczyste plaże i zwłaszcza szerokie kadry ujawniają niesamowitą ilość detali i są odczuwalnie ostrzejsze od swoich odpowiedników na niebieskim krążku. Jedyne zastrzeżenia można mieć do scen nakręconych w kokpitach samolotów, w których daje się odczuć brak ostrości i lekkie zamazanie obrazu na twarzach bohaterów. Nie jest to jednak problem z transferem, a efekt wibracji samolotów, nadający scenom autentyczności. Warto jednak odnotować jego występowanie, bo są to jedyne momenty, w których film gubi ostrość kadrów. Oczywiście dotyczy to zarówno wydania 4K UHD, jak i tego na Blu-ray. Transfer prezentuje się zatem niemal wzorcowo, a ilość widocznych szczegółów jest niesamowita. Nie ma tutaj oczywiście mowy o żadnym sztucznym wyostrzaniu. Obraz w swojej ostrości jest znakomicie naturalny. Dla zobrazowania różnicy w rozdzielczości spójrzcie na zdjęcie numer 1 w porównywarce z jednej z początkowych scen na plaży (jego fragment poniżej). Zwróćcie uwagę na ilość detali na włosach bohatera oraz szczegółowość piasku.

dunkierka_por_001.pngFragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

HDR i kontrast

Podczas całego seansu w Dunkierce doświadczamy kilku scen strzelanin oraz wybuchów płomieni i HDR spełnia w nich swoją rolę. Nie jest to jednak coś spektakularnego, a przynajmniej nie jeśli chodzi o porównanie z efektami, jakie widzimy na Blu-ray. W przypadku najnowszego filmu Nolana efekt HDR sprawdza się głównie w zapewnieniu wyższego kontrastu, co przekłada się na bardziej zbilansowaną jasność niektórych ujęć, dokładniejszą widoczność detali w ciemnych miejscach ekranu, a przede wszystkim znakomitą „grę” światłem słonecznym i jego refleksami – ujęcia na tafle wody wprost bombardują nas pięknymi odblaskami promieni słonecznych – co sprawia, że widz staje się nie tylko obserwatorem, ale wręcz uczestnikiem wydarzeń. Pod tym względem Dunkierka serwuje nam jeden z lepszych efektów spośród dotychczasowych wydań 4K UHD z filmami fabularnymi.

Zerknijcie chociażby na zdjęcie numer dwa w porównywarce (jego fragment poniżej) – obraz Blu-ray kontra najbliższy mu pod względem jasności obraz z UHD (oczywiście bez efektu HDR, czyli w SDR). Oprócz oczywistej różnicy w rozdzielczości zapewniającej więcej szczegółów na tafli wody, odbijające się światło słoneczne jest żywsze i bardziej naturalne.

dunkierka_porownanie_2.pngFragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

Efekt zbliżony do tego, który zobaczymy na telewizorze, w pewnym stopniu może zobrazować poniższy screen, który został rozjaśniony, tak aby choć trochę oddać efekt HDR. Jest to, rzecz jasna, efekt nie do końca współmierny z rzeczywistym obrazem wyświetlanym na telewizorze z certyfikatem Ultra HD Premium i został przedstawiony jedynie w celach poglądowych.

dunkierka_tv_3.png

Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnianych wcześniej zaciemnionych scen. Zerknijcie na zdjęcie numer trzy w porównywarce (jego fragment poniżej). Spójrzcie na dolny fragment obrazu, w którym znajduje się tułów bohatera. Na Blu-ray zobaczymy ciemną plamę, prawie bez widoczności jakichkolwiek szczegółów na swetrze, podczas gdy na obrazie z UHD (o zbliżonej jasności do BD) widoczność detali nieznacznie – aczkolwiek mimo wszystko – wzrasta. Lepsze ujawnianie detali widoczne jest też w innych obszarach tej sceny, między innymi na twarzy,  włosach bohatera oraz w prawym górnym rogu ekranu. 

dunkierka_porownanie_3.pngFragment obrazu Blu-ray (podniesionego do rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli) vs. ten sam fragment obrazu z wydania 4K Ultra HD Blu-ray (SDR, jasność zbliżona do BD).

Oczywiście na wyświetlaczu telewizora z certyfikatem Ultra HD Premium widoczność będzie jeszcze lepsza niż na zaprezentowanym wyżej porównaniu. Efekt zbliżony do tego, który zobaczymy na telewizorze, w pewnym stopniu może zobrazować poniższy screen. Ponownie jest to, rzecz jasna, efekt nie do końca współmierny z rzeczywistym obrazem wyświetlanym na telewizorze z certyfikatem Ultra HD Premium i został przedstawiony jedynie w celach poglądowych.

dunkierka_tv2.png

Szeroka paleta barw

Ogólna paleta kolorów Dunkierki jest oczywiście dosyć chłodna i stonowana. Dunkierka, ze względu na swój specyficzny styl, celowo nie oferuje nam oszałamiających kolorów i ogranicza pełne wykorzystanie potencjału szerokiej palety barw. Dominują w niej przede wszystkim odcienie zieleni, szarości i brązu. Nie oznacza to jednak, że nie zauważymy żadnych różnic względem kolorów prezentowanych na Blu-ray. UHD zapewnia nam żywsze i bardziej nasycone kolory – płonący na wodzie ogień w końcowej fazie filmu wygląda po prostu fenomenalnie, a jego odpowiednik na Blu-ray przy bezpośrednim porównaniu całkowicie blednie. W ogólnej palecie kolorów nie jest to żadna kolosalna różnica, aczkolwiek odczuwalna. W oczy rzuca się natomiast więcej odcieni brązu, którego w filmie nie brakuje i jest on niesamowicie bogaty, głęboki i wyraźnie zróżnicowany. Warto też wspomnieć o lepszych kolorach mundurów żołnierzy i oficerów oraz wszelkich emblematów i oznaczeń. Weźmy np. komandora Boltona, którego czapka ozdobiona jest złotym herbem, a strój pagonami. W starciu Blu-ray z UHD w przypadku tego drugiego zobaczymy głębsze i wyrazistsze kolory zarówno ciemnego płaszcza, jak i wspomnianych złotych emblematów. Oczywiście na Ultra HD lepiej wypadają również odcienie skóry bohaterów, które są cieplejsze i bardziej naturalne.

Wypada jeszcze krótko napomknąć o czerni. W filmie nie znajdziemy zbyt wielu zaciemnionych scen z ograniczonym oświetleniem, ale jeśli już się pojawiają, zapewniają dobry poziom czerni, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich szczegółów w elementach znajdujących się w cieniu – włosy, ubrania czy inne przedmioty. Muszę jednak zauważyć, że w przypadku czarnego koloru nośnik UHD wypada nieco niekorzystniej w bezpośrednim porównaniu z Blu-ray. Na UHD mamy do czynienia z odrobinę wyblakłą i rozjaśnioną czernią, podczas gdy Blu-ray oferuje minimalnie głębszą i ciemniejszą czerń.

Podsumowanie

Największymi przewagami Dunkierki na nośniku 4K Ultra HD są: wyższa rozdzielczość – serwująca ogromną ilość detali niedostępnych na Blu-ray i zapewniająca nam możliwość dostrzeżenia każdego najmniejszego ziarenka piasku czy rysy na twarzy bohatera oraz brak jakichkolwiek oznak kompresji, które można czasami dostrzec na nośniku Blu-ray (nocne sceny - zerknijcie na zdjęcie numer dziewięć w porównywarce) – oraz HDR – niezapewniający, co prawda, pojedynczych, spektakularnych efektów jasności lamp lub innych sztucznych źródeł światła, ale odznaczający się świetną jasnością scen z naturalnym światłem słonecznym. Każda scena skąpana w odblaskach słońca wygląda niesamowicie żywo i realistycznie, a odbijające się refleksy nadają filmowi zupełnie nowego wymiaru. Czy zatem w przypadku Dunkierki warto sięgnąć po wydanie UHD? Owszem, jeśli stoicie dopiero przed kupnem filmu, to zdecydowanie warto sięgnąć po kopię na nośniku 4K. Jeśli natomiast macie już w swojej kolekcji wydanie na niebieskim krążku, powinniście się mocno zastanowić nad ewentualnym upgrade'em, gdyż obraz na Blu-ray jest wręcz referencyjny dla swojego nośnika i Ultra HD nie zapewni Wam kolosalnej różnicy w odtwarzanym obrazie. Pamiętajcie również, że niewielką przewagą wydania na niebieskim krążku jest odrobinę głębsza czerń. Na płycie 4K Ultra HD Blu-ray nie znajdziemy żadnych materiałów dodatkowych.

Po pełną ocenę obrazu na nośniku Blu-ray oraz samego filmu odsyłamy Was do naszej recenzji polskiego wydania na niebieskim krążku: Dunkierka - recenzja filmu i wydania Blu-ray [opakowanie plastikowe].

Oceny wykorzystania możliwości nośnika 4K Ultra HD Blu-ray

+5
Rozdzielczość 4K
5
Efekt HDR
4
Szeroka paleta barw
5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

Porównywarka obrazu z wydań 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray

dunkierka_porownywarka.pngZamieszczone screeny mają jedynie charakter poglądowy, a ich głównym zadaniem jest zobrazowanie różnicy w rozdzielczości pomiędzy wydaniem Blu-ray i 4K UHD. Na screenach nie jest widoczny efekt HDR oraz WCG, które są głównymi zaletami nośnika UHD. Pamiętajcie też, że wygląd obrazu na wszystkich zrzutach ekranu uzależniony jest również od technicznych właściwości Waszych ekranów.

Więcej o nośniku 4K Ultra HD i formatach HDR dowiecie się z naszego przewodnika: Czym jest 4K Ultra HD? Wszystko, co musisz wiedzieć o 4K, HDR i Dolby Vision.

Zdjęcia wydania (po kliknięciu w obrazek możecie zobaczyć go w pełnej rozdzielczości)

P1063205.jpg P1063212.jpg

P1063257.jpg P1063246.jpg

P1063221.jpg P1063227.jpg

P1063243.jpg P1063185.jpg

Specyfikacja wydania

Zestawienie najważniejszych informacji z raportów BD-info nośników 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray:

 

Blu-ray

4K Ultra HD Blu-ray

Kraj pochodzenia

Francja

Francja

Rozmiar płyty

32 778 327 871 bytes

59 810 249 992 bytes

FILM:

Czas trwania

1:46:38.266 (h:m:s.ms)

1:46:38.225 (h:m:s.ms)

Rozmiar filmu

32 261 861 376 bytes

58 652 129 280 bytes

Bitrate całkowity

40,34 Mbps

73,34 Mbps

WIDEO:

Kodek wideo

MPEG-4 AVC Video

MPEG-H HEVC Video

Bitrate wideo

33259 kbps

58221 kbps

Opis

1080p / 23,976 fps / 16:9 / High Profile 4.1

2160p / 23,976 fps / 16:9 / Main 10 Profile 5.1 High / 4:2:0 / 10 bits / HDR / BT.2020 /

WYBRANE ŚCIEŻKI DŹWIĘKOWE:

English (angielski)

jest

jest

Polish (polski)

brak (poniższe informacje odnośnie polskiego dźwięku dotyczą polskiego wydania)

jest

English (angielski)

Kodek dźwięku

DTS-HD Master Audio

DTS-HD Master Audio

Bitrate dźwięku

2411 kbps

2411 kbps

Opis

5.1 / 48 kHz / 2411 kbps / 16-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 16-bit)

5.1 / 48 kHz / 2411 kbps / 16-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 16-bit)

Polish (polski: lektor Paweł Bukrewicz)

Kodek dźwięku

Dolby Digital Audio

Dolby Digital Audio

Bitrate dźwięku

448 kbps

448 kbps

Opis

5.1 / 48 kHz / 448 kbps

5.1 / 48 kHz / 448 kbps

WYBRANE NAPISY:

English (angielskie)

Polish (polskie)

brak (w polskim wydaniu obecne)

Pełne raporty BD-info dostępne są pod odnośnikami: Blu-ray i 4K Ultra HD Blu-ray.

Wykresy bitrate'u wideo 4K Ultra HD Blu-ray i Blu-ray

Blu-ray

Średni bitrate wideo: 33259 kbps.

dunkirk-bitrate-bd-10s.png

4K Ultra HD Blu-ray

Średni bitrate wideo: 58221 kbps.

dunkirk-bitrate-uhd-10s.png

Gdzie kupić wydanie 4K Ultra HD z filmem „Dunkierka” z polską wersją?

W każdym z powyższch wydań znajdziecie polską ścieżkę dźwiękową Dolby Digital 5.1 (448 kbps) i napisy.

źródło: Warner Bros.