Jak wypadł próbny okres Disney+? Wyniki i analizy

Uruchomienie próbnej wersji serwisu Disney+ w Holandii pozwoliło analitykom na zebranie pierwszych danych na temat popularności serwisu streamingowego oraz przeanalizowanie zachowań jego użytkowników. Jakie wyniki przyniósł testowy okres działania serwisu, który wystartuje lada dzień w USA?

Analitycy Digital TV Research prognozują, że do 2025 roku platforma Disney+ będzie miała 101 milionów aktywnych abonentów. Według szacunków aż 25 mln z tej liczby mają stanowić użytkownicy z Europy Zachodniej. Największą popularność platformy analitycy przewidują w Wielkiej Brytanii (6 mln potencjalnych klientów), a następnie 4,3 miliona w Niemczech i 3,8 miliona we Francji. Dla porównania przypomnijmy, że obecnie Netflix ma 158,33 miliona aktywnych użytkowników na całym świecie. W Europie Zachodniej, w tym w wymienionych wyżej krajach, Disney+ zadebiutuje 31 marca 2020 roku. Możliwe, że właśnie wtedy platforma zawita również na polski rynek, ale nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Po uruchomieniu darmowego okresu próbnego w Holandii firma SimilarWeb podjęła próbę przeanalizowania tego, jak zachowują się użytkownicy serwisu i jakie treści najchętniej oglądają. Od połowy września, kiedy Disney uruchomił wersję próbną platformy, na 10 najczęściej oglądanych produkcji złożyło się sześć seriali i cztery filmy fabularne. Na pierwszym miejscu rankingu uplasował się film „Avengers: Wojna be granic” – przypomnijmy, że na platformie nie ma jeszcze jego kontynuacji, filmu „Avengers: Koniec gry”, który pojawi się dopiero w grudniu. Drugą najchętniej oglądaną produkcją był serial „Agenci T.A.R.C.Z.Y.”, a trzecią – animowana produkcja „Gwiezdne Wojny: Wojny klonów”.

Dodatkowo SimilarWeb szacuje, że w ciągu niespełna trzech tygodni od uruchomienia wersji próbnej aplikacja Disney+ została zainstalowana na 5,35% wszystkich urządzeń z Androidem w Holandii.

Sam Disney jak na razie nie skomentował prognoz analityków i nie ujawnił, jak w jego oczach wypadł próbny okres w Holandii. Bob Iger ograniczył się jedynie do komentarza, w którym stwierdził, że popularność serwisu okazała się większa, niż zakładano, a na korzystanie z niego zdecydowały się nie tylko rodziny z dziećmi. Szef Disneya zauważył również, że użytkownicy bardzo chętnie sięgali podczas próbnego okresu po treści w rozdzielczości 4K z systemem obrazu HDR. Dużą popularnością cieszyła się także funkcja pozwalająca na jednoczesne korzystanie z platformy na czterech różnych urządzeniach.

Listę produkcji dostępnych w dniu premiery platformy sprawdzicie tutaj: Kompletna lista filmów i seriali dostępnych na platformie Disney+.

źródło: Variety.com / zdj. Disney