Serwisy VOD zapłacą składkę na rzecz walki z pandemią koronawirusa

W ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa polski rząd zdecydował o wprowadzeniu obowiązkowej składki od nadawców VOD na rzecz wsparcia polskiej kinematografii.

Do opracowywanej przez rząd Mateusza Morawieckiego nowej aktualizacji tarczy antykryzysowej włączono zapisy dotyczące obowiązkowej składki w wysokości 1,5% przychodu, która będzie pobierana od nadawców audiowizualnych usług medialnych na żądanie. Zebrana kwota zostanie przekazana na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w segmencie polskiej kinematografii.

Składka pobierana od nadawców VOD ma zostać wpłacona do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i będzie częścią puli środków, które zostaną rozdysponowywane na przedsięwzięcia z zakresu kinematografii. To oznacza, że finalnie pieniądze przeznaczone zostaną między innymi na produkcję filmów, organizację festiwali i innych wydarzeń filmowych. Ministerstwo Kultury zapewnia, że składka nie obciąży użytkownika końcowego, czyli widza, a podmiot, który świadczy usługę VOD. Dodajmy, że obecnie analogiczną opłatę wnoszą m.in. nadawcy telewizyjni, właściciele kin i dystrybutorzy.

Szacuje się, że nowy podatek przyniesie w tym roku około 15 mln zł i ponad 20 mln w kolejnych latach. Rząd ustanowił, że składka będzie pobierana raz na kwartał, a z opłaty zwolnione zostały mniejsze podmioty, których liczba użytkowników w ostatnim roku nie przekraczała 1% wszystkich użytkowników Internetu w Polsce.

W oficjalnym komunikacie czytamy:

Ta oczekiwana i konieczna zmiana była możliwa dzięki konsensusowi środowiska, który był reakcją na kryzys polskiej kinematografii spowodowany bieżącą sytuacją epidemiologiczną. Ponadto jest to odpowiedź na wyzwania stawiane przez rozwój technologiczny na rynku audiowizualnym.

źródło: Pisf.pl