„Władca pierścieni” i „Hobbit” trafią na 4K UHD – znamy pierwsze szczegóły

Studio Warner Bros. jest jednym z największych wydawców na rynku wydań 4K UHD i już od początków nowego nośnika regularnie serwuje nam kolejne swoje produkcje w rozdzielczości 4K z systemem obrazu HDR. Było więc tylko kwestią czasu, aż do sklepów trafią wydania 4K UHD z filmami z serii „Władca pierścieni” i „Hobbit. Dzisiaj wiemy już, kiedy fani twórczości Petera Jacksona mogą wyczekiwać wydań z kultowymi produkcjami fantasy.

Przez lata „Władca pierścieni” doczekał się kilkudziesięciu wydań nie tylko na DVD, ale także na nośniku Blu-ray. W przyszłym roku seria zawita w końcu na 4K UHD i wygląda na to, że tym razem studio przygotuje od razu kompletne wydanie zawierające rozszerzone wersje i wszystkie materiały dodatkowe. Możemy też być niemal pewni, że w wydaniu filmy dostępne będą nie tylko na 4K UHD, ale także na Blu-ray. Takiej samej praktyki powinniśmy oczekiwać również w przypadku „Hobbita, który podobnie jak „Władca pierścieni” już od dłuższego czasu jest dostępny na fizycznych nośnikach w rozszerzonych i pełnych dodatków edycjach.

Według najnowszych informacji obydwie trylogie trafią na nośnik 4K UHD już latem przyszłego roku. Jako potencjalną datę premiery serii „Władca pierścieni” i „Hobbit podaje się obecnie 25 czerwca 2020 roku — data dotyczy niemieckiego rynku. Nie ma żadnych wątpliwości, że filmy trafią również do polskiej dystrybucji, ale niewykluczone, że pojawią się na naszym rynku nieco później, np. dopiero po wakacjach. Na płytach 4K UHD mają być obecne rozszerzone wersje wszystkich filmów obydwu serii, a każdy z nich otrzyma nowy transfer i zostanie wyposażony w system obrazu HDR — nie jest jeszcze jasne, czy będzie to HDR10, HDR10+, czy Dolby Vision. W przypadku dźwięku, formatu Dolby Atmos możemy oczekiwać na pewno w filmach z serii Hobbit.

źródło: 4kfilme.de / zdj. Warner Bros.