Panasonic - podsumowanie konferencji na IFA. Co wiemy o HDR10+ i odtwarzaczu UB9000?

Dzisiaj na międzynarodowych targach elektroniki w Berlinie odbyła się oficjalna konferencja firmy Panasonic, na której poruszono między innymi tematy telewizorów, w tym tych z technologią OLED, odtwarzaczy 4K UHD i systemu obrazu HDR10+. Poznajcie szczegóły.

Wsparcie dla HDR10+ w telewizorach Panasonica

Przedstawiciele firmy potwierdzili dzisiaj, że większość modeli telewizorów Panasonic 4K z 2018 roku otrzymało już nową aktualizację oprogramowania, która sprawia, że wyświetlacze są w pełni kompatybilne z technologią HDR10+. Aktualizacja obejmuje lub w najbliższym czasie obejmie następujące serie telewizorów: FZ950, FZ800, FX780, FX740 i FX700 i modele odtwarzaczy: DP-UB9000, DP-UB820 i DP-UB420.

vlcsnap-2018-08-29-15h46m13s835.png

Telewizory od serii FX700 wzwyż otrzymały certyfikaty zgodności z HDR10+. Oznacza to, że zostały one przetestowane przez zewnętrzne Autoryzowane Centrum Testowe i spełniają wysokie hollywoodzkie standardy określone we współpracy z wytwórnią 20th Century Fox.

Potwierdzono również, że studio 20th Century Fox zaprezentuje w ciągu kilku tygodni pierwsze treści przygotowane w systemie HDR10+, a na przełomie 2018 i 2019 roku swoje pierwsze produkcje z tym systemem wprowadzi studio Warner Bros. Na konferencji przywołano także serwis Amazon Prime Video, którego zawartość posiada pełny certyfikat HDR10+.

vlcsnap-2018-08-29-15h46m49s500.png

Odtwarzacz Panasonic DP-UB9000 z obsługą Google Assistant i Amazon Alexa

Na targach IFA Panasonic zaprezentował odtwarzacz Blu-ray UHD DP-UB9000, obsługujący technologię HDR10+ i Dolby Vision oraz w pełni kompatybilny z rozdzielczością 4K UHD, materiałami wideo na żądanie (VOD) i treściami odtwarzanymi z USB. Firma poinformowała, że nowy odtwarzacz będzie dostępny w sklepach od września bieżącego roku.

W odtwarzaczu UB9000 został zastosowany procesor HCX (Hollywood Cinema Experience), który zapewnia rewelacyjną jakość obrazu, oraz analogwe układy audio ze specjalnym zasilaczem, wysokiej klasy przetwornikiem cyfrowo-analogowym i wyjściem symetrycznym XLR, które będą odpowiadały za referencyjną jakość dźwieku dzięku.

Odtwarzacz Panasonic UB9000 będzie kompatybilny z Asystentem Google i Amazon Alexa, pozwalającymi na sterowanie funkcjami przewijania lub zatrzymywania i odtwarzania filmu poprzez polecenia głosowe. Na razie asystent głosowy będzie działał jednak wyłącznie w języku angielskim i niemieckim.

vlcsnap-2018-08-29-15h32m00s189.png

Precyzyjne przetwarzanie sygnału chrominancji

Liczba informacji o barwach w źródłowych sygnałach składowych 4K po skompresowaniu do takich formatów jak Ultra HD Blu-ray, spada do 4:2:0 lub o około 1/4. Aby zapewnić wymagany w telewizorach stosunek składowych 4:4:4, odtwarzacz Ultra HD Blu-ray wykonuje upsampling sygnału chrominancji.

W przypadku zwykłego upsamplingu, znanego jako proces „2-tap”, system pobiera próbki sąsiadujących ze sobą górnych i dolnych pikseli koloru i wykorzystuje je, by utworzyć piksele pośrednie. Odtwarzacze Panasonic wykorzystują natomiast proces „multi-tap”, w ramach którego porównywana jest większa liczba pikseli niż tylko te położone w górnej/dolnej/lewej/prawej pozycji, co pozwala na tworzenie pikseli optymalnych. Zwiększenie dokładności procesu „multi-tap” do interpolacji dekodowanych sygnałów 4K (4:2:0) treści Ultra HD Blu-ray do postaci sygnałów 4K (4:4:4) gwarantuje urzekający, naturalny obraz o realistycznej głębi i żywych kolorach.
W modelu UB9000 zastosowano oryginalną funkcję 4K Direct Chroma Up-scaling, która odpowiada za konwersję rozdzielczości Full HD do 4K, co pozwala wyświetlić najpiękniejsze barwy.

1. Układ optymalizacji HDR
Telewizory kompatybilne z HDR wykorzystują mapowanie tonów w celu dopasowania zakresu jasności obrazu zgodnie ze statycznymi metadanymi w treści, jednak osiągnięcie optymalnego efektu nie zawsze jest możliwe, z uwagi na ograniczenia konkretnego modelu telewizora. Przenosząc mapowanie tonów do odtwarzacza, można uzyskać stabilną jakość obrazu HDR na dowolnym urządzeniu. Oryginalne technologie przetwarzania Panasonic pozwalają odtwarzać obraz HDR z wyższą rozdzielczością, a mapowanie tonów wykorzystuje się do korekty jasności. Nawet obraz HDR w zwykłym standardzie HDR10 oraz programy telewizyjne są wyświetlane w optymalnej jakości.

2. Korekta HDR z uwzględnieniem różnych warunków oglądania
Wszystkie modele z oferty na 2018 rok wyposażone są w funkcję korekty HDR, która zapewnia wierne odtwarzanie ciemnych i jasnych obszarów obrazu niezależnie od warunków otoczenia. Ciemne sceny oglądane w jasnym pomieszczeniu są niekiedy słabo widoczne i mogą wymagać korekty jasności. Ze względu na różnice parametrów sygnałów HDR i SDR stosowane dotychczas funkcje korekty okazują się niewystarczające. W modelu UB9000 wykorzystano oryginalną technologię optymalizacji sygnałów wideo HDR, dzięki której urządzenia te mogą swobodnie dostosowywać jasność obrazu. Za pomocą przycisku ustawień HDR na pilocie użytkownik może wybrać optymalne ustawienie w zależności od warunków otoczenia.

j4wtv8ude-min.jpg

3. Konwersja z HDR na SDR (zoptymalizowane ponowne odwzorowanie tonów dla telewizora SDR)
W telewizorach niekompatybilnych z technologią HDR (SDR TV) konwersja zakresu dynamicznego zapewnia wyświetlanie jaśniejszego i bardziej wyrazistego obrazu niż w przypadku zwykłych materiałów Blu-ray. Dzięki tej funkcji uzyskuje się maksymalną ekspresję, będącą istotną cechą formatu Ultra HD Blu-ray.

Zoptymalizowany zasilacz do odtwarzania dźwięku

1. Układ przekształtnika AC/DC

Zastosowanie symetrycznego izolowanego układu przekształtnika dla toru audio zapewnia szeroki zakres dynamiczny oraz redukuje wahania napięcia i zakłócenia wywoływane przez układy cyfrowe. Oprócz tego impedancję zasilania zmniejszają wysokiej jakości kondensatory elektrolityczne do zastosowań audio oraz nowo skonstruowany transformator przełączający wykonany z miedzi beztlenowej (OFC).

2. 10-liniowy izolowany układ regulatora DC

Źródła zasilania układów cyfrowych i analogowych do przekształtnika cyfrowo-analogowego są izolowane. Kanał analogowy dalej dzieli się na kanały w systemie 2-kanałowym i 7.1-kanałowym, a dla wyjścia pierwszego z nich izolowane jest napięcie odniesienia lewego i prawego kanału. W ten sposób powstaje 10-liniowy układ regulatora, który pozwala na redukcję wzajemnych oddziaływań w celu skorygowania zniekształceń. Aby do minimum ograniczyć ryzyko powstawania zakłóceń, w kanale analogowym użyto wysokiej jakości kondensatorów elektrolitycznych do zastosowań audio.

Analogowy układ audio

1. Wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy

W układach systemu 2-kanałowego i 7.1-kanałowego umieszczono wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy, charakteryzujący się zgodnością wejścia, wysokim stosunkiem sygnału do szumu i szerokim zakresem dynamicznym.

2. Specjalna płytka drukowana wyjścia analogowego

Układy analogowe wyjścia w systemie 2-kanałowym i 7.1-kanałowym są montowane na specjalnych płytkach drukowanych z laminatu szklano-epoksydowego. Dzięki zastosowaniu układów różnicowych od wyjścia przetwornika cyfrowo-analogowego do złącza wyjściowego XLR, a także dzięki wysokiej jakości elementom, takim jak niskoszumowe wzmacniacze operacyjne i kondensatory elektrolityczne do zastosowań audio, przesyłane sygnały pozostają w pełni symetryczne.

3. Złącza wyjściowe kanałów w systemie 2-kanałowym (RCA/XLR) i 7.1-kanałowym

Złącza wyjściowe kanałów w systemie 2-kanałowym i 7.1-kanałowym także są rozdzielone. Ponadto, oprócz złącza RCA dla wyjścia 2-kanałowego, przewidziano symetryczne złącze wyjściowe XLR.

źródło: Panasonic - informacja prasowa