Stranger Things plagiatem?

Charlie Kessler wniósł do sądu pozem oskarżający Netflix i braci Duffer o splagiatowanie stworzonego przez niego w 2012 roku, krótkometrażowego filmu Montauk. Artysta twierdzi, że na podstawie jego dzieła bezprawnie nakręcono przebojowy serial Stranger Things

Jak podają zachodnie media Netflix i bracia Duffer zostali oskrżeni o plagiat. Osobą, która wniosła pozew jest niejaki Charlie Kessler. Artysta w 2012 roku stworzył krótkometrażowy film pt. Montauk, którego fabuła opowiadała o paranormalnych wydarzeniach dziejących się wewnątrz amerykańskiej placówki rządowej. Produkcja miała być wstępem do pełnometrażowego filmu pt. The Montauk Project. Potencjalnymi współpracownikami Kesslera przy tworzeniu filmu mieli być bracia Duffer, którzy w 2014 roku podczas Tribeca Film Festival mieli otrzymać do konsultacji pierwsze materiały opisujące film. Jak twierdzi Kessler na ich podstawie bracia stworzyli własny projekt, który roku później sprzedali Netflixowi pod nazwą Stranger Things

Zarówno Netflix jak i bracia Duffer wzbraniają się przeciwko wniesionym oskarżeniom. Alex Kohner - adwokat braci Duffer - wydał już stosowne oświadczenie odnośnie tej kwestii, które brzmi: 

Mr. Kessler’s claim is completely meritless. He had no connection to the creation or development of ‘Stranger Things.’ The Duffer Brothers have neither seen Mr. Kessler’s short film nor discussed any project with him. This is just an attempt to profit from other people’s creativity and hard work.

Rozszczenia Pana Kesslera są całkowicie pozbawione sensu. Nie miał on żadnego wpływu na stworzenie i rozwój Stragner Things. Bracia Duffer nigdy nie widzieli krótkometrażowego filmu Pana Kesslera, ani też nie uzgadniali z nim żadnego projektu. To jest po prostu próba czerpania korzyści z kreatywności i ciężkiej pracy innych ludzi. 

Natomiast Netflix deklaruje, że sprawa została już przebadana i w projekcie braci Duffer nie znalazionio żadnych nieprawidłowości. Rzecznik prasowy platformy w następujący sposób komentuje wydarzenia

We remain totally committed to providing a safe and collaborative working environment for everyone on our production.

Jako organizacja jesteśmy w pełni zaangażowani w proces zapewnienia bezpieczeństwa i stworzenia przyjaznego środowiska pracy podczas tworzenia wszystkich naszych produkcji. 

Oskarżenie wystosowane przez Charliego Kesslera zostanie teraz rozpatrzone przez sąd. Artysta domaga się pieniężnego zadośćuczynienia za wyrządzone mu krzywdy. 

źródło: The Guardian / Refinery29 / Netflix