Krzysztof Penderecki nie żyje. Polski kompozytor miał 86 lat

W niedzielę nad ranem po ciężkiej chorobie zmarł polski kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki, jeden z najbardziej znanych polskich muzyków. Miał 86 lat.

Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Od dziecka uczył się grać na fortepianie i skrzypcach. Pobierał również lekcje kompozycji u Franciszka Skołyszewskiego, a swoje pierwsze kompozycje napisał, mając zaledwie 8 lat. W 1955 roku rozpoczął studiowanie kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Cztery lata później, czyli zaledwie rok po zakończeniu edukacji został wyróżniony nagrodami w konkursie Związku Kompozytorów Polskich za „Strofy”, „Emanacje” oraz „Psalmy Dawida”.

Międzynarodowy rozgłos przyniosło mu w latach 60. skomponowanie „Pasji według św. Łukasza”. Penderecki był wówczas propagatorem nowego nurtu w muzyce współczesnej nazywanego Sonoryzmem. W 1969 roku w Operze Hamburskiej odbyła się premiera jego pierwszego dzieła operowego pod tytułem „Diabły z Loudun”.

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Penderecki porzucił technikę sonorystyczną i zaczął komponować w stylu niemieckiej muzyki symfonicznej z końca XIX wieku. Od 1973 kompozytor zajmował się także dyrygenturą. Prowadził światowe zespoły symfoniczne, wykonujące utwory najpopularniejszych kompozytorów w historii, takich jak Beethoven, Schubert, Mendelssohn i Szostakowicz.

W 1964 roku Penderecki skomponował muzykę do pełnometrażowego filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Fragmenty jego utworów wykorzystali na przestrzeni lat między innymi tacy reżyserzy jak: Stanley Kubrick w filmie „Lśnienie”, Andrzej Wajda w produkcji „Katyń”, William Friedkin w horrorze „Egzorcysta”, a także Martin Scorsese („Wyspa tajemnic”), Alfonso Cuaron („Ludzkie dzieci”),  Steven Spielberg („Player One”) i David Lynch („Dzikość serca”, „Inland Empire”, „Twin Peaks”). 

Za swą twórczość Penderecki otrzymał między innymi pięć nagród Grammy

zdj. Ninateka / YouTube