Val Kilmer odzyskał głos dzięki sztucznej inteligencji

Po tym jak przed paroma laty wykryto u aktora raka gardła, odtwórca takich ról jak Jim Morrison w „The Doors” czy Doc Holiday w „Tombstonezaczął tracić głos. Dziś, dzięki zaawansowanej technologii możliwym dla Kilmera rozwiązaniem stało się ponowne odzyskanie możliwości mówienia. Udało się to dzięki odtworzeniu jego głosu z pomocą sztucznej inteligencji powstałej w wyniku oprogramowania firmy Sonantic 

61-letni aktor publicznie opowiedział o swojej diagnozie raka gardła w 2017 roku, którą otrzymał trzy lata wcześniej po tym, jak wyczuł guza w gardle. W związku z powyższym hollywoodzki gwiazdor przeszedł tracheotomię, która poważnie zmieniła brzmienie jego głosu.

Obecnie, z pomocą Sonantic, brytyjskiej firmy zajmującej się klonowaniem głosów, Kilmer zdołał ponownie przemówić po stworzeniu wersji sztucznej inteligencji jego głosu. Na początku tego miesiąca, firma Sonantic podzieliła się krótkim klipem przedstawiającym osiągnięte efekty. W trwającym nieco ponad minutę filmiku możecie usłyszeć wyprodukowany w pełni komputerowo głos Kilmera

W specjalnym oświadczeniu, w którym Kilmer pragnął wyrazić swe podziękowanie dla brytyjskiej firmy, aktor powiedział:

Jestem wdzięczny całemu zespołowi Sonantic, który w mistrzowski sposób przywrócił mi głos w sposób, o jakim nigdy nie myślałem, że będzie możliwy. Będąc istotami ludzkimi, zdolność do komunikowania się jest podstawą naszego istnienia, a skutki uboczne raka gardła utrudniały innym zrozumienie mnie. Szansa opowiedzenia mojej historii głosem, który wydaje się autentyczny i znajomy, jest niesamowicie wyjątkowym darem.

Jak donosi The WrapKilmer aktywnie pracował nad prototypem SI, dostarczając Sonantic archiwalne nagrania swojego głosu, które zostały wprowadzone do algorytmów firmy i przetworzone w celu stworzenia modelu. Istnieje szansa, że będzie mógł wykorzystać go w przyszłości zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Sztuczna inteligencja odtworzyła głos Kilmera już po nakręceniu „Val i nie będzie można usłyszeć jej w filmie. Głos syna Kilmera, aktora Jacka Kilmera, został użyty w dokumencie jako narrator słów ojca.

Nie ma jeszcze potwierdzenia, w jaki sposób model sztucznej inteligencji Kilmera zostanie wykorzystany w przyszłości. Film dokumentalny „Val” jest obecnie dostępny na Amazon Prime Video, a aktor ma się pojawić u boku Toma Cruise'a w nadchodzącym filmie „Tom Gun: Maverick”, który wejdzie do kin 19 listopada 2021 roku.

Źródło: The Wrap, YouTube / Zdj. Paramount Pictures