Nienawidzę Baśniowa tom 2: Fujowy żywot - recenzja komiksu

Pierwszy tom serii pt. „Nienawidzę Baśniowa”, który ukazał się we wrześniu 2018 roku, mógł oczarować wielu czytelników i sprawić, że z niecierpliwością wyczekiwali na kolejne przygody mieszkańców tej niezwykłej krainy, a w szczególności głównej bohaterki, zielonowłosej Gert, która utknęła na prawie 30 lat nie tylko we wspomnianym Baśniowie, ale również w ciele sześciolatki. Czy drugi tom serii pod tytułem „Fujowy żywot" jest równie ciekawą lekturą, co premierowa odsłona? Zapraszamy do lektury recenzji.

Scottie Young to rysownik znany głównie z mocno charakterystycznej kreski, której styl jest z daleka rozpoznawalny. Nie można mu jednak odmówić umiejętności tworzenia ciekawych scenariuszy. Young potrafi bowiem w interesujący sposób przedstawić zwariowane i pełne przemocy przygody kilkuletniej, często zaopatrzonej w bojowy topór, Gert oraz innych fantastycznych istot zamieszkujących krainę, w której przyszło żyć – pokręconej i wcale niewyglądającej na grzeczną dziewczynkę – bohaterce.

Drugi tom „Nienawidzę Baśniowa” kontynuuje wątki, które pojawiły się w finale poprzedniego albumu, a nasza psychopatyczna bohaterka uwięziona w ciele dziecka dzięki swoim morderczym zapędom i zamordowaniu poprzedniej monarchini, czyli Królowej Chmurii, zostaje królową Baśniowa. Rysownik, a zarazem scenarzysta komiksu, Scottie Young, nie skupia się jednak zbytnio na pokazaniu czytelnikom Gert jako królowej. Wątek ten zostaje dość szybko zakończony, gdy bohaterka zostaje odsunięta od władzy przez radę królewską, która widząc ogrom zniszczeń oraz śmierci nie ma innego wyjścia, jak pozbawić ją władzy. Następne rozdziały skupiają się na kolejnych próbach odnalezienia przez zielonowłosą Gert i jej coraz bardziej obojętnego na wszystko towarzysza Larry'ego sposobu na ucieczkę z magicznego i jednocześnie przeklętego świata.

nb-t2-plansza-01-min.png

Young w tym tomie pozwala sobie na luźną zabawę formą i treścią, dzięku czemu otrzymujemy np. jeden z rozdziałów narysowany mangową kreską, który nawiązuje przy okazji do scen walki znanych nam z różnego rodzaju gier wideo. Mamy również okazję poznać starszą, bardziej doświadczoną wersję Gert z przyszłości, a to wszystko, jak przystało na styl serii, oblane zostało sporą ilością bryzgającej na wszystkie strony krwi czy też flaków i mniej lub bardziej widowiskowymi scenami śmierci.

Polskie wydanie w miękkiej oprawie na kredowym papierze składa się z pięciu rozdziałów i liczy w sumie 144 strony. Wśród bonusów znajdziemy jedynie kilkustronicową galerię prezentującą nam alternatywne okładki ukazujących się w oryginale zeszytów i jednostronicową notkę na temat twórców pracujących nad powstaniem tego komiksu, okraszoną karykaturalnymi rysunkami Scottiego Younga.

Podsumowanie

Jeśli jesteście dojrzałymi fanami komiksów i szukacie dla siebie niezbyt poważnej, ale sprawiającej sporo radości serii, w której na porządku dziennym jest spora ilość posoki czy latających głów i innych części ciała, to „Nienawidzę Baśniowa” może okazać się dla Was idealnym wyborem.

+4
Scenariusz
5
Rysunki
6
Tłumaczenie
5
Wydanie
5
Przystępność*
5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

fujowy-zywot-nienawidze-basniowa-tom-2-b-iext53801390.jpg

Zachęconych recenzją odsyłamy do wpisu Styczniowe premiery od Non Stop Comics - prezentacje komiksów, w którym znajdziecie obszerną galerię zdjęć oraz prezentację wideo.

Specyfikacja

Scenariusz

Scottie Young

Rysunki

Scottie Young

Przekład

Marceli Szpak

Oprawa

miękka

Liczba stron

144

Druk

kolor

Format

170x260 mm

Wydawnictwo oryginału

Image Comics

Data premiery

23.01.2019

źródło: Non Stop Comics / Image Comics