Geniusz - Antonio Banderas jako Pablo Picasso w pierwszym zwiastunie

National Geographic zaprezentowało zwiastun drugiego sezonu swojej telewizyjnej antologii Geniusz, w którym poznamy historię życia i twórczości hiszpańskiego malarza Pabla Picassa, jednego z najsłynniejszych artystów XX wieku. Zobaczcie sami, jak w głównej roli prezentuje się Antonio Banderas.

O serialu

Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano Maria Remedios de la Santisima Trinidad Ruiz Picasso żył 91 lat, a jego kariera artystyczna trwała ponad osiem dekad. Przez wiele lat artysta mieszkał we Francji, która stała się jego drugą ojczyzną. Podobnie jak Albert Einstein, który był bohaterem pierwszej części telewizyjnej antologii „Geniusz”, Picasso postrzegał i interpretował otaczający go świat w nowatorski i niekonwencjonalny sposób, na zawsze zmieniając nasze postrzeganie sztuki oraz artystycznych środków wyrazu. Będąc niezwykle płodnym artystą, Picasso stworzył około 50 tys. prac. Najsłynniejsze z nich to „Stary gitarzysta” - słynny obraz z okresu błękitnego, który jest obecnie częścią kolekcji Instytutu Sztuki w Chicago, „Guernica” - dzieło stworzone w hołdzie zbombardowanemu przez nazistów hiszpańskiemu miasteczku o tej samej nazwie (obraz można obecnie oglądać w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie) oraz kubistyczne „Panny z Awinionu” wystawione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Porywczy temperament i niezwykła wena twórcza były nierozerwalnie związane z pełnym zawirowań życiem prywatnym Picassa - jego burzliwymi małżeństwami, licznymi romansami, zmieniającymi się sympatiami politycznymi i przelotnymi fascynacjami. W pierwszej połowie XX wieku, kiedy Picasso mieszkał głównie w tętniącym życiem Paryżu, poznał wielu znanych pisarzy i artystów m.in. Coco Chanel, Henriego Matisse'a, Marca Chagalla, Gertrudę Stein, Georgesa Braque'a i Jeana Cocteau. Picasso nieustannie wymyślał siebie na nowo, wyznaczał w sztuce nowe trendy i przesuwał jej granice.

Premiera drugiego sezonu odbędzie się 24 kwietnia 2018 roku w 171 krajach i 45 wersjach językowych. Obok Banderasa w drugim sezonie występują. Alex Rich jako młody Picasso, Clémence Poésy, Sebastian Roche, Robert Sheehan, Poppy Delevingne i Aisling Franciosi. 

W serialu pojawią również aktorzz, znani z pierwszego sezonu: Samantha Colley zagra Dorę Maar - francuską malarkę i kochankę Picassa, T.R. Knight wcieli się w Maxa Jacoba - jednego z przyjaciół Picassa, a Seth Gabel zagra Guillaume'a Apollinaire'a - jednego z wielkich poetów XX wieku i bliskiego współpracownika Picassa.

źródło: National Geographic - materiały prasowe