Gratka dla fanów klasyki kina! 5 kultowych filmów od dziś do obejrzenia w HBO MAX

Miłośnicy włoskiego kina mogą mieć dziś wiele powodów do radości. Polski oddział platformy streamingowej HBO Max uzupełnił bibliotekę pięcioma wyjątkowo ciekawymi tytułami prosto od europejskich mistrzów kina. Wśród filmów, które wzbogaciły ofertę streamera znajdziemy dzieła tak legendarnych twórców jak Michelangelo Antonioni, Dario Argento czy Vittorio De Sica. Oto one:

Sprawdź też: Tom Cruise i kino akcji, czyli DUET IDEALNY. Recenzujemy nowe „Mission: Impossible”.

„Przygoda” (1960) reż. Michelangelo Antonioni

Kadr z filmu Przygoda za Cino Del Duca.jpg

Anna i jej przyjaciółka Claudia zostają zaproszone przez narzeczonego Anny - Sandro - na przejażdżkę jachtem. Kierują się ku malowniczym Wyspom Liparyjskim i zatrzymują na jednej z nich. Sielanka weekendowego wypadu trwa do momentu, w którym Anna w tajemniczy sposób znika. Sandro i Claudia podejmują wspólne poszukiwania, sprawdzając na własną rękę każdy kolejny trop i każdą pogłoskę dotyczącą zaginionej.

„Mamma Roma” (1962) reż. Pier Paolo Pasolini

Kadr z filmu Mamma Roma za Cineriz.jpg

Dramatyczny obraz życia rzymskiej prostytutki, znanej jako Mamma Roma i jej syna Ettore. Bohaterowie żyją wśród alfonsów, złodziei, niebieskich ptaków i kobiet lekkich obyczajów, ludzi przegranych i trwających w poczuciu beznadziejności swej egzystencji. Bohaterka bezskutecznie usiłuje uwolnić się od swego sutenera, by rozpocząć nowe, uczciwe życie, a przede wszystkim, by zapewnić lepszą przyszłość swemu synowi

„Czerwona pustynia” (1964) reż. M. Antonioni

Kadr z filmu Czerwona pustynia za Cineriz.jpg

Deszczowa i zimna Ravenna. Giuliana jest zmęczoną życiem gospodynią domową i żoną kierownika miejscowej fabryki. Pewnego dnia kobieta spotyka na swojej drodze przystojnego inżyniera Corrado Zellera, z którym wdaje się w romans. Przekonana, że ani syn, ani mąż już jej nie potrzebują, zdesperowana i spragniona miłości, bardzo angażuje się w nowy związek. Zeller jednak wykorzystuje ją i porzuca.

„Umberto D.” (1952) reż. Vittorio De Sica 

Kadr z filmu Umberto D za Dear Film.jpg

Umberto Domenico Ferrari to emerytowany urzędnik. Jest sam, monotonię oraz pustkę samotnych dni pomaga mu znieść Flick, ukochany piesek. Mimo choroby oraz niskiej, coraz bardziej dewaluującej się emerytury stara się zachować swą egzystencję na godnym poziomie. Gdy pojawiają się problemy z płaceniem czynszu, podnajmuje mieszkanko na godziny. Mimo to bieda coraz bardziej zagląda mu do oczu.
 
„Głęboka czerwień” (1975) reż. Dario Argento
Kadr z filmu Głęboka czerwień za Cineriz.jpg
Film rozpoczyna niesamowita scena parapsychicznego seansu, podczas którego kobieta-medium, odczytuje myśli wysyłane przez umysł zbrodniarza, który ma na sumieniu okrutne zabójstwo. Wkrótce kobieta zostaje w brutalny sposób zamordowana. Świadkiem jej śmierci jest mieszkający w Rzymie amerykański pianista, który z przybyłą na miejsce zbrodni wścibską fotoreporterką postanawia wytropić zbrodniarza
 
Zdj. HBO Max / Cino Del Duca / Cineriz / Dear Film