Rosamund Pike jako Maria Skłodowska-Curie w pierwszym zwiastunie „Radioactive”

Amazon Studios pokazało pierwszy zwiastun filmu „Radioactive”, w którym Rosamund Pike zagrała Marię Skłodowską-Curie. Zobaczcie sami.

Film będzie miał swoją światową premierę już 14 września na zakończenie Festiwalu Filmowego w Toronto. Obok Pike w rolach głównych w filmie zagrali Anya Taylor-Joy jako córka Curie-Skłodowskiej i Aneurin Barnard wcielający się we francuskiego naukowca Paula Langevina, z którym Skłodowska wdała się w romans. Męża Curie zagrał z kolei Sam Riley

Za reżyserię filmu odpowiada Marjane Satrapi, nominowana do Oscara za film „Persepolis” z 2007 roku. Za scenariusz opowiadający o życiu polskiej fizyczki odpowiada Jack Thorne.

Skłodowska była dwukrotną laureatką Nagrody Nobla, które odebrała w 1903 i 1911 roku. Pod koniec XIX wieku Curie wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, gdzie podjęła studia na Sorbonie. Była prekursorką radiochemii, a do jej największych dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Z mężem Pierre’em Curie miała dwie córki: Ève Curie i Irène Joliot-Curie. Po śmierci męża Skłodowska miała romans z żonatym Paulem Langevinem.

źródło: zdj. Amazon