Jak krytycy oceniają Fantastyczne zwierzęta 2? Pierwsze recenzje mocno podzielone

16 listopada w polskich kinach pojawi się druga część serii Fantastyczne zwierzęta, która rozwija magiczny świat Harry'ego Pottera stworzony przez J.K. Rowling. Czy film dorównuje pierwszej części z 2016 roku? Niestety, pierwsze recenzje wskazują, że mamy do czynienia z najgorszą odsłoną franczyzy zapoczątkowanej w 2001 roku. Przekonajcie się sami.

W recenzjach krytycy zarzucają filmowi przede wszystkim skomplikowaną fabułę i nagromadzenie ogromnej liczby wątków pobocznych. Według większości recenzentów film ma również problemy z przedstawieniem własnej historii i funkcjonuje jedynie jako kontynuacja pierwszej odsłony oraz zapowiedź kolejnych części. Pochwały zbierają natomiast aktorzy, którzy podobno dobrze wypadają w swoich rolach, oraz efekty specjalne. Niektórzy z oceniających film zwracają jednak uwagę, że kolejnym zabiegiem odwracającym uwagę od głównego wątku są właśnie tytułowe fantastyczne zwierzęta, którym poświęcono zbyt dużo czasu ekranowego.

Aktualnie film Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda wyraźnie podzielił krytyków, ale odnotował też najsłabszy odsetek pozytywnych recenzji w historii wszystkich filmów ze świata Harry'ego Pottera.

fantastyczne-zwierzeta-rt-01.jpg

W serwisie Rottentomatoes.com film zebrał już 33 recenzje, z czego 19 oznaczono jako "świeże", czyli pozytywne, a 14 jako negatywne. Oznacza to, że odsetek pozytywnych recenzji wynosi aktualnie tylko 58%. Punktowa nota filmu ukształtowała się na nieco wyższym poziomie wynoszącym aktualnie 6.5 w dziesięciostopniowej skali.

Odrobinę przychylniej na Fantastyczne zwierzęta 2 spoglądają także recenzenci serwisu Metacritic.com, gdzie film zebrał już 19 recenzji, w tym 9 pozytywnych i 0 negatywnych. Pozostałych 10 krytyków wskazało, że miało mieszane odczucia po seansie, co daje filmowi średnią ocenę na poziomie 60 punktów w stu punktowej skali.

Jeśli spojrzymy na oceny pierwszej części Fantastycznych zwierząt, które do tej pory były najsłabiej ocenianym filmem tworzącym uniwersum Harry'ego Pottera, to zarówno na Metacritic.com, jak i na Rottentomatoes.com odsłona z 2016 odnotowała wyraźnie lepsze wyniki niż jej kontynuacja. I tak na pierwszym z serwisów film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oceniło 50 recenzentów, z czego 33 uznało film za udany, 15 krytyków wskazało, że ich odczucia po seansie były mieszane, a jedynie 2 oceniło film negatywnie. Średnia ocena filmu ukształtowała się na poziomie 66 punktów w stu punktowej skali.

Bardziej przychylni pierwszej części byli krytycy zrzeszani przez serwis Rottentomatoes. Na 308 recenzentów aż 228 uznało film za "świeży". Negatywnie o pierwszych Fantastycznych zwierzętach wypowiedziało się natomiast 80 krytyków. Daje to odsetek pozytywnych recenzji na poziomie 74% i kształtuje punktową notę filmu na poziomie 6.8 w dziesięciostopniowej skali.

O tym, jak wypadają Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda będziemy mogli przekonać się sami już 16 listopada 2018 roku. W rolach głównych wystąpią: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller, Jude Law i Johnny Depp.

źródło: Rottentomatoes.com / Metacritic.com / zdj. Warner Bros.