Klasyka kina Radzieckiego w październiku na DVD - ponad 20 filmów w kolekcji

29 października do sklepów trafią polskie wydania DVD z serii Klasyka kina Radzieckiego. W ramach serii ukaże się ponad 20 tytułów z radzieckimi filmami tworzonymi od lat 50. do lat 90. ubiegłego wieku. Poznajcie szczegóły.

W wydaniach w formie bookletu znajdziemy po jednej płycie DVD z filmem, która będzie wyposażona w oryginalny rosyjski dźwięk w formacie 2.0 oraz polskie napisy. Dystrybutorem serii Klasyka kina Radzieckiego jest Filmostrada.

Pre-order na wszystkie wydania możecie składać już na Empik.com w cenie 29.99 zł za wydanie.

W ramach kolekcji ukażą się następujące tytuły:

Wojna i pokój

Adaptacja powieści historycznej Lwa Tołstoja “Wojna i Pokój” (1865-1869), która jest uważana za rosyjską epopeję narodową. Ta najbardziej znana powieść Lwa Tołstoja, kilkukrotnie została przeniesiona na ekran w postaci filmów fabularnych i seriali na całym świecie. To historia kilku rodów szlacheckich: Rostowów, Bołkońskich, Kuraginów i Bezuchowów.

WiP-min.png

Szirli – Myrli

Historia trzech braci bliźniaków, którzy nigdy o sobie nie słyszeli. Pierwszy z nich – podrzucony w dzieciństwie do cygańskiego taboru – został księciem. Drugi, który dorastał w domu dziecka, teraz  jest światowej sławy pianistą. Ostatni z braci, wychowywany przez ciocię, stał się jednym z najbardziej poszukiwanych złodziei w Rosji. To właśnie on, dzięki niebywałemu talentowi do przekrętów, owija wokół palca szefa mafii i kradnie diament – “Zbawcę Rosji”. Kamień jest niezwykle cenny, dlatego szybko wybucha wielka afera, rząd i bandyci szukają drogocennego diamentu, a cały świat śledzi burzliwe poszukiwania w mediach.

Szyrli-Myrli-min.png

Stworzył nas jazz

Komedia muzyczna nakręcona w 1983 r. przez Karena Szachnazarowa w wytwórni filmowej Mosfilm. Opowiada historię założenia pierwszego zespołu jazzowego w ZSRR. Kostia Iwanow jest pionierem jazzu (akcja toczy się w latach 20. XX wieku), przez co zostaje skreślony z listy uczniów odesskiego technikum muzycznego. Młody muzyk postanawia założyć własny zespół jazzowy, zdobyć sławę i uznanie publiczności.

Stworzył-nas-jazz-min.png

Operacja Y, czyli nowe przypadki Szurika

Film składa się z trzech etiud, które łączy ten sam bohater – student Szurik. W pierwszej części pt. „Partner” bohater podejmuje się walki z chuliganem Fiedja, który w autobusie nie chce ustąpić miejsca ciężarnej kobiecie. W kolejnym epizodzie pt. „Dziwne wrażenie” nasz student w oryginalny sposób przygotowuje się do egzaminów, a w ostatniej etiudzie pt. „Operacja Y” Szurik zapobiega napadowi na bank.

Operacja-Y-min.png

Solaris

„Solaris” jest ekranizacją słynnej powieści fantastycznonaukowej Stanisława Lema. Wybiegająca w przyszłość fabuła opowiada o tajemniczych wydarzeniach na stacji kosmicznej orbitującej wokół tytułowej planety Solaris. To osobliwe ciało niebieskie w całości pokryte jest oceanem, który z czasem zaczyna przejawiać dziwną aktywność. Z powodu niepokojących wydarzeń na stacji, Ziemia wysyła na orbitę Solaris psychologa, Krisa Kelvina. Kelvin na miejscu odkrywa, że jeden z członków załogi nie żyje, a pozostali mają do czynienia z zagadkowym zjawiskiem.

Solaris-min.png

Panie proszą panów

Anna jest już po trzydziestce. Chociaż jest miła i atrakcyjna, nie może trafić na człowieka, z którym mogłaby założyć rodzinę. Niemal doskonały kandydat na męża, w osobie wojskowego Wiktora, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w jej przyjaciółce i to z nią się żeni. Anna bierze bezpłatny urlop, łapie autostop i jedzie na południe do Soczi. Bedzie musiała przeżyć wiele smutnych i zabawnych przygód, zanim odnajdzie swoje szczęście.

Panie-proszą-panów-min.png

Moskwa nie wierzy łzom

Moskwa lat 50-tych. Do stolicy przyjeżdżają trzy młode dziewczyny z prowincji, w poszukiwaniu tego, czego szukają młodzi we wszystkich stolicach świata – miłości, szczęścia i pieniędzy. Ich losy są odzwierciedleniem charakteru każdej z nich. Antonina – wychodzi za mąż, rodzi dzieci i pochłania ją rodzina. Ludmiła, wciąż gna za szczęściem i czeka na swój wygrany los. Katia – nieszczęśliwie zakochuje się, zachodzi w ciążę z mężczyzną, który porzuca ją od razu po tym jak dowiaduje się o dziecku. Nie załamuje się jednak, sama wychowuje córkę i jednocześnie pnie się po stopniach kariery. Po 40-stce życie Katii, przynosi niespodziewanie prawdziwą miłość…

Moskwa-nie-wierzy-min.png

Mimino

Walentin Mizandari bardziej znany jest wśród znajomych jako Mimino (w języku gruzińskim „Sokół”). Pracuje on dla miejscowych linii lotniczych w Gruzji pilotując helikopter. Pewnego dnia spotyka na lotnisku swojego kolegę z klasy, który lata odrzutowcem i regularnie udaje się zagranicę. W jego załodze pracuje piękna stewardessa, w której Mimino od razu się zakochuje. Marząc o sukcesach w międzynarodowych liniach lotniczych, wyrusza do Moskwy, aby spełnić swoje marzenia. Na swojej drodze poznaje ormiańskiego kierowcę ciężarówki – Rubika. Jak się jednak okazuje, życie w stolicy dla przybysza z prowincji nie jest takie łatwe. „Mimino” to jedna z najbardziej znanych radzieckich komedii, w której zagrał znany gruziński piosenkarz i aktor Wachtang Kikabidze. Rola w tym filmie należy do jego najbardziej rozpoznawalnych. Obraz Danieliji otrzymał główną nagrodę Moskiewskiego Festiwalu Filmowego.

Mimino-min.png

Miłość i gołębie

Wasilij Kuziakin jest pracownikiem gospodarstwa przemysłu leśnego, który wiedzie spokojne życie u boku żony – Nadii i trójki dzieci – Oli, Ludki i Lońki. Jego pasją, wbrew niezadowoleniu i niezrozumieniu małżonki, jest hodowla gołębi. Zajęcie to pochłonęło go do tego stopnia, że całe dnie spędza w gołębniku, a ostatnie pieniądze wydaje na zakup nowych skrzydlatych stworzeń. Wszystko się zmienia, gdy na wskutek nieszczęśliwego wypadku w pracy, bohater dostaje skierowanie do sanatorium nad Morzem Czarnym i nawiązuje tam znajomość z inteligentną femme fatale – Raisą Zacharowną. Nowo poznana kobieta wywraca jego dotychczasowe życie do góry nogami i wystawia na próbę związek z Nadią.

Miłość-i-gołębie-min.png

Lecą żurawie

“Lecą żurawie” to piękna historia romantycznej i jednocześnie tragicznej miłości pary kochanków. Ich szczęściu przeszkodziła wojna. Borys wraz z kolegą Stiepanem zgłasza się na front na ochotnika i Weronika zostaje sama w dniu swoich urodzin. Wspaniałe role Tatiany Samojłowej i Aleksieja Batałowa poruszają głębią przeżyć psychologicznych. Film został nagrodzony w 1958 roku na XI MFF w Cannes Złotą Palmą.

Lecą-Żurawie-min.png

Kurier

Iwan jest siedemnastoletnim chłopakiem, który właśnie ukończył szkołę. Po nieudanej próbie dostania się na studia, do których i tak nie był przekonany, odlicza dni do służby wojskowej. Chcąc wykorzystać ten czas, podejmuje się pracy gońca w redakcji czasopisma naukowego. Podczas wykonywania swoich obowiązków poznaje profesora Kuzniecowa i jego córkę Katię, studentkę prestiżowej uczelni. Jego swobodne podejście do życia niezbyt odpowiada profesorowi, który uważa go za typowego przedstawiciela zepsutego pokolenia. Katia z drugiej strony jest pod wielkim wrażeniem poczucia humoru chłopaka. Młodzi zaczynają się spotykać, co doprowadzi zarówno do wielu zabawnych perypetii, jak również i dojrzałych wniosków.

Kurier-min.png

Kaukaska branka, czyli nowe przygody Szurika

Szurik przyjeżdża na Kaukaz, aby prowadzić badania terenowe nad obyczajami tutejszych mieszkańców. Przez swoją naiwność wplątuje się w porwanie nowopoznanej pięknej dziewczyny – Niny – studentki, sportsmenki i komsomołki, którą wbrew jej woli chce posiąść za żonę jeden z miejscowych kacyków. Jak się okazuje za porwaniem stoi wujek dziewczyny, który na małżeństwie zamierza zyskać także coś dla siebie.

Kaukazka-branka-min.png

Iwan Wasiliewicz zmienia zawód

„Iwan Wasiliewicz zmienia zawód” to ostatnia komedia z udziałem uwielbianego w ZSRR filmowego bohatera – Szurika (Aleksander Demianienko) i kolejny wielki sukces frekwencyjny na koncie reżysera Leonida Gajdaja. Tym razem twórca sięgnął po zapomnianą komedię Michaiła Bułhakowa (1891-1940) “Iwan Wasiliewicz” z 1935 roku.

Iwan-W-min.png

Jesienny maraton

Andriej Buzykin (Oleg Basilaszwili) to mężczyzna w średnim wieku, doświadczony tłumacz pracujący w wydawnictwie i wykładowca na uniwersytecie Leningradzkim. W życiu prywatnym rozdarty między żoną Niną (Natalja Gundariewa) i kochanką Ałłą (Marina Niejołowa) . Nie potrafi zdecydować się na jedną kobietę, bo nie chce nikogo zranić. Uważa, że nie może już zmienić swojego życia, więc sprawnie lawiruje między prawdą i absurdalnymi wymówkami, by pogodzić ze sobą pracę, życie rodzinne i spotkania z młodą kochanką. Przez całe życie starał się wszystkim pomóc i nikogo nie urazić. Jego miękki charakter i niezdolność powiedzenia „nie” wykorzystują wszyscy dookoła. Mimo, że Andriejowi wydaje się, że robi dobrze, każde następne kłamstwo coraz bardziej komplikuje jego życie.

Jesienny-maraton-1-min.png

Ironia losu czyli Szczęśliwego Nowego Roku

Historia niebanalna, poruszająca, a także zaskakująca. Niespodziewane zwroty akcji, dynamika i barwne postaci – to tylko nieliczne zalety dzieła Riazanowa. Jak sam tytuł wskazuje, rzecz ma odniesienie do nadzwyczajnej ironii losu i pokazuje jak bardzo zależny od losu jest człowiek i jego dzieje, mimo planów i zamierzeń.

Ironia-losu-min.png

Hełm Aleksandra Macedońskiego

Kierownik przedszkola Troszkin ma ogromnego pecha. Okazuje się niezwykle podobny do kryminalisty Docenta, na którego koncie jest miedzy innymi kradzież hełmu Aleksandra Wielkiego, znalezionego na wykopaliskach w Azji Środkowej. Milicja nakłania Troszkina, aby ten wcielił się w rolę bandyty i infiltrował grupę przestępcza Docenta, pomagając odzyskać bezcenne znalezisko. Nie pozostaje mu nic innego jak udawać swojego „bliźniaka”, co prowadzi do całej serii komicznych sytuacji.

Hełm-Aleksandra-min.png

Dziewczęta

Młoda, pełna energii Tosia przyjeżdża na północ kraju, aby pracować w jednym z przedsiębiorstw przemysłu leśnego jako kucharka. Szybko poznaje Ilję – powszechnie szanowanego drwala, który swoim pyszałkowatym sposobem bycia naraża się dziewczynie. Kiedy próbuje zaprosić ją na tańce, ta odmawia, urażając do żywego jego męską dumę. Ilja przekonuje wszystkich, że w ciągu tygodnia rozkocha w sobie niepokorną dziewczynę. Jednak jak się okaże, nie będzie to wcale takie proste.

Dziewczęta-1-min.png

Chodząc po Moskwie

Wołodia jest młodym robotnikiem pochodzącym z Syberii, który przyjeżdża do Moskwy, aby spotkać się z Woroninem- pisarzem. Ten pomaga młodemu chłopakowi z opowiadaniem, które wkrótce ma zostać opublikowane. W metrze spotyka Kolję – przez swoją dobroć i chęć pomocy innym, zawsze wpadającego w wir przygód. Kola postanawia pomóc również Wołodii i razem szukają adresu pisarza. Niewinna wędrówka po mieście przeradza się w cykl zabawnych i wzruszających historii.

Chodząc-po-moskwie-1-min.png

Brylantowa ręka

Siemion Siemionowicz Gorbunkow za namową żony wyrusza w rejs liniowcem „Michaił Swietłow” po Morzu Czarnym. Na statku spotyka Giennadija Pietrowicza Kozodojewa, jednego z przemytników, który na wycieczkę wybiera się, aby przewieźć ze Stambułu brylanty i złoto. Jego zadaniem jest poślizgnąć się w wyznaczonym miejscu i upadając wykrzyczeć specjalne hasło „niech to diabli”. Zrządzeniem losu pierwszy na miejsce dociera niczego nieświadomy Siemion Gorbunkow i całkowicie nieświadomie wypowiada hasło. Od tej pory życie głównego bohatera zmienia się nie do poznania.

Brylantowa-ręka-min.png

Biurowy romans

Nowosielcow jest samotnie wychowującym dwójkę dzieci szeregowym pracownikiem Urzędu Statystycznego w Moskwie. W związku z ciągłymi kłopotami finansowymi i jednocześnie długim stażem pracy marzy o zajęciu stanowiska szefa jednego z działów urzędu. Stary kolega Nowosielcowa – Samochwałow podpowiada mu, by ten w celu otrzymania awansu zaczął flirtować ze swoją szefową – kobietą niezwykle zasadniczą i postrzeganą jako nieczułą i nieatrakcyjną. Nowosielcow zdobywa upragniony awans, ale zarazem uświadamia sobie, że flirt przerodził się w głębokie uczucie.

Biurowy-romans-min.png

Afonia

Film oparty na znakomitej książce Ilja Ilfa i Eugeniusza Pietrowa, pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem filmu jest Ostap Bender, który latem 1927 roku przybywa do Starogrodu. Zatrzymuje się u stróża Tichona, którego przypadkiem poznaje w czasie swojej wędrówki przez miasto. Tego samego dnia w kamienicy zjawia się, mieszkający w niej przed laty, Hipolit Matwiejewicz Worobjaninow. Jego cel jest prosty – odnaleźć kosztowności, które w obawie przed konfiskatą, zostały przez jego teściową zaszyte w jednym z krzeseł.

Afonia-min.png

Dwanaście krzeseł

Film oparty na znakomitej książce Ilja Ilfa i Eugeniusza Pietrowa, pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem filmu jest Ostap Bender, który latem 1927 roku przybywa do Starogrodu. Zatrzymuje się u stróża Tichona, którego przypadkiem poznaje w czasie swojej wędrówki przez miasto. Tego samego dnia w kamienicy zjawia się, mieszkający w niej przed laty, Hipolit Matwiejewicz Worobjaninow. Jego cel jest prosty – odnaleźć kosztowności, które w obawie przed konfiskatą, zostały przez jego teściową zaszyte w jednym z krzeseł.

12-krzeseł-min.png

źródło: Filmostrada