Pomiędzy nami góry - recenzja filmu i wydania Blu-ray [2D, opakowanie elite]

7 marca w Polsce na 4K UHD, Blu-ray i DVD zadebiutował film Pomiędzy nami góry. Zapraszamy do lektury naszej recenzji wydania Blu-ray.

„Pomiędzy nami góry” (2017), reż. Hany Abu-Assad

(dystrybucja w Polsce: Imperial CinePix)

Film:

„Pomiędzy nami góry”, z Kate Winslet i Idrisem Elbą w rolach głównych, weszło do kin w październiku 2017 roku i spotkało się z dosyć chłodnym przyjęciem przez krytyków i widzów. Film nie odniósł również sukcesu finansowego, bowiem przy budżecie wynoszącym 35 milionów dolarów z kinowych kas zebrał 62 miliony dolarów, z czego 30 milionów przypadło na rynek amerykański, a 32 miliony z kin w innych krajach. Jeśli kinowy seans dramatu Hany'ego Abu-Assada Was ominął, możecie nadrobić to dzięki rodzimym wydaniom DVD, Blu-ray i 4K UHD, które w marcu nakładem dystrybutora Imperial CinePix trafiły do sklepów.

Dwójkę głównych bohaterów – neurochirurga Bena Bassa i fotoreporterkę Alex Martin – nie łączyło absolutnie nic, dopóki nie znaleźli się na tym samym lotnisku i nie przyszło im się zmierzyć z tym samym problemem – odwołanym lotem. Pech chciał, że oboje z różnych powodów muszą być jak najszybciej w Denver, a jedyna opcja to wynajęcie prywatnego samolotu u podstarzałego pilota z groźnym labradorem. Jak się jednak szybko okazuje, nie była to najlepsza decyzja, bowiem samolot zalicza twarde lądowanie w samym środku Gór Skalistych. I tak oto nasz ekranowy duet w towarzystwie wspomnianego psa rozpoczyna walkę o przetrwanie w otchłani piekielnej pustyni.

00800.m2ts_snapshot_00.05.18.png

Po takim opisie można by spodziewać się, że „Pomiędzy nami góry” to nic innego jak klasyczny przykład kina survivalowego, a naszym bohaterom przyjdzie mierzyć się co chwila z kolejnymi ekstremalnymi pułapkami dzikiej natury. Tym bardziej że reżyser już w scenie katastrofy pokazuje, że rękę do takich sekwencji jak najbardziej ma. Jednak po feralnym rozbiciu film gwałtownie zwalnia i zaczyna skrupulatnie budować relację pomiędzy dwójką rozbitków. I trzeba przyznać, że wychodzi to nad wyraz sprawnie, ale nie za sprawą świetnego scenariusza czy reżyserii, a w znacznej mierze dzięki doskonałym warsztatom aktorskim Kate Winslet i Idrisa Elby. Jeśli jesteście fanami aktorskiego talentu tej dwójki, to ten film jest właśnie dla Was. Obydwoje dają tutaj popis swoich aktorskich umiejętności, subtelnie budując postacie za pomocą wydawałoby się niepozornych gestów i dobrze rozpisanych dialogów, nadając bohaterom autentyczności, co pozwala uwierzyć w opowiadaną historię i rodzące się pomiędzy nimi uczucie. I to pomimo tego, że w niektórych momentach (zwłaszcza w końcówce) scenariusz staje się zbyt naiwny, a przynajmniej dla kogoś, kto nie toleruje schematycznych zagrań typowych dla romansów. „Pomiędzy nami góry” to jeden z tych filmów, który oparty jest na historii bohaterskiego duetu, a jego sukces w całości uzależniony jest od charyzmy aktorów i od szeroko pojętej „chemii” między nimi. Jeśli tego zabraknie, film zostaje skazany na porażkę. Na szczęście, nie w tym przypadku. Trzeba też podkreślić, że powolne tempo filmu zyskuje dzięki rewelacyjnej muzyce Ramina Djawadiego i absolutnie znakomitym zdjęciom Mandy Walker. Historia bohaterów usłana została pięknymi, szerokimi ujęciami zimowego krajobrazu gór, lasów i lodowych pustyń oraz owiana delikatnymi dźwiękami kompozytora, tworząc istny spektakl dla zmysłów. Zdjęcia doskonale oddają potęgę i złowrogość natury, sprawiając, że i widz niemal na własnej skórze może odczuć lodowaty chłód bijący z ekranu. W filmie nie zabrakło też kilku naturalnych zabiegów budujących napięcie i podkreślających zagrożenie, z jakim walczą nasi bohaterowie. Dostajemy zatem walkę z górskim drapieżnikiem, scenę z obowiązkową przepaścią i równie standardową sekwencję z niebezpiecznym lodowiskiem. Co ciekawe, w większości tych scen bezpośredni udział wzięła dwójka głównych aktorów, nie posiłkując się pomocą kaskaderów (więcej o tym znajdziecie w sekcji o materiałach dodatkowych). Muszę jednak wyrazić słowa podziwu, że tak znamienite sławy Hollywood, jak Winslet i Elba podjęły się, co by nie mówić, ekstremalnej pracy w temperaturze sięgającej -30 stopni Celsjusza, porzucając ciepłe i wygodne studio z green screenem – i to zdecydowanie widać na ekranie.

00800.m2ts_snapshot_00.12.26.png

Podsumowując, „Pomiędzy nami góry” – wbrew temu, co sugerowały zwiastuny – bardziej niż na przetrwaniu koncentruje się na relacji, jaka powstaje w wyniku wspólnej walki o przeżycie pomiędzy dwójką rozbitków. Ważne jednak, że robi to przez większość filmu w sposób autentyczny. Choć przekolorowana i zbyt nachalna końcówka psuje, co prawda, nieco ostateczny odbiór filmu, to warto się z tym tytułem zapoznać, jeśli jesteście sympatykami Kate Winslet i Idrisa Elby, bo oboje dają tutaj popis swoich umiejętności. A jeśli dodatkowo chcecie zobaczyć oszałamiające zimowe krajobrazy, to lepszego tytułu nie znajdziecie. Co prawda, za oknem zrobiło się już ciepło, ale na wszelki wypadek przygotujcie ciepły napój i koc.

4
Film

Obraz:

Wydanie Blu-ray z filmem „Pomiędzy nami góry” oferuje rozdzielczość 1920x1080 w formacie 2.39:1. I bez najmniejszych wątpliwości można uznać ten niebieski krążek za pełnoprawną wersję demo formatu Blu-ray. Prawie przez cały film mamy okazję podziwiać przepiękne krajobrazy Gór Skalistych z monumentalnymi szczytami, lasami oraz ogromnymi śnieżnymi pustyniami i pod względem jakości są to jedne z najlepszych tego rodzaju sekwencji, jakie miałem okazję obejrzeć na Blu-ray. Można śmiało powiedzieć, że niektóre ujęcia wyglądają jakby zostały wprost wyjęte z najlepszych przyrodniczych dokumentów. Krajobraz otaczający dwójkę głównych bohaterów zachwyca swoją naturalnością i rozmachem. Pochwalić należy przede wszystkim niesamowicie czystą i spowijającą nas z każdej strony biel śniegu oraz równie znakomite niebieskie odcienie nieba, które razem tworzą zapierające dech w piersiach widoki. Obraz dobrze radzi sobie również pod względem szczegółowości i ostrości. Wszelkiego rodzaju zmarszczki, rany oraz rysy na twarzach, detale na ubraniach czy innych elementach scenografii, ale też na wspomnianych wcześniej szerokich ujęciach stoją na świetnym (jak na nośnik Blu-ray) poziomie. Zastrzeżenia można mieć natomiast do kilku ciemniejszych scen (w kokpicie samolotu, jaskini, a w trzecim akcie też w domku), w których przytrafiają się zmiażdżone czernie pochłaniające szczegóły obrazu w niektórych partiach. Na mniejszą szczegółowość i ostrość cierpi również kilka ujęć wygenerowanych cyfrowo. Poza tym „Pomiędzy nami góry” otrzymało bardzo, ale to bardzo dobry transfer stawiający go w czołówce wydań na nośniku Blu-ray.

00800.m2ts_snapshot_00.02.56.jpg 00800.m2ts_snapshot_00.02.57.jpg

00800.m2ts_snapshot_00.04.45.jpg 00800.m2ts_snapshot_00.11.08.jpg

00800.m2ts_snapshot_00.12.51.jpg 00800.m2ts_snapshot_00.14.24.jpg

00800.m2ts_snapshot_00.15.15.jpg 00800.m2ts_snapshot_00.26.24.jpg

00800.m2ts_snapshot_00.38.28.jpg 00800.m2ts_snapshot_00.56.21.jpg

00800.m2ts_snapshot_01.02.43.jpg 00800.m2ts_snapshot_01.19.08.jpg

00800.m2ts_snapshot_01.21.32.jpg 00800.m2ts_snapshot_01.38.44.jpg

+5
Obraz

Dźwięk:

Polskie wydanie oferuje nam oryginalną ścieżkę dźwiękową w bezstratnym formacie DTS-HD MA 7.1 oraz polskiego lektora w Dolby Digital 5.1. Ze względu na swoją charakterystykę film nie daje dźwiękowi możliwości zachwycenia nas spektakularnymi efektami. Nie doświadczymy tutaj głośnych wybuchów czy hałaśliwych odgłosów walących się budynków – no, może poza scenami startu samolotu i późniejszej katastrofy lotniczej oraz ataku pumy, podczas których mamy do czynienia z głośniejszymi efektami i basem. Trzeba jednak podkreślić, że podczas seansu dobrze spisują się głośniki kanałowe, zapewniające nam niekiedy znakomite odwzorowanie efektów dźwiękowych panujących na ekranie warunków pogodowych. Pochwalić wypada tutaj szczególnie wszelkiego rodzaju odgłosy podmuchów wiatru czy skrzypiącego śniegu lub lodu. Ścieżka dźwiękowa charakteryzuje się dużą subtelnością, ale dzięki temu sprawia wrażenie po prostu naturalnej. Na koniec należy podkreślić, że w filmie nie odnotowałem żadnych problemów z miksem dialogów. Wypowiadane przez bohaterów kwestie są czyste i dobrze słyszalne.

Nie można mieć też większych zastrzeżeń do polskiej ścieżki dźwiękowej. Tekst Piotra Kacprzaka przeczytał Piotr Borowiec. Głos lektora nie zagłusza zbyt mocno oryginalnych ścieżek dialogowych, zachowując przy tym odpowiednią głośność.

5
Dźwięk

Materiały dodatkowe:

pomiedzy_nami_gory_menu-min.png

W dodatkach znajdziemy trzy klipy, siedem scen usuniętych, galerię zdjęć i komentarz reżysera. W każdym klipie oraz usuniętych scenach znajdziemy polskie napisy.

 • Love Surival: Creating Chemistry (00:12:42) – materiał poświęcony reżyserowi filmu oraz dwójce aktorów. Na ich temat wypowiada się ekipa filmowa oraz sami zainteresowani – oczywiście nie szczędząc pochwał i zachwytów nad pracą Hany'ego Abu-Assada, Kate Winslet i Idrisa Elby. Największą zaletą materiału jest spora porcja ujęć zza kulis produkcji. Możliwość podejrzenia jak aktorzy i ekipa pracowali nad filmem w plenerze pośród żaśnieżonych gór.
 • Mountain Between Them: Shooring in Isolation (00:10:17) – klip w pełni poświęcony zagadnieniu kręcenia filmu na otwartym terenie Gór Skalistych w Kanadzie na wysokościach rzędu 2 600 - 3 200 m n.p.m. O trudach pracy w niskich temperaturach i dużej wysokości opowiadają aktorzy oraz ekipa filmowa. Ponadto w materiale znajdziemy kilka ciekawych zakulisowych ujęć z przygotowań do tworzenia planów zdjęciowych i scenografii w tak trudnych warunkach.
 • The Wilds: Survival Stunts (00:05:47) – materiał porusza kwestie ogólnych trudności związanych z pracą w ekstremalnych warunkach oraz przede wszystkim pokazuje, jak tworzono kaskaderskie sceny: katastrofa lotnicza, poślizg na urwisku bohatera granego przez Idrisa Elbę oraz wpadnięcie do przerębla bohaterki, w którą wciela się Kate Winslet – przy okazji dowiadujemy się, że aktorzy rzadko korzystali z kaskaderów, a w scenie wpadnięcia do przerębla wzięła udział sama Kate Winslet – woda, do której wpadła miała temperaturę -5 stopni Celsjusza. Wypowiedzi twórców przeplatają się z ujęciami zza kulis pokazującymi, jak tworzono kaskaderskie sekwencje.
 • Deleted Scenes – usunięte sceny. Kilka z nich spokojnie mogło, a nawet powinno znaleźć się w filmie. Kilka z nich pokazuje natomiast, że powstała też nieco inna wersja filmu, w której bohaterowie później docierają do chatki w lesie.
  - Ben Secures Trap (00:01:53)
  - Alex Digs Quinzhee (00:01:24)
  - Ben Dreams of Alex (00:01:01)
  - The Ice Dome (00:03:17)
  - Ben Exercises Alex's Arm (00:01:03)
  - Sled Sequence (00:03:29)
  - Hospital Hallway (00:02:32)
 • Gallery (Auto Advence 00:02:03) – galeria zdjęć z planu.
 • Director's Commentary by Hany Abu-Assad (Off/On) – komentarz reżysera Hany'ego Abu-Assada.
+3
Dodatki

Opis i prezentacja wydania:

„Pomiędzy nami góry” wydano w Polsce w standardowym, plastikowym opakowaniu marki Elite. Front wydania zdobi grafika z jednego z plakatów, na którą składa się miszmasz wizerunków dwóch głównych bohaterów filmu, okraszony ich nazwiskami i tytułem, oraz fragment jednego z kadrów, na którym również widzimy parę głównych aktorów. Takie połączenie nie do końca trafia w mój gust i osobiście wolałbym, aby wydanie ozdobiono drugim plakatem filmu, na którym widnieją jedynie wizerunki bohaterów (jego zmodyfikowaną wersję możecie zobaczyć na miniaturce recenzji), ale to tylko moje subiektywne odczucia. Obiektywnie wypada podkreślić, że okładka została wykonana starannie, a jakość grafik nie budzi żadnych zastrzeżeń. Tyczy się to również tylnej okładki, na której znajdziemy podstawowe informacje o filmie, czyli jego opis, spis dodatków i specyfikację językową. Nie znalazłem również żadnych błędów merytorycznych czy literówek.

P1050182.jpg P1050186.jpg

P1050191.jpg P1050195.jpg

4
Opakowanie

Podsumowanie:

Polskie wydanie Blu-ray filmu „Pomiędzy nami góry” nie odbiega pod żadnym względem od swoich zagranicznych odpowiedników, oferując nam najlepszej jakości obraz i dźwięk z przyzwoitą porcją materiałów dodatkowych, zgłębiających tajemnice filmu, po których jeszcze bardziej docenicie pracę, jaką ekipa włożyła w jego stworzenie. Film natomiast pomimo swoich wad niesie ze sobą też kilka świetnych rozwiązań, dobrą grę aktorską i olśniewające zdjęcia, co czyni go tytułem jak najbardziej godnym sprawdzenia.

Wszystkie zdjęcia wydania oraz zrzuty ekranu znajdziecie na Filmoskopie: Pomiędzy nami góry.

4
Film
+5
Obraz
5
Dźwięk
+3
Dodatki
4
Opakowanie
+4
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

Specyfikacja wydania

Dystrybucja

Imperial CinePix

Data wydania

07.03.2018

Opakowanie

Amaray

Czas trwania [min.]

112

Liczba nośników

1

Obraz

Aspect Ratio: 16:9 - 2.39:1

Dźwięk oryginalny

DTS- HD MA 7.1 angielski

Polska wersja

Dolby Digital 5.1 (lektor – Piotr Borowiec) i napisy

Gdzie kupić wydanie Blu-ray 2D (opakowanie plastikowe) filmu „Pomiędzy nami góry”?

Film do recenzji otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Imperial CinePix.

źródło: Imperial CinePix / 20th Century Fox