Nie żyje Marcin Kudełka. Aktor dubbingowy znany z „Johnny'ego Bravo” i „Goofy na wakacjach” miał 59 lat

W wieku 59 lat odszedł dziś Marcin Kudełka, polski aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny oraz lektor. Twórczość artysty znana była przede wszystkim na polu dubbingu i pracy reklamowej. Wśród jego najbardziej znanych kreacji znajdziemy m.in. głosJohnny'ego Bravo” z popularnej kreskówki o tym samym tytule czy głos Mojżesza z filmu animowanego „Książę Egiptu” z 1998 roku.

Kudełka przyszedł na świat 5 października 1963 roku w Warszawie. Z aktorstwem związał się bardzo szybko, gdyż już w wieku 11 lat wystąpił w filmie muzycznym „Zaczarowane podwórko”. Kilka lat później w 1980 roku można było oglądać go na małym ekranie za sprawą serialu „Dom”, w którym wcielił się w rolę Gienka Popiołka, syna Ryszarda i Józefiny granych przez Stefanię Iwińską i Wacława Kowalskiego.

Sprawdź też: Premiery Netflix na grudzień – „Film z serii Na noże”, „Wiedźmin: Rodowód”, „Emily w Paryżu”, „Alice in Borderland” i inne

W 1990 roku ukończył Wydział Lalkarski w PWST w Białymstoku, jednak w późniejszych latach nie powiązał kariery z lalkarstwem. Od tamtego momentu w kinie i telewizji jako aktor ekranowy pojawiał się sporadycznie, poświęcając swój czas przede wszystkim pracy głosem. Obok wyżej wymienionych kreacji dubbingowych należy wspomnieć choćby psa Pongo z „101 Dalmatyńczyków” czy Kovu z drugiej części „Króla Lwa”.

Kudełka zyskał popularność również jako narrator. W tej roli pracował nad kreskówkami z tak kultowymi postaciami, jak Goofy, Kaczor Donald czy Myszka Miki. Umiejętności wokalne aktora mogliśmy usłyszeć w filmie „Goofy na wakacjach”, gdzie wykonywał piosenki Maxa. Po raz ostatni na dużym ekranie mogliśmy zobaczyć go w niewielkiej roli w filmie „Sztos 2” z 2011 roku, w którym zagrał piosenkarza

Źródło i zdj. Widzę Głosy