Współczesny Iran w zarysie. Recenzja komiksu „Kobieta życie wolność”

We wrześniu nakładem wydawnictwa Timof Comics ukazał się jeden z ważniejszych tytułów, jakie w tym roku trafiły do sprzedaży w Polsce. Przekonajcie się, dlaczego warto zainteresować się komiksem „Kobieta życie wolność”.

13 września 2022 roku Mahsa Amini pod zarzutem niewłaściwie założonego hidżabu została aresztowana przez irańską policję obyczajową, a następnie pobita. W wyniku odniesionych ran kobieta zapadła w śpiączkę, a po trzech dniach zmarła w szpitalu. To wydarzenie przyczyniło się do fali protestów w Iranie, a także skłoniło Marjane Satrapi (m.in. „Persepolis” od wyd. Egmont) do zebrania specjalistów oraz artystów, z pomocą których powstała opowieść o Irańczykach — o ich przeszłości, teraźniejszości i perspektywach na przyszłość.

„Kobieta życie wolność” to poruszający zbiór w znacznej mierze poświęcony śmierci Mashy Amini, jej następstwom oraz bardziej ogólnym kwestiom związanym z życiem kobiet w Iranie. Autorki i autorzy skupiają się nie tylko na zwykłych Irankach, na co dzień zmagających się z ograniczeniami nałożonymi na ich życia, ale też na przedstawicielkach uprzywilejowanych grup, których sytuacja w znacznej mierze różni się od losów innych obywatelek. W poprzedzających część komiksową zarysie irańskiej historii wyszczególniono też istotne dla kultury i dziejów tego kraju kobiety. 

W komiksach opartych na prawdziwych zdarzeniach, zwłaszcza tych tragicznych, ocena za scenariusz dotyczy jedynie sposobu przedstawienia informacji. Osobom odpowiedzialnym za powstanie omawianego zbioru udało się niemal idealnie wykorzystać niewielką ilość stron do zwięzłego przedstawienia sytuacji w Iranie i przybliżenia niektórych czarnych kart współczesnej historii tego kraju. Omówione są tu nie tylko losy kobiet, ale także i mężczyzn, bo oni także (i to bez względu na zasługi dla ojczyzny) są ofiarami rządzących. To również opowieść o Iranie, jego bogactwach i różnorodności. 

kobieta-zycie-wolnosc-komiks 

Całość poznaje się ze smutkiem, ale tu czy tam nie mogłem też ukryć zaciekawienia - np. gdy zostały wspomniane irańskie stoki narciarskie. Popkultura zrobiła swoje i z czym jak z czym, ale to państwo nijak nie kojarzy mi się z zabawą na nartach. A jednak można tam poszusować. Dzięki takim informacjom wartość komiksu jest jeszcze większa i skłania nie tylko do zagłębienia się w opracowania poświęcone sytuacji społeczno-politycznej Iranu, ale także do poszerzenia swojej wiedzy na inne tematy związane z tym krajem. 

Interesująco wypada również ostatnia część, poświęcona dyskusji na temat przyszłości Iranu. Przebija przez nie nadzieja na poprawę losów mieszkańców tego kraju, ale rozmówcom towarzyszą też pewne obawy. W pewnym momencie jeden z zaproszonych przez Marjane Satrapi gości stwierdza: Jedyna rzecz, która mogłaby wzmocnić w dzisiejszych czasach reżim to atak jakiegoś innego kraju na Iran. W obecnej sytuacji, gdy Izrael i Iran znajdują się na progu wojny, słowa te są wyjątkowo smutne.

Komiks został dobrze wydany. Otrzymaliśmy twardą oprawę oraz dobrej jakości papier, druk i tłumaczenie.

„Kobieta życie wolność” to pełen bolesnych opowieści zbiór poświęcony Iranowi i jego mieszkańcom (przede wszystkim zamieszkującym go kobietom). Warto go poznać, by lepiej zrozumieć sytuację tych ludzi, a być może omawiany komiks zainspiruje też do dalszego poznawania tego kraju pełnego różnorodności i naturalnych bogactw.

Oceny końcowe komiksu „Kobieta życie wolność”

6
Scenariusz
5
Rysunki
5
Tłumaczenie
5
Wydanie
5+
Średnia

Oceny przyznawane są w skali od 1 do 6. 

kobietazyciewolnosc 

Specyfikacja

Scenariusz

Marjane Satrapi, Joann Sfar, Lewis Trondheim, Pascal Rabaté, Catel, Nicolas Wild, Winshluss, Paco Roca, Rahi Rezvani, Touka Neyestani, Mana Neyestani, Deloupy, Hyppolyte, Coco, Patricia Bolaños, Shabnam Adiban, Bee, Bahareh Akrami, Alba Beccaria, Abbas Milani, Farid Vahid, Jean-Pierre Perrin

Rysunki

Marjane Satrapi, Joann Sfar, Lewis Trondheim, Pascal Rabaté, Catel, Nicolas Wild, Winshluss, Paco Roca, Rahi Rezvani, Touka Neyestani, Mana Neyestani, Deloupy, Hyppolyte, Coco, Patricia Bolaños, Shabnam Adiban, Bee, Bahareh Akrami, Alba Beccaria

Oprawa

twarda

Druk

kolor

Liczba stron

272

Tłumaczenie

Małgorzata Fangrat-Jastrzębska

Data premiery

16 września 2024 roku

 

Dziękujemy wydawnictwu Timof Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Zdj. Timof Comics