Ms Marvel tom 1: Niezwykła - recenzja komiksu

Po długim oczekiwaniu i wielu prośbach od fanów, wydawnictwo Egmont wydało pierwszy tom jednej z najlepiej ocenianych serii Marvela ostatnich lat - Ms Marvel, komiksu, który opowiada o muzułmańskiej nastolatce, Kamali Khan, która została superbohaterką, kolejną Ms Marvel.

Ms Marvel: Niezwykła znacząco różni się od innych wydanych do tej pory w Polsce serii z  Marvel Now! W przeciwieństwie do nich jest to głównie komiks obyczajowy, opowiadający o życiu Kamali Khan, 16-letniej nastolatki pakistańskiego pochodzenia mieszkającej w Jersey City. Kamala chciałaby być zwykłą nastolatką, niestety ponieważ jest muzułmanką, jej życie często różni od życia zwykłej amerykańskiej dziewczyny. Na dodatek Kamala jest wielką fanką superbohaterów, czego świadectwem są jej fanfiki z ich udziałem.

Początek historii skupia się głównie na przedstawieniu czytelnikowi głównych bohaterów komiksu. Mogłoby się wydawać, że będzie on nudny, lecz scenarzystce, G. Willow Wilson, udało się zainteresować mnie od pierwszej strony. Już początek komiksu w doskonały sposób nakreśla akcję i przedstawia rodzinę Kamali oraz pozostałych bohaterów, a to tylko wstęp do całej historii.

Kim jest Kamala Khan? Kamala to buntująca się nastolatka pakistańskiego pochodzenia poszukująca własnej tożsamości. Ze względu na liczne zakazy nakładane przez rodziców w nocy ucieka z domu i udaje się na imprezę. Na niej Kamala wpada w tajemniczą mgłę. Mgłę, która została uwolniona przez przywódcę Inhumans, Black Bolta, podczas wielkiego eventu Nieskończoność. We wspaniale narysowanej i wymyślonej scenie przemiany (z gościnnym występem Kapitana Ameryki i Iron-Mana) nastolatka dostaje moce Ms Marvel. Od tego momentu życie nastolatki bezpowrotnie się zmienia, nie jest już tylko zagubioną w amerykańskim społeczeństwie nastalotką, ale także superboharerką, której wielkiej moce wiążą się z wielką odpowiedzialnością.

Los nie oszczędza nowej Ms Marvel, ponieważ już na samym początku musi ratować swoją koleżankę przed utonięciem. W dalszej części komiksu Kamala próbuje nauczyć się kontrolować swoje moce, a także pomagać potrzebującym. Z każdą kolejną przygodą nabiera doświadczenia, lecz jako początkująca bohaterka musi czasami przełknąć gorycz porażki. W międzyczasie Kamala wyjawia swoją tajemnicę przyjacielowi, z którym będzie dzieliła sekret dotyczący jej tajnej tożsamości.

W dalszej części komiksu nie brakuje także wątków obyczajowych, poświęconych zwykłemu życiu Kamali, nie zabrakło również muzułmańskich elementów. Najbardziej spodobała mi się scena w meczecie i wyśmianie obecnego tam podziału na osobne sale dla kobiet i mężczyzn. Autorom udało się uzyskać balans pomiędzy opowieścią o zwykłym życiu Kamali i jej karierze jako Ms Marvel. Dzięki temu, historia Kamali i poszukiwania własnej tożsamości są ciekawe i ani na moment nie nudzą.

Równie mocno, jak scenariusz, przypadły mi do gustu rysunki Adriana Alphony. Rysownik zrezygnował z ultrarealistycznej stylistyki popularnej we współczesnych komiksach superbohaterskich na rzecz własnego stylu, który świetnie pasuje do mieszanki komiksu obyczajowego i superhero jakim jest Ms Marvel. Jest to specyficzne połączenie realistycznie narysowanych scen z domieszką wielu przerysowanych elementów i postaci. Dodatkową zaletą jest kolorowanie Iana Herringa, który operuje na ograniczonej palecie, lekko przytłumionych kolorów, a przy tym są one tak znakomicie nałożone, że mógłbym pomyśleć, iż komiks pokolorowano ręcznie.

Atutem polskiego tłumaczenia są liczne przypisy, które tłumaczą wybrane pojęcia związane z islamem, czy też arabskie słownictwo pojawiające się w komiksie. Brak ich w oryginalnym egzemplarzu, więc pod tym względem nasze wydanie góruje nad amerykańskim. Na końcu tomu jako dodatki zamieszczono okładki oryginalnych wydań, a także szkice wykonane przed stworzeniem komiksu.

Podsumowanie

Ms Marvel nie jest komiksem dla każdego. Jeżeli ktoś liczy, że dostanie kolejną superbohaterską nawalankę, to niestety srogo się zawiedzie. Według mnie, Niezwykła spodoba się każdemu kto lubi superhero i jest otwarty na wszelkiego rodzaju wariacje związane z tym gatunkiem. Album wydany w styczniu przez Egmont w doskonały sposób łączy schematy i wątki znane z najlepszych komiksów superbohaterskich z interesującą opowieścią o trochę zagubionej w świecie nastolatce. Wszystko to jest doprawione drobnymi elementami pochodzącymi z arabskiej kultury, lecz nie są one nachalnie eksponowane. Tak świeżego, a przy tym tak ciekawego komiksu Marvela dawno nie czytałem, a na dodatek jest to komiks, który może trafić do szerokiej grupy czytelników, od nastolatek po długoletnich fanów komiksów Marvela.

Oceny końcowe

5
Scenariusz
5
Rysunki
+5
Tłumaczenie
4
Dodatki
+4
Wydanie
5
Przystępność*
5
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6.

* Przystępność - stopień zrozumiałości komiksu dla nowego czytelnika, który nie zna poprzednich albumów z danej serii lub uniwersum.

Historia została pierwotnie opublikowana w zeszytach Ms Marvel #1-5 (luty 2014 - czerwiec 2014) i All-New Marvel Now! Point One #1 (styczeń 2014).

Szczegółowe zdjęcia komiksu Ms Marvel tom 1 znajdziecie w naszej prezentacji.

Specyfikacja

Scenariusz G. Willow Wilson
Rysunki Adrian Alphona
Przekład Anna Tatarska
Oprawa miękka
Liczba stron 120
Druk kolor

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji.

Źródło: Egmont Polska / Marvel