Panorama Kina Polskiego i inne wydarzenia na 44. FPFF w Gdyni – co zobaczymy?

44. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych rusza już w poniedziałek. Dziś przygotowaliśmy dla Was przegląd pozostałych sekcji konkursowych wraz z innymi, ciekawymi wydarzeniami, którymi żyła będzie Gdynia przez najbliższy tydzień.

W miejsce konkursu Inne spojrzenie będącego częścią festiwalu od kilku lat przywrócono sekcję Panorama Kina Polskiego. Dyrekcja festiwalu swą decyzję tłumaczy „niespełnieniem oczekiwań organizatorów”. W sekcji znalazły się filmy, które zostały zgłoszone do konkursu głównego, lecz odpadły w toku selekcji. W Panoramie znalazło się 11 filmów pełnometrażowych, z czego aż 6 to debiuty.

To właśnie wśród filmów debiutanckich znalazły się najciekawsze filmy sekcji. Jednym z nich jest „Eastern” dołączony do konkursu z opóźnieniem. Film w reżyserii Piotra Adamskiego, który zachwycił publikę na Koszalińskim Festiwalu „Młodzi i Film”, według wielu krytyków przypomina kino Yorgosa Lanthimosa. Autor, manewrując kilkoma gatunkami filmowymi, tworzy wizję świata, w którym życie ludzi reguluje rygorystyczny kodeks krwi. W nim dwie dziewczyny w imię honoru swoich rodzin muszą dokończyć krwawą wendetę.

Kolejnym bardzo ciekawie zapowiadającym się obrazem jest „Nic nie ginie”. Film Kaliny Alabrudzińskiej jest jednocześnie dyplomem aktorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej i autorskim debiutem intrygującej reżyserki. Alabrudzińska, która za swój film otrzymała w Koszalinie Jantara za reżyserię, w niekonwencjonalny sposób opowiada o samotności. Tłumacząc film słowami autorki:  Bohaterowie chorują na smutek. Życie wymaga od nich zmian, którym wcale nie chcą się poddać. W końcu podejmują grupową terapię, podczas której mogą wreszcie pokazać prawdziwą część swojej osobowości.

W sekcji znalazł się również remake włoskiego „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, który także powierzony został debiutantowi. Za reżyserię „(Nie)znajomych” odpowiada Tadeusz Śliwa. Jego film bazujący na wziętym pomyśle odtwarzanym powoli na całym świecie (swe warianty nakręciły między innymi Korea, Rosja, Meksyk i Chiny) na pokazach przedpremierowych otrzymuje dobre noty. Fabuła prezentuje się następująco: Grupa znajomych podczas kolacji decyduje się na forum podzielić zawartością swych telefonów. Na światło dzienne powoli zaczynają wychodzić sekrety ukryte dotychczas w e-mailach, wiadomościach i rozmowach.

(Nie)znajomi_2-min.jpg

Do debiutów Panoramy Kina Polskiego należą także: dramat prawniczy „Adwokat” Piotra P. Gołębiewskiego, nagrodzony w Koszalinie za scenariusz film pt. „Zgniłe uszy” w reżyserii Piotra Dylewskiego oraz znany już widzom polskich kin „Figther” z Piotrem Stramowskim w roli głównej.

Jedyną premierą niebędącą debiutem w Panoramie jest „Dariusz” Jerzego Gruzy, a pozostałymi filmami obecnymi w konkursie są: „Całe szczęście”, „Na bank się uda”, „Sługi wojny” oraz „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”.  Wszystkie z tych filmów swą premierę miały już przed festiwalem w Gdyni. Sekcję konkursową zamyka Konkurs Filmów Krótkometrażowych, w którym udział bierze 27 produkcji.

Tegoroczne Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze uczestnik zeszłorocznego konkursu głównego, jak i weteran festiwalu w ogóle – Krzysztof Zanussi. Z tej okazji goście imprezy będą mieli możliwość obejrzenia trzech filmów mistrza. Będą to: „Bilans kwartalny”, „Za ścianą” oraz krótkometrażowy obraz zatytułowany „Góry o zmierzchu”.

Wśród pokazów specjalnych znajdą się również te należące do jubileuszowych sekcji programu. Upamiętniając 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizatorzy festiwalu zaprezentują zrekonstruowane cyfrowo klasyki polskiego kina wojennego. Filmami tymi będą między innymi „Lotna” Andrzeja Wajdy, a także „Westerplatte” Stanisława Różewicza. Kolejnymi jubileuszami są 70-lecie istnienia WFO oraz 70-lecie WFDIF. W ramach urodzin Wytwórni Filmów Oświatowych zaprezentowany zostanie chociażby blok wybranych filmów Włodzimierza Puchalskiego — prekursora polskiego filmu przyrodniczego wraz z seansami krótkometrażowych produkcji m.in. Piotra Szulkina czy Antoniego Krauze. Urodziny Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych obchodzone będą natomiast w towarzystwie klasyków polskiego dokumentu. Pokazani zostaną m.in. „Muzykanci” Kazimierza Karabasza wraz z filmami Krzysztofa Kieślowskiego i Marcela Łozińskiego.

Do pozostałych sekcji pozakonkursowych tradycyjnie należeć będą: „Skarby kina przedwojennego” ze specjalnym pokazem i koncertem „Halki”, „Polonica”, „KFF Na Fali”, „Filmy z Gdyni”, „Gdynia dzieciom” oraz „Czysta klasyka”, podczas której obejrzeć będzie można zrekonstruowane cyfrowo „Przesłuchanie”, „Misia” „Matkę Joannę od Aniołów” i wiele innych. 

Miś foto.jpg

Organizatorzy festiwalu zadbali także o to, by uczestnicy mieli co robić w przerwach między oglądaniem filmów. Widzowie będą mogli dzielić swój czas na rozmaitych panelach dyskusyjnych, wystawach, warsztatach oraz koncertach.

Spośród 10 przygotowanych dla gości wystaw najciekawiej zapowiadają się dwie. Pierwszą z nich podziwiać będzie można w Muzeum Miasta Gdyni, a nosi ona nazwę „Kino Warszawa i inne obiekty, które zostały biedronkami”. Temat dla polskiego widza wydaje się bardzo uniwersalny, bowiem trudno odnaleźć na filmowej mapie Polski miasto, w którym co najmniej jedno z kin nie podzieliło losu kultowej gdyńskiej „Warzawy”. Wyjątkowo ciekawym projektem wydaje się również „Kino domowe” autorstwa Jakuba Owczarka. Wystawa skupiona wokół fotografii młodego artysty opowiada, jak w obecnych czasach pochodzimy do oglądania filmów i jak wyglądają nasze prywatne sale kinowe.

Sekcja muzyczna zawładnięta będzie w tym roku przez twórczość Krzysztofa Komedy. Koncert zatytułowany „Rebel Babel Komeda Big Bang” to duże przedsięwzięcie zrzeszające prawie stuosobową orkiestrę złożoną z kilku polskich i europejskich big-bandów pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego upamiętniające twórczość przedwcześnie zmarłego jazzmana. Muzyczny występ ku jego pamięci nie jest jedyną formą oddania hołdu kompozytorowi na tegorocznym FPFF. Oprócz spotkania „Filmowy scenariusz życia i muzyka” traktującego o biografii i twórczości muzyka, będzie można również uczestniczyć w wystawie plakatów filmowych pt. Czas Komedy”. Z tej okazji w Teatrze Muzycznym zaprezentowany zostanie wybór plakatów do filmów z muzyką autora m.in. kultowej „Kolysanki Rosemary”.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa od 16 do 21 września.

źródło: Festiwalgdynia.pl / zdj. NEXT FILM