„Knives Out” – film Riana Johnsona oczarował krytyków

Po tym, jak Rian Johnson podzielił widzów przy okazji Ósmego Epizodu Gwiezdnych Wojen, reżyser powrócił do mniej widowiskowego kina i postanowił stworzyć kameralną historię inspirowaną powieściami Agathy Christie. Pierwsze recenzje krytyków sugerują, że Johnson stworzył kolejną udaną produkcję w swojej karierze.

Po debiucie na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Toronto film „Knives Out” zdążył zebrać w serwisie Rottentomatoes już 14 recenzji, z których wszystkie oznaczono jako „świeże”, czyli pozytywne. Jak na razie żaden z krytyków nie zdecydował się na wystawienie filmowi negatywnej noty. Oznacza to oczywiście, że odsetek pozytywnych recenzji wynosi obecnie 100%. Na równie imponującym poziomie ukształtowała się punktowa nota filmu, która aktualnie wynosi 8,58 w dziesięciostopniowej skali.

Do „topowych krytyków” serwisu Rottentomatoes należy obecnie 6 recenzji. Ich średnia ocena filmu jest jednak nieco niższa niż ta łączona biorąca pod uwagę wszystkie głosy. Nota od „topowych krytyków” kształtuje się bowiem na poziomie 7,94 w dziesięciostopniowej skali.

W serwisie Metacritic jak na razie produkcję oceniło 8 krytyków i aż 7 z nich uznał film za pozytywny. Tylko jeden z oceniających stwierdził, że jego odczucia po seansie były mieszane. Średnia nota filmu wynosi obecnie 81 punktów w stu punktowej skali.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że Johnson utrzyma swoją dobrą passę w kwestii recenzji pochodzących od krytyków serwisu Rottentomatoes. Wszystkie jego poprzednie filmy mogą pochwalić się rezultatami wynoszącymi przynajmniej 79% pozytywnych ocen:

  • „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” – 91% pozytywnych ocen
  • „Looper” – 93% pozytywnych ocen
  • „Brick” – 79% pozytywnych ocen

Zdjęcia do filmu wystartowały na początku października ubiegłego roku w Bostonie. W głównych rolach w filmie wystąpili Daniel CraigChris Evans, Ana de Armas, Michael Shannon i Lakeith Stanfield, a także Jamie Lee Curtis. Scenariusz do filmu stworzył Rian Johnson, który stanął również za kamerą.

W Polsce data premiery filmu została ustalona na 29 listopada 2019 roku.

źródło: zdj. Lionsgate