Przewodnik po 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest

Dokładnie za tydzień, w sobotę 19 października rusza najbardziej niepokorny festiwal filmowy na kulturalnej mapie Polski. Obchodzący w tym roku swe 17-ste urodziny Tofifest jest świetną okazją do celebrowania kina niezależnego nie tylko z Polski, lecz z różnych zakątków świata. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Skupiony wokół idei twórczości niepokornej festiwal od lat nagradza twórców za nieustępliwość i trwałość przy ideałach oraz promuje kino, które owe wartości wyraża, jednocześnie zwracając uwagę widzów na problemy dzisiejszego świata. Tegoroczny motyw przewodni imprezy to „Miasto. Masa. Maszyna. Terminator”. Zestawienie hasła słynnego manifestu Tadeusza Peipera z kultowym filmem Jamesa Camerona odnosić się ma do nękającego nas kryzysu ekologicznego oraz nieustannie rosnącego w siłę postępu technologicznego.  Jedną z bezsprzecznych atrakcji festiwalu będzie szansa zobaczenia legendarnego T-800 na dużym ekranie w odrestaurowanej wersji.

Do najważniejszego konkursu imprezy – „On Air” – zakwalifikowało się w tym roku 13 filmów. Wśród nich odnajdziemy między innymi kandydatów do Oscara z Rosji (pochlebnie oceniania przez krytyków „Wysoka dziewczyna”) i Algierii („Papicha”) oraz głośną międzynarodową produkcję „Oleg” z Dawidem Ogrodnikiem i Anną Próchniak w obsadzie. Do pozostałych — dobrze znanych uczestnikom — konkursowych sekcji należą „From Poland” (konkurs najlepszych tegorocznych obrazów wyprodukowanych w Polsce), a także „Shortcut”, czyli przegląd uznanych filmów krótkometrażowych, prezentowanych na największych festiwalach świata.

Do wielu ciekawych sekcji imprezy, w tym roku – wzorem największych polskich festiwali – dołączona została nowa, czyli „Polonica”. Zostaną na niej zaprezentowane najnowsze zagraniczne produkcje zrealizowane z udziałem polskich artystów. Wśród tych między innymi: „High Life” w reżyserii Claire Denis, „Mam na imię Sara”, „Żniwa” oraz wyjątkowo kontrowersyjny obraz „Malowany ptak” będący adaptacją znanej powieści Jerzego Kosińskiego.  Ogółem na festiwalu wyświetlonych zostanie ponad 150 filmów zawartych w ponad 20 sekcjach. Dla uczestników będzie to doskonała okazja, by przyjrzeć się filmowym nowościom (43 polskie premiery filmowe oraz 45 pokazów przedpremierowych), jak również odświeżenia klasyki – do pasm skupiających filmy, które swe premiery świętowały lata temu należeć będą np. „Klasyka kina – Filmy z serca Polski” czy „Lunatycy”. W pierwszej z sekcji widzowie będą mieli możliwość zobaczenia klasycznych produkcji powstałych w regionie („Rejs”, „Rok spokojnego Słońca”, „Prawo i pięść”), zaś w sekcji „Lunatycy” późną porą obejrzeć będzie można chociażby „Człowiek pogryzł psa” bądź „Koyaanisqatsi”.

Na festiwalu nie zabraknie także pokazów specjalnych. Bohaterem tegorocznej retrospektywy MFF Tofifest będzie zmarły w tym roku reżyser i legenda włoskiego kina Franco Zeffirelli. Autor kilku wziętych kinowych adaptacji dzieł Szekspira jest jednym z wielu włoskich mistrzów X muzy, którego twórczość – wedle założeń imprezy – można uznać za niepokorną. Nie obawiając się poruszania tematów tabu, reżyser „Herbatki z Mussolinim” niejednokrotnie poruszał problematykę m. in. cielesności, moralności czy śmierci. Oprócz tego, w szczególnym paśmie „Pokazów specjalnych” przedpremierowo pokazany zostanie „Portret kobiety w ogniu” oraz niemal 8-godzinne „Szatańskie tango” Béli Tarra.

Toruński Tofifest to jednak nie tylko filmy, lecz również goście. Na festiwalu od lat pojawiają się twórcy, których obecność w kinie ma duże znaczenie w kontekście aktualnych wydarzeń lub dokonań artystycznych. Także w tym roku na wydarzeniu nie zabraknie znanych osobistości ze świata filmu. Najgłośniejszym nazwiskiem tegorocznej edycji festiwalu z pewnością będzie Oleg Sencow. Ukraiński reżyser po pięcioletnim okresie przebywania w niewoli jako więzień polityczny, we wrześniu tego roku wyszedł na wolność. Na Tofifeście zobaczy się z publicznością na otwartym spotkaniu oraz odbierze nagrodę Złotego Anioła za twórczą niepokorność. Do grona laureatów należą też ogłoszeni przed kilkoma dniami zwycięzcy najważniejszych polskich nagród filmowych ostatnich lat – Agnieszka Holland i Paweł Pawlikowski. Ponadto nagrody powędrują w ręce wybitnych aktorów: Dawida Ogrodnika, Mai Ostaszewskiej oraz Krzysztofa Globisza – za całokształt twórczości.

Dokładny program festiwalu odnajdziecie tutaj: https://www.tofifest.pl/pl/program-2019

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest będzie miał miejsce w Toruniu w dniach 19-27.10.2019.

źródło: zdj. Tofifest.pl