PlayStation 5 oficjalnie zapowiedziane! Data premiery, szczegóły i napęd UHD!

Sony postanowiło w końcu ukrócić wszelkie spekulacje na temat swojej nowej konsoli i oficjalnie ujawniło szczegóły na temat nowej generacji sprzętu. Poznajcie jej nazwę, przybliżoną datę premiery i szczegóły techniczne.

Firma potwierdziła, że zgodnie z tradycją nowa konsola będzie nazywała się PlayStation 5. Sony potwierdziło także, że zgodnie z przewidywaniami konsola trafi do sprzedaży jesienią 2020 roku. Dokładna data premiery nie została jeszcze ujawniona, ale wiemy już, że Sony chce dopuścić do bezpośredniego starcia ze swoim największym konkurentem na rynku, czyli konsolą Xbox „Project Scarlett”, której premiera została już wyznaczona na świąteczny okres przyszłego roku.

Co istotne dla filmowych fanów, nowa konsola PlayStation będzie wyposażona w napęd Ultra HD Blu-ray, który poradzi sobie z odczytywaniem płyt UHD o pojemności do 100 GB. Oczywiście napęd będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do odczytywania gier, ale także do odtwarzania płyt z filmami. Sony potwierdziło również, że kontroler nowej konsoli będzie ładował się przez USB-C i będzie wyposażony w baterię o większej pojemności.

W przypadku kontrolera nowością będzie także szersze zastosowanie technologii „haptic feedback”, dzięki której kontroler zaoferuje graczowi większą gamę odczuć, które będą uzależnione od konkretnego efektu z danej gry. Bardziej podatne na oddawanie odczuć mają stać się także przyciski L2 i R2 – Sony zapewnia, że gracze będą mogli odczuwać np. naciąganie łuku lub przyspieszanie pojazdu. System nowej konsoli ma być również bardziej elastyczny i pozwalać na instalowanie konkretnych elementów danej gry. Użytkownik będzie mógł wybrać opcję pozwalającą na zainstalowanie tylko trybu singleplayer lub multiplayer. Nie powinien dziwić również fakt, że Sony zamierza zmienić nieco sam interfejs użytkownika. Wygląd zmian nie został zaprezentowany, ale mówi się, że na ekranie konsoli pojawi się więcej informacji dotyczących aktualnie przechodzonych gier oraz ostatnich rozgrywek w trybie wieloosobowym.

Z wcześniejszych informacji wiemy, że konsola ma być oparta na jednostce AMD Ryzen o nowej architekturze Zen 2 bazującej na litografii 7 nm, wyposażonej w osiem rdzeni, oraz posiadać wydajniejszy dysk SSD, który pozwoli na zdecydowanie szybsze przesyłanie danych. W przypadku grafiki nowością w konsoli będzie układ Radeon Navi, ze wsparciem nowej dla konsol technologii oświetlenia ray tracing. Ray tracing pozwala na odwzorowywanie w czasie rzeczywistym odbić światła, co przyczynia się do bardziej realistycznego obrazu. Sony zapewnia, że nowa konsola będzie w stanie sama dostosować starsze tytuły do swojego sprzętu, a niektóre z gier będą mogły także wykorzystać możliwości nowych podzespołów i uzyskiwać lepszą płynność.

Nowa konsola Sony będzie obsługiwała obraz o rozdzielczości 8K i zostanie wyposażona w port HDMI 2.1. PlayStation 5 będzie w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę.

źródło: zdj. Sony