Odszedł Brad Allan, legendarny kaskader, który współpracował z Jackie Chanem

Za pośrednictwem swej strony internetowej jackiechan.com, hongkoński aktor poinformował o śmierci jednego ze swych stałych współpracowników, Brada Allana, który zmarł 7 sierpnia w wieku 48 lat z powodu choroby.

Bradley James Allan był wpływowym australijskim kaskaderem, koordynatorem kaskaderów i aktorem z wieloletnim stażem w zespole Jackie Chana. Ostatnio pełnił funkcję nadzorującego koordynatora kaskaderów i reżysera drugiego planu w nadchodzącym filmie Marvela „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni”.

Allan współpracował m.in. przy takich hitach jak „Han Solo: Gwiezdne wojny - historie”, „Wonder Woman”, „Pacific Rim”, „Przygody Tintina”, „Kick-Ass” i „Avatar”. Pracował także przy wszystkich trzech filmach z serii „Kingsman, w tym jako koordynator kaskaderów przy filmie „King's Man: Pierwsza misja”, który ma wejść do kin w grudniu tego roku.

Wspominając wieloletnią współpracę z Allanem, Chan podzielił się takim oto wpisem na blogu:

Wiele lat temu, kiedy kręciłem film „Przyjemniaczek”, był on po prostu fanem i pamiętam, jak przyszedł na plan zdjęciowy. W tamtym czasie miał bzika na punkcie chińskiego Kung Fu i ćwiczył je przez wiele lat. To dzięki jego niesamowitym umiejętnościom i talentowi, z fana stał się kaskaderem, a w końcu dołączył do mojego zespołu kaskaderskiego. Walczył nawet ze mną w filmie „Wspaniały” i myślę, że wielu ludzi pamięta zręcznego boksera z tego filmu. Przyczynił się także do powstania wielu moich filmów.

Wpisem w internecie podzielił się również Edgar Wright, który współpracował z Allanem, produkując „To już jest koniec” i „Scott Pilgrim kontra świat”. Brytjski reżyser napisał:

Jestem zdruzgotany, że znakomity Brad Allan odszedł od nas zbyt młodo. Był bez wątpienia jednym z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie. Miałem szczęście pracować z nim dwa razy i nazwać go swym przyjacielem.

Poniżej możecie zobaczyć oficjalną kompilację złożoną z fragmentów filmów współtworzonych przez Allana, która została stworzona na zamówienie kaskadera. 

Źródło: jackiechan.com / twitter.com / YouTube / Zdj. DreamWorks