Oscarowe głosowania na nowych zasadach. Akademia w końcu robi z tym porządek!

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadza istotne zmiany w regulaminie głosowania na Oscary. Najważniejszą z nich jest obowiązek obejrzenia wszystkich nominowanych filmów w danej kategorii, aby móc oddać w niej głos w finałowej rundzie. Do tej pory wymóg taki dotyczył jedynie niektórych kategorii, jak Najlepszy Film Międzynarodowy czy Najlepszy Film Dokumentalny.

Członkowie Akademii będą musieli następnym razem obejrzeć kolejną „Diunę” 

Od 2026 roku członkowie Akademii będą musieli potwierdzić obejrzenie nominowanych tytułów za pośrednictwem platformy Academy Screening Room lub poprzez specjalny formularz „seen elsewhere” dla seansów poza systemem. W przypadku niespełnienia tego warunku dana kategoria na karcie do głosowania pozostanie nieaktywna. Nowe przepisy mają ograniczyć sytuacje, w których członkowie Akademii przyznają nagrody filmom w kategoriach, których nie widzieli.

Jak pokazuje coroczne badanie „Secret Ballot” przeprowadzone przez Entertainment Weekly, problem ten jest wciąż aktualny. W ostatnich tygodniach poprzedzających Oscary 2025 czterech anonimowych członków Akademii – reżyser, scenarzysta, specjalista ds. PR oraz reżyser castingu – przyznało, że nie obejrzało „Diuny: Części drugiej” (nominowanej m.in. za Najlepszy film).

Powody rezygnacji z seansu były różne. Reżyser wyznał, że nie poradził sobie z pierwszą częścią „Diuny” i nie miał ochoty na kolejne trzy godziny: „Pierwszej Diuny nie dałem rady obejrzeć do końca; nie pędzę więc na kolejne trzy godziny Diuny. Może jeszcze zmienię zdanie, ale to było dla mnie trudne doświadczenie”. Scenarzysta stwierdził po prostu, że jeszcze nie miał okazji obejrzeć filmu, choć przyznał, że inne tytuły miały dla niego wyższy priorytet: Nie widziałem Diuny więc muszę się wstrzymać. To trudna decyzja”. Z kolei specjalista ds. PR uzasadnił swoją decyzję brakiem zainteresowania, wynikającym z negatywnego odbioru pierwszej części filmu: Pierwsza Diuna mnie znudziła, więc nie miałem motywacji, żeby oglądać drugą”. Cóż, wygląda na to, że przy okazji trzeciej części „Diuny” Denisa Villeneuve’a tym razem będą musieli się zmusić do seansu.

Wśród nowości znalazła się również debiutująca kategoria — Najlepszy Casting. W pierwszym etapie głosowania powstanie lista dziesięciu filmów, które następnie zostaną zaprezentowane podczas specjalnych pokazów z udziałem nominowanych reżyserów castingu i sesji Q&A. Po tych prezentacjach odbędzie się druga runda głosowania, która wyłoni oficjalnych nominowanych. Zmiany obejmą także kategorię zdjęciową, w której wprowadzony zostanie shortlist od 10 do 20 tytułów przed właściwym etapem nominacji.

Akademia zabrała też głos w sprawie coraz częstszego wykorzystywania generatywnej sztucznej inteligencji w produkcji filmowej. W wydanym oświadczeniu podkreślono, że użycie takich technologii „ani nie pomaga, ani nie szkodzi” szansom filmu na zdobycie nominacji. Każda gałąź Akademii będzie indywidualnie oceniać osiągnięcia, biorąc pod uwagę, na ile człowiek był autorem i kreatywnym centrum projektu.

Sprawdź też: Aktor zdradza kulisy produkcji „Blade’a”: „Wszystko wymknęło się spod kontroli”

Dodatkowo doprecyzowano przepisy dotyczące kampanii oscarowych w mediach społecznościowych. Zakazane będą nie tylko krytyczne wypowiedzi na temat konkurencyjnych filmów czy metod ich realizacji, ale też ich udostępnianie, komentowanie i lajkowanie. Osoby łamiące te zasady, zarówno członkowie Akademii, jak i osoby powiązane z promowanymi filmami, mogą zostać ukarane.

Wszystkie nowe regulacje zaczną obowiązywać podczas 98. ceremonii wręczenia Oscarów, która odbędzie się w marcu 2026 roku.

źródło: EW/Comicbasics/zdj. Al Seib / A.M.P.A.S.