dc_rebirth_plansza.jpg

Rebirth to nowa inicjatywa amerykańskiego wydawnictwa DC Comics, która ma na celu przywrócenie klasycznych wizerunków komiksowych postaci oraz na nowo wskrzesić w historiach wszystko to, za co czytelnicy uwielbiali kiedyś postacie takie jak Superman, Batman, Wonder Woman, czy Aquaman.

Pierwszy komiks wprowadzający w świat Rebirth ukazał się 25 maja 2016 roku i zapoczątkował nowy okres w historii wydawnictwa. Za Scenariusz DC Universe: Rebirth odpowiada Geoff Johns, który zajmował się już wcześniej odnowieniem wizerunków takich postaci jak Green Lantern i Flash. Tym razem na barkach amerykańskiego scenarzysty spoczywa całe uniwersum DC Comics. Już od pierwszych zeszytów Rebirth cieszyło się w Stanach Zjednoczonych bardzo dużą popularnością zarówno wśród fanów, jak i krytyków. Nie dziwi zatem, że polskie wydawnictwo Egmont, które jest polskim licencjodawcą komiksów DC, jak najszybciej planuje rozpocząć wydawanie komiksów z serii Rebirth, czyli po polsku Odrodzenia.

Na tegorocznym Pyrkonie Tomasz Kołodziejczak - głównodowodzący komiksowej części wydawnictwa Egmont przekazał nam pierwsze szczegóły dotyczące planu wydawniczego. I tak wiemy, że:

- pierwsze dwa komiksy wprowadzające w świat Rebirth, ale będące jeszcze częścią New52 to: Superman: Lois i Clark oraz Superman: Ostatnie dni Supermana. Ich premierę zapowiedziano odpowiednio na czerwiec i sierpień 2017 roku.
- komiks Uniwersum DC Odrodzenie zostanie wydany w linii wydawniczej DC Deluxe, co oznacza, że otrzyma powiększony format oraz wydanie w twardej oprawie z obwolutą. Premierę zapowiedziano na sierpień 2017 roku,
- od września 2017 roku wydawnictwo każdego miesiąca będzie wydawało po cztery tytuły z Rebirth. Format wydania będzie taki sam jak serii Marvel Now, czyli będą to wydania w miękkiej oprawie ze skrzydełkami w cenie okładkowej 39,99 zł.

Na Festiwalu Komiksowa Warszawa poznaliśmy pełną rozpiskę komiksów z Rebirth na rok 2017:

 • Wrzesień:
  -Batman
  -Superman
  -Suicide Squad
  -Green Arrow
 • Październik:
  -Flash
  -Action Comics
  -Justice League
  -Detective Comics
 • Listopad:
  - Hal Jordan and the Green Lantern Corps
  -Aquaman
  -Teen Titans
  -All Star Batman
 • Grudzień
  -Harley Quinn
  -Wonder Woman
  -Nightwing
  -Batman Crossover - Night of the Monster Men

Więcej informacji na temat przyszłości linii wydawniczej Rebirth poznamy na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier, który odbędzie się w dniach 15-19 września w Łodzi. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jim Lee, legendarny rysownik komiksów z wydawnictwa DC Comics, a w tym komiksu Suicide Squad, który zadebiutuje na festiwalu.

7 sierpnia poznaliśmy opisy oraz okładki wszystkich szesnastu komików z Odrodzenia, które trafią do sprzedaży w tym roku.

Dowiedzieliśmy się również, że oprócz standardowych wydań dostępnych we wszystkich sklepach, w salonach Empik dostępna będzie specjalna, limitowana wersja ze srebrnymi okładkami.

Prezentacje komiksów

Droga do Odrodzenia:

Superman: Lois i Clark

Zeszyty: Superman: Lois and Clark Vol. 1 #1-8 (grudzień 2015 roku - lipiec 2016 roku).
Scenariusz: Dan Jurgens
Rysunki: Lee Weeks
Tłumaczenie: Jakub Syty
Data wydania w Polsce: 21 czerwca 2017 roku.

Superman: Ostatnie dni Supermana

Zeszyty: Superman Vol. 3 #51-52, Action Comics Vol. 2 #51-52, Batman/Superman Vol. 1 #31-32 i Superman/Wonder Woman Vol.1 #28-29 (kwiecień - maj 2016 roku).
Scenariusz
:Peter J. Tomasi
Rysunki: Dough Mahnke, Mikel Janin
Tłumaczenie: Jakub Syty
Data wydania w Polsce: 17 sierpnia 2017 roku.

Odrodzenie:

Uniwersum DC – Odrodzenie

dc_odrodzenie_miniaturka.jpg

Zeszyty: DC Universe: Rebirth Vol. 1 #1 (maj 2016 roku).
Scenariusz: Geoff Johns
Rysunki: Gary Frank, Ethan Van Sciver, Ivan Reis, Phil Jimenez
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Data wydania w Polsce: 17 sierpnia 2017 roku.

DC Odrodzenie: Batman, Superman, Suicide Squad - prezentacja pierwszych tomów w srebrbych okładkach

batman_t1_mini500.jpg

Data wydania w Polsce: 13 września 2017 roku.

Green Arrow tom 1: Śmierć i życie Olivera Queena - prezentacja komiksu

ga_t1_mini500.jpg

Zeszyty: Green Arrow Rebirth Vol. 1 #1 (sierpień 2016 roku) oraz Green Arrow Vol. 6 #1-7 (sierpień - listopad 2016 roku).
Scenariusz: Benjamin Percy
Rysunki: Otto Schmidt, Juan Ferreyra
Tłumaczenie: Marek Starosta
Data wydania w Polsce: 13 września 2017 roku.

Uniwersum DC Odrodzenie - Superbohaterzy nr 01/2017 - prezentacja komiksu

superbohaterowie_1_mini500.jpg

Zeszyty: zeszyty z tomów: Liga Sprawiedliwości - Maszyny zagłady oraz Batman - Jestem Gotham.
Scenariusz: Bryan Hitch, Scott Snyder, Tom King
Rysunki: Bryan Hitch, Mikel Janin
Data wydania w Polsce: 3 października 2017 roku.

Superman Action Comics tom 1: Ścieżka zagłady - prezentacja komiksu

ac_t1_mini500.jpg

Zeszyty: Action Comics Vol. 1 #957-962 (sierpień - październik 2016 roku).
Scenariusz: Dan Jurgens
Rysunki: Art Thibert, Stephen Segovia, Tyler Kirkham, Patrick Zircher
Tłumaczenie: Jakub Syty
Data wydania w Polsce: 11 października 2017 roku.

Batman – Jestem Gotham, tom 1
Scenariusz: Tom King i Scott Snyder; Rysunki: David Finch i in.;
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 156.

W Gotham City pojawiła się para ludzi obdarzonych mocami porównywalnymi z mocą Supermana. Są skłonni poświęcić wszystko, by ocalić to, co w mieście nie zostało jeszcze skażone złem. Nadali sobie przydomki Gotham i Gotham Girl. Zaczęli od uratowania życia Batmanowi. Co się jednak stanie, jeśli nowi strażnicy przejdą na stronę zła? Jeśli zaczną obwiniać Mrocznego Rycerza za mrok, który zagraża ich miastu? W Gotham dochodzi do zdarzeń, w wyniku których zwyczajni ludzie zaczynają wariować, a bohaterowie zmieniają się w potwory. Batman i jego sojusznicy muszą powstrzymać kolejne zagrożenie.

Suicide Squad – Czarne więzienie, tom 1
Scenariusz: Rob Williams; Rysunki: Jim Lee i in.;
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 120

Harley Quinn, Deadshot, Killer Croc, Enchantress, Kapitan Bumerang – oto szaleńcy i przestępcy, którzy tworzą tajną jednostkę o nazwie Oddział Samobójców. Zwerbowała ich Amanda Waller, specjalistka od wywiadu wojskowego. Na ich czele postawiła świetnego taktyka, pułkownika Ricka Flaga. Rząd USA wysyła ich do zadań, których nikt inny nie może się podjąć. Kolejna misja polega na odzyskaniu potężnej kosmicznej broni z rąk wroga. Bohaterowie będą musieli walczyć o życie w więzieniu zanurzonym setki metrów pod powierzchnią Oceanu Arktycznego, gdzie natkną się na największe zagrożenie, z jakim dotychczas się spotkali. Ilu z nich zginie?

Oliver Queen, dyrektor generalny firmy Queen Industries, jest playboyem z wyższych sfer i filantropem. Jednak nocami patroluje ulice Seattle jako Green Arrow, obrońca uciśnionych i bojownik o sprawiedliwość społeczną. Ale jak zwalczać elitaryzm, jeśli należy się do elity? Takie pytanie musi zadać sobie Oliver, gdy zakocha się od pierwszego wejrzenia w gwieździe rocka i superbohaterce Black Canary, która zakwestionuje wszystkie jego przekonania dotyczące ochrony niewinnych. Jakby tego było mało, złowroga organizacja powiązana z bliskimi mu osobami planuje obalenie finansowego imperium Olivera i zamach na jego życie. Czy pozbawiony majątku i przyjaciół Green Arrow zdoła pokonać przymierze zdrajców?

Green Arrow – Śmierć i życie Olivera Queena, tom 1
Scenariusz: Benjamin Percy; Rysunki: Otto Schmidt, Juan Ferreyra;
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 144.

Superman – Syn Supermana, tom 1
Scenariusz: Peter J. Tomasi, Patrick Gleason; Rysunki: Patrick Gleason, Doug Mahnke, Jorge Jiménez i in.;
Tłumaczenie: Jakub Syty
Liczba stron: 156.

Kiedy Człowiek ze Stali umarł, zdawało się, że Ziemia na zawsze straciła swego obrońcę. Ale wszystkiemu przyglądał się inny Superman – starszy, mądrzejszy, bardziej doświadczony, który z żoną Lois Lane oraz synem Jonathanem Kentem żył w ukryciu. Teraz ten uciekinier ze zniszczonego świata wychodzi z cienia, gotów przejąć pałeczkę po poległym Supermanie z tej Ziemi i ponownie wznieść się ku niebu jako największy ziemski superbohater. Nie jest on jednak jedynym ocalałym z Kryptona, który odbył podróż do tej rzeczywistości. Eradicator – maszyna obdarzona świadomością – znajduje się na tropie rodu El, zaprogramowany tak, by chronić kryptonijski genom. Nie uznaje żadnej innej formy życia – nawet takiej, która ma w sobie krew Kal-Ela. Czy syn Supermana zdoła wykorzystać swoje zaczynające się dopiero objawiać moce, by nie dopuścić do unicestwienia swojej ludzkiej strony? Czy może odrodzi się na nowym Kryptonie wzniesionym z popiołów świata jego matki?


Październik

Liga Sprawiedliwości – Maszyny zagłady, tom 1
Scenariusz: Bryan Hitch; Rysunki: Tony S. Daniel;
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 144.

Największy bohater, jakiego znał świat, Superman, nie żyje. Zginął, broniąc Ziemi. Teraz członkowie Ligi Sprawiedliwości muszą walczyć bez jego wsparcia. Na szczęście pojawia się nowy Człowiek ze Stali – doświadczony heros z nieistniejącego już wszechświata. Dla Batmana, Wonder Woman i innych członków Ligi nowy Superman jest jednak kimś obcym. Podobnie jak młodzi Green Lanternowie, zastępca starego Supermana musi się wykazać, by zostać zaakceptowanym przez grupę herosów. Co więcej, musi zrobić to szybko, bo nadciąga zagrożenie, z jakim członkowie Ligi do tej pory nie mieli do czynienia. Zostają uruchomione maszyny zniszczenia, które mogą unicestwić planetę i przemienić ludzi w żywą broń.


Flash – Piorun uderza dwa razy, tom 1
Scenariusz: Joshua Williamson; Rysunki: Carmine Di Giandomenico i in.;
Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Liczba stron: 192.

Barry Allen jest Najszybszym Człowiekiem na Ziemi. Coraz lepiej poznaje moc prędkości, czyli źródło swej niezwykłej siły, a jednocześnie odkrywa tajemnice własnej przeszłości. Dowiaduje się, że jest odpowiedzialny za wydarzenie zwane Punktem Krytycznym, które zmieniło bieg historii i doprowadziło do stworzenia nowej rzeczywistości. Gdy szalejąca nad Central City burza mocy prędkości obdarza wielu ludzi niezwykłymi zdolnościami, Flash uczy nowicjuszy, jak posługiwać się tym darem. Niektórzy z nich zaczynają pomagać superbohaterowi w walce z przestępczością, ale inni używają mocy dla niecnych celów. Flash musi zmierzyć się ze złoczyńcami, którzy nawet dla niego mogą okazać się zbyt szybcy...

Detective Comics – Powstanie Batmanów, tom 1
Scenariusz: James Tynion IV; Rysunki: Eddy Barrows i Alvaro Martinez;
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 156.

W Gotham pojawił się elitarny oddział „nietoperzy” stosujących metody walki Batmana i używających sprzętu wzorowanego na jego wyposażeniu. Motywy nieznanych żołnierzy pozostają tajemnicą, nie ma jednak wątpliwości, kto jest ich celem: nowi „Batmani” namierzają samozwańczych pogromców zbrodni. Mroczny Rycerz wie, że nie poradzi sobie z nimi w pojedynkę, postanawia więc we współpracy z Batwoman zwerbować własną armię. Zyskuje pomoc Red Robina, Spoiler, Orphan i zresocjalizowanego przestępcy Clayface’a. Czy jednak zebrani pospiesznie sprzymierzeńcy będą potrafili współpracować? I czy dowiedzą się, kto stoi za atakiem „nietoperzy”?

Superman: Action Comics – Ścieżka zagłady, tom 1
Scenariusz: Dan Jurgens; Rysunki: Patrick Zircher, Tyler Kirkham,  Stephen Segovia, Art Thibert;
Tłumaczenie: Jakub Syty
Liczba stron: 168.

Był największym ziemskim superbohaterem. Potem jego świat przestał istnieć.
Uciekając wraz z żoną i synem, Superman trafił na dziwną, nową wersję Ziemi. Tutaj działał w ukryciu i obserwował, jak inny Superman – młodszy, mniej doświadczony, lecz równie odważny – bronił swojej planety. Ten młody bohater zginął, a teraz oryginalny Człowiek ze Stali jest gotów wyjść z cienia i go zastąpić. Dostrzegając życiową okazję, Lex Luthor przywdział bojową zbroję o niezwykłej mocy i ogłosił się nowym Supermanem. Co więcej, w Metropolis pojawił się również ktoś, kto utrzymuje, że nazywa się Clark Kent. A potem, pośrodku tego chaosu ląduje najgroźniejszy przeciwnik, z jakim Superman kiedykolwiek się mierzył: Doomsday. Aby ocalić Metropolis oraz rodzinę przed potwornym zagrożeniem, Superman musi połączyć siły z Luthorem, Wonder Woman i każdym, kto zechce go wesprzeć.

Listopad

Nastoletni Tytani – Damian wie lepiej, tom 1
Scenariusz: Benjamin Percy; Rysunki: Jonboy Meyers, Diógenes Neves, Khoi Pham;
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 156.

Jego ojciec jest najsłynniejszym detektywem świata, a dziadek najgroźniejszym terrorystą. Oto Damian Wayne, Robin, Syn Batmana – a obecnie przywódca Nastoletnich Tytanów. Czy tego chcą czy nie. Gdy Starfire, Raven, Beast Boy i Kid Flash ruszają na pomoc nowemu Cudownemu Chłopcu, wplątują się w wojnę Damiana z jego nieśmiertelnym dziadkiem Ra’sem al-Ghulem. Jeśli wygrają, przeżyją. Jeśli przegrają, Robin dołączy do sił zła – a jego towarzysze zostaną unicestwieni. Niestety, gdy Damian dowodzi, są rzeczy gorsze niż śmierć... Oto nowe oblicze jednej z najpopularniejszych grup superbohaterów.

Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni – Prawo Sinestro, tom 1
Scenariusz: Robert Venditti; Rysunki: Ethan Van Sciver, Rafa Sandoval,
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 156.

Oa, rodzima planeta Strażników i Korpusu Zielonych Latarni, przestała istnieć. W centrum wszechświata unosi się Świat Wojny, główna siedziba tyrana Sinestro. Green Lanterni zniknęli i nie ma kto przeciwstawić się terrorowi Korpusu Sinestro.
Nikt, za wyjątkiem ostatniego Lanterna – Hala Jordana. Skazany za zbrodnie, których nie popełnił, zredukowany do bytu z czystej myśli i woli, Hal musi walczyć, by od podstaw odbudować Korpus i uwolnić wszechświat spod rządów silnej ręki sprawowanych przez jego arcywroga. Słowo Sinestro jest prawem... ale Hal Jordan je złamie!

Aquaman – Utonięcie, tom 1
Scenariusz: Dan Abnett; Rysunki: Andrew Hennessy, Bradley Walker, Scot Eaton, Philippe Briones;
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 156.

Oto Arthur Curry – Aquaman, król Atlantydy. Członek Ligi Sprawiedliwości. Jeden ze światowych przywódców. Superbohater. Łącznik między światem powierzchni i głębinami. Niestety przez wielu postrzegany jest jako dyktator „bandyckiego kraju”. Arthur i jego narzeczona Mera pragną pokazać ludziom, że Atlantyda może być państwem pokoju i sprawiedliwości. Gdy Aquaman pracuje nad swoim publicznym wizerunkiem, z głębin nadpływają mroczne siły, by pogrzebać jego nadzieje i marzenia. Grupa atlantydzkich terrorystów wypowiedziała wojnę królowi i światu na powierzchni, a zabójca Czarna Manta nie spocznie, póki nie rozprawi się krwawo z bohaterem, którego nienawidzi. Czy Aquaman odwróci bieg wydarzeń, zyska powszechne zaufanie i powstrzyma rozlew krwi? Czy będzie musiał poświęcić się, by ocalić świat?


All-Star Batman – Mój największy wróg, tom 1
Scenariusz: Scott Snyder; Rysunki: John Romita Jr.;
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 120.

Złowrogie machinacje Two-Face’a doprowadziły do tego, że Batman znalazł się setki kilometrów od domu. Teraz działa na polach kukurydzy i zaginionych autostradach Ameryki Środkowej. I nie jest tam sam.
Na zamaskowanego pogromcę zbrodni rusza cały legion zabójców, aby zdobyć sowitą nagrodę za jego głowę. Tymczasem trzech bossów — Żarłacz Biały, Czarna Maska i Pingwin – szykuje się do akcji. Nawet Jim Gordon i policja z Gotham są na tropie Mrocznego Rycerza. Batman, odcięty od Jaskini Nietoperza i wszystkich pomocników, podczas tej podróży przez piekło może liczyć na tylko dwie osoby – Duke’a Thomasa, najnowszego protegowanego, oraz... Harveya Denta, dobroduszną część podwójnej osobowości Two-Face’a. Czy Batman trafi do Gotham w jednym kawałku? A może Two-Face chce skorzystać na śmierci Mrocznego Rycerza?

Grudzień

Wonder Woman – Kłamstwa, tom 1
Scenariusz: Greg Rucka; Rysunki: Liam Sharp;
Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Liczba stron: 144.

Nieujarzmiona, uzbrojona w Lasso Prawdy i obdarzona mocą bogów, księżniczka Diana z Temiskiry – znana światu jako Wonder Woman – jest jedną z najwspanialszych superbohatek w historii komiksu. Ale kim jest naprawdę? Nawet ona sama nie jest tego pewna. Wonder Woman prześladują wspomnienia z życia, którego nigdy nie zaznała, a jednak w głębi duszy czuje, że są autentyczne. Najbardziej wstrząsające jest to, że nie może odnaleźć drogi do Temiskiry, mitycznej wyspy Amazonek. Ta droga, chociaż ukryta przed zewnętrznym światem, zawsze była dla niej dostępna. Teraz zniknęła! Co gorsza, jedyną osobą, która może doprowadzić Dianę do rodzinnej wyspy, jest jej największy wróg: kobieta przemieniona w geparda. Czy ten niewiarygodny sojusz doprowadzi do odkrycia mrocznych tajemnic księżniczki?


Harley Quinn – Umrzeć ze śmiechem, tom 1
Scenariusz: Jimmy Palmiotti; Rysunki: Amanda Conner, John Timms, Chad Hardin;
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Liczba stron: 156.

Solowy występ gwiazdy Legionu Samobójców! Nazywa się doktor Harleen Quinzel – lecz przyjaciele i wrogowie znają ją lepiej jako poczciwą Harley Quinn. Jej były chłopak, Joker, może i jest księciem-klownem zbrodni, ale Harley to królowa Coney Island! Kiedy zatem jej małemu nadmorskiemu rajowi zagrozi inwazja zombie, oberwą wszyscy: żywi, martwi i nieumarli! Pięści i młotki pójdą w ruch, faceci dostaną nauczkę, a panie zawładną nocą!

Nightwing – Lepszy niż Batman, tom 1
Scenariusz: Tim Seeley; Rysunki: Javier Fernández;
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 156.

Dick Grayson był pierwszym Robinem. Zastępował Batmana. Był superszpiegiem, a potem człowiekiem, którego wszyscy uważali za martwego. Teraz  wraca do Gotham jako Nightwing. Powrót do starego życia nie jest łatwym zadaniem – nie wystarczy założyć znajomy czarno-niebieski kostium. Zwłaszcza że Batman, jego poprzedni szef, nalega, by działał w pojedynkę. Tym razem Dick zawiąże sojusz z Raptorem, nową postacią działającą w Mrocznym Mieście, by stawić czoło Trybunałowi Sów. Aby tego dokonać, Nightwing być lepszy niż Batman!

Batman – Noc Ludzi Potworów
Scenariusz: James T Tynion IV, Tim Seeley, Tom King, Steve Orlando; Rysunki: Riley Rossmo, Andrew T MacDonald, Roge Antonio;
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 144.

Batman walczył już z potworami w ludzkiej skórze. Stawiał czoło Pingwinowi, Two-Face’owi i Jokerowi – którzy czasami przypominali zwyrodniałe bestie pozbawione sumienia. Ale tej nocy stanie oko w oko z prawdziwymi potworami, olbrzymami o groteskowych kształtach, które niszczą Gotham. Są one dziełem szalonego naukowca Hugona Strange’a. A zanim ponownie wstanie słońce, część bohaterskich obrońców miasta również przemieni się w potwory i zacznie zagrażać rodzinie Batmana i wszystkiemu, na czym mu zależy...

W skład albumu wchodzą: Batman #7-8, Nightwing #5-6 oraz Detective Comics #941-942.

źródło: Egmont Polska / DC Comics