Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni tom 1: Prawo Sinestro - recenzja komiksu

W listopadzie na polskim rynku wydawniczym zadebiutował Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni, a więc kolejna seria komiksowa z DC Rebirth. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.

Klasyczne, konserwatywne podejście do schematów gatunkowych superbohaterskich komiksów było jak dotychczas wspólnym mianownikiem większości komiksów wydanych przez Egmont w ramach Odrodzenia Uniwersum DC. Nie inaczej jest w przypadku Hala Jordana i Korpusu Zielonych Latarni. Scenarzysta Robert Venditti oraz ekipa odpowiadająca za warstwę graficzną serii serwują nam prostą i kolorową historię z jasno określonym podziałem na dobrych i złych bohaterów, która jednak jest na tyle interesująca fabularnie, że kosmiczna seria plasuje się pośród tych najbardziej udanych tytułów OdrodzeniaPrawo Sinestro stanowi świetną rozrywkę i jest dobrym punktem wejścia do złożonego świata fabularnego komiksów o Zielonych Latarniach.

Pomimo tego, że współczesne Zielone Latarnie mocno opierają się na monumentalnym runie Geoffa Johnsa, Venditti i spółka postarali się, by przy okazji Odrodzenia przygotować historię, która nie odstraszy nieobeznanych z kosmicznymi opowieściami czytelników, ale nie zrezygnuje jednocześnie z ogromnego bogactwa kosmicznego uniwersum DC. Fabuła sama w sobie jest więc prosta. Z jednej strony śledzimy przygody Hala Jordana, który stara się odkryć co się stało ze wszystkimi członkami Korpusu, którzy gdzieś wcześniej zniknęli. Z drugiej strony znajduje się wątek Sinestro i Żółtych Latarni, które za pomocą strachu starają się wypełnić we wszechświecie lukę po Korpusie i wprowadzić swój właśny model kosmicznej policji oparty na terrorze. Wreszcie poznajemy losy zaginionych Latarni, które to tworzą trzeci element fabularnej układanki przygotowanej przez twórców.

hal_jordan_t1_plansza_01.jpg

Choć ogólny szkielet fabularny jest prosty, twórcom udaje się rozbudować jego poszczególne elementy, dodając do nich ciekawe wątki poboczne takie, jak na przykład wątek córki Sinestro, której lojalność wobec Żółtych Latarni jest do zakwestionowania. W fandomie można czasem usłyszeć opinie, że Hal Jordan jest jedną z najnudniejszych postaci, jakie zagościły kiedykolwiek na kartach komiksów DC, jednak w tego typu pełnej akcji opowieści główny bohater o zwykłych generycznych cechach action hero sprawdza się bardzo dobrze. Fani innych Latarni również nie powinni być zawiedzeni, w tomie pojawia się bowiem zarówno prosty chłopak ze wsi Kyle Rayner, jak i poważny oraz opanowany John Stewart. Komiks o kosmicznej policji powinien być przede wszystkim świetną rozrywką i te wszystkie różnorodne postaci doskonale zapewniają realizację tego celu. Poza tym Venditti ubarwia i pogłębia od czasu do czasu opowieść za pomocą narracji Hala Jordana zastanawiającego się nad istotą jego opartego na odwadze powołania do Korpusu.

Za rysunki w tomie odpowiadają naprzemiennie Ethan Van Sciver oraz Rafa Sandoval, wiadomo więc od początku, że Korpus Zielonych Latarni jest w bezpiecznych rękach, przynajmniej od strony warstwy graficznej. Wszystko jest tutaj na swoim miejscu, mamy więc do czynienia z dużo ilością zgrabnie i czytelnie rozrysowanych, dynamicznych scen akcji. Kosmiczny komiks domaga się też ciekawych i barwnych pozaziemskich lokacji; pod tym względem panowie rysownicy oraz reszta ekipy również nie zawodzą. Wydaje się, że styl rysunków w niemal wszystkich komiksach DC Rebirth jest taki sam – kolorowy, pełen akcji i licznych paneli – jednak można to równie dobrze uznać za znak spójności linii, niekoniecznie za wadę, trzeba się bowiem zastanowić czego właściwie oczekuje się od warstwy graficznej superbohaterskiego komiksu.

hal_jordan_t1_plansza_02.jpg

Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni zaczyna się więc od bardzo porządnego wydania zbiorczego. Prawo Sinestro to komiks superbohaterski w najlepszym klasycznym wydaniu, nie wznoszący się być może zbyt wysoko ponad przeciętną, jednak spełniający wszystkie podstawowe oczekiwania czytelnika. Nie tak łatwo było wcześniej uświadczyć przygody Korpusu na polskim rynku komiksowym, a już zwłaszcza w formie regularnie wydawanej serii. Oby wydawany w ramach Odrodzenia tytuł był początkiem zmiany w tym względzie.

4
Scenariusz
+4
Rysunki
6
Tłumaczenie
4
Wydanie
5
Przystępność*
5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

cover_rebirth Hal Jordan_tom 01 10 cm.jpg

Historia została pierwotnie opublikowana w zeszytach Hal Jordan and The Green Lantern Corps Rebirth Vol. 1 #1 (wrzesień 2016 roku) oraz Hal Jordan and The Green Lantern Corps Vol. 1 #1-7 (wrzesień - grudzień 2016 roku).

Zachęconych recenzją odsyłamy do wpisu Hal Jordan i Korpus Zielonych Latarni tom 1: Prawo Sinestro - prezentacja komiksu, w którym znajdziecie obszerną galerię zdjęć oraz prezentację wideo.

Specyfikacja

Scenariusz

Robert Venditti

Rysunki

Rafa Sandoval, Ethan Van Sciver, Jordi Tarragona

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Druk

kolor

Liczba stron

180

Tłumaczenie

Marek Starosta

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu.

źródło: Egmont / DC Comics