Netflix przeznacza 2,5 mln złotych na pomoc polskim filmowcom

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) we współpracy z serwisem Netflix ogłosiły dzisiaj utworzenie nowego funduszu pomocowego dla najbardziej poszkodowanych pracowników branży telewizyjnej i filmowej w związku z pandemią koronawirusa, która doprowadziła do wstrzymania prac na planach filmów i seriali na terenie całej Polski.

Fundusz będzie działać pod hasłem: „Producenci pomagają ekipom”, a na jego uruchomienie Netflix przekaże 2,5 mln złotych.

Wsparcie jest przeznaczone dla najbardziej dotkniętych skutkami pandemii członków ekip  z sektora telewizyjnego i filmowego, którzy nie mogą pracować ze względu na niemal całkowite zatrzymanie produkcji. Pomoc zostanie skierowana do wszystkich pionów filmowych - osób pracujących przy scenografii, charakteryzacji, kostiumach, dźwięku, a także do operatorów zdjęć, asystentów kamer, focus puller’ów, gafferów, autorów storyboardów i wielu innych reprezentujących zawody tzw. below the line (BTL).

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych to jedyna izba gospodarcza w polskiej branży audiowizualnej z 20-letnim doświadczeniem, która zrzesza ponad 140 członków, firm produkcyjnych, niezależnych producentów i regionalnych funduszy filmowych. Jednym z głównych celów KIPA jest reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych swoich członków oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju całego sektora audiowizualnego. Tak Alicja Grawon-Jaksik, Prezes Izby podsumowała tę decyzję:

Te środki  pomogą nam przekazać w obliczu kryzysu wsparcie najbardziej zagrożonym pracownikom z branży audiowizualnej, w uzupełnieniu do naszych dotychczasowych działań. Jedną z podstawowych wartości KIPA jest solidarność i rozumiemy, że Netflix realizując projekty w Polsce, czuje się częścią naszego rynku. Stąd naturalnym ruchem jest przeznaczenie wsparcia dla freelancerów z branży telewizyjnej i kinowej, w tych trudnych dla mediów i kultury czasach. To ważny gest.

Przedstawicielka Netfliksa, Anna Nagler - Director, Local Language Originals, CEE w Netflix stwierdziła natomiast:

Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z KIPA w celu wsparcia najbardziej poszkodowanych członków ekip produkcji telewizyjnej i filmowej, którzy są niezwykle istotnym elementem polskiego przemysłu audiowizualnego. Oprócz wsparcia, jakiego udzielamy ekipom, aktorom i partnerom technicznym zaangażowanym w nasze  bieżące produkcje, chcemy również pomagać szerzej osobom obecnie najbardziej potrzebującym - zwłaszcza freelancerom dotkniętym przez kryzys.

Program pomocy dla polskiego przemysłu jest częścią ogłoszonego w marcu planu pomocy dla przemysłu filmowego. Netflix zapewnił wówczas, że przekaże 150 milionów dolarów na pomoc członkom filmowej branży, którzy w wyniku epidemii wirusa z Wuhan stracili pracę i nie mieli możliwości zarabiania ze względu na wstrzymanie prac na planach. Większość środków zostanie przeznaczonych na wsparcie zwolnionych członków ekip filmowych. Kolejne kilkadziesiąt milionów Netflix chce natomiast przekazać organizacjom non-profit, które zapewniają pomoc specjalistom z filmowego planu, którzy nagle stracili pracę. Jak widzimy, pieniądze te trafią nie tylko do USA, ale także do innych krajów, w których Netflix ma swoje bazy produkcyjne. Wsparcie dla Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych jest częścią funduszu o wartości  30 milionów dolarów, w ramach którego środki otrzymają branże w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Brazylii, Kolumbii, Meksyku i innych.

źródło: Informacja prasowa / zdj. Netflix