Robert Forster nie żyje. Aktor miał 78 lat

Nie żyje amerykański aktor Robert Forster znany szerszej publiczności między innymi ze swojej roli w filmie „Jackie Brown” Quentina Tarantino, za którą otrzymał nominację do Oscara. Aktor miał 78 lat.

Robert Forster zmarł w piątek, 11 października, w swoim domu w Los Angeles, w wieku 78 lat. Przyczyną śmierci był rak mózgu. Forester urodził się 13 lipca 1941 r. w Rochester. Ojciec aktora, Robert Wallace Forster, Senior, który pracował jako trener słoni w objazdowym cyrku, miał angielskie i irlandzkie korzenie. Matka Forstera była z kolei z pochodzenia Włoszką. W hołdzie dla swojego ojca, w filmie „Jackie Brown”, aktor zawiesił w biurze granej przez siebie postaci jeden z plakatów z cyrku ojca Barnum & Bailey Circus. Początkowo Robert Forster chciał zostać prawnikiem i studiował na University of Rochester, gdzie uzyskał stopień licencjatu. Ostatecznie postawił jednak na karierę aktorską i od 1967 roku zaczął pojawiać się w drugoplanowych rolach w pierwszych filmowych produkcjach. Jeszcze przed zaistnieniem na dużym ekranie zaliczył swój debiut w teatrze. Wystąpił między innymi w przedstawieniach: „Tramwaj zwany pożądaniem”, a później także w scenicznych wersjach „12 gniewnych ludzi” i „Lot nad kukułczym gniazdem” oraz broadwayowskiej „Szklanej menażerii” i „Mrs. Dolly Has Lovers”.

Debiutował w dramacie Johna Hustona pod tytułem „W zwierciadle złego oka”. W 1968 roku zaliczył kolejny udany epizod w produkcji „Był tu Salvaje”, a rok później zagrał jedną z głównych ról w produkcji „Chłodnym okiem”. W późniejszych latach można było oglądać go również w amerykańskiej telewizji. Grywał w serialach „Banyon” (1972) i „Nakia” (1974) oraz drugoplanowych rolach na dużym ekranie, gdzie pojawiał się w filmach „Justyna” (1969) George'a Cukora i „Cover Me, Babe” (1970). Dużą rozpoznawalność w latach 80. ubiegłego wieku przyniosła mu rola w filmie „Aligator” (1980) Lewisa Teague. Pięć lat później debiutował jako reżyser i producent filmem „Hollywood Harry”, w którym zagrała jego córka Kate Forster. Miał czwórkę dzieci: Bobby, Elizabeth, Kate i Maeghen. Jego wieloletnią partnerką była Denise Grayson.

Przełomowym momentem kariery okazał się dla Forstera występ w produkcji „Jackie Brown” Quentina Tarantino z 1997 roku, w którym aktor wcielił się w Maxa Cherry'ego i został za swoją rolę nominowany do Oscara.

W kolejnych latach występował w filmach „Magiczne buty” (2002), „Mulholland Drive” (2001), „Ja, Irena i Ja” (2000), „Zabójczy numer” (2006) oraz „Firewall” (2006). Zaliczył także występ w serialu „Twin Peaks” Davida Lyncha, w którym zagrał szeryfa Franka Trumana, oraz popularnej produkcji „Breaking Bad” — ostatnio powtórzył swoją serialową kreację Eda w filmie „El Camino”, który debiutował na platformie Netflix w dniu jego śmierci.

źródło: Variety.com / Hollywoodreporter.com zdj. Netflix / AMC