11. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - koncert Dance2Cinema

1 czerwca 2018 roku o godzinie 22.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15) odbędzie się koncert Dance2Cinema: All About Almodóvar | Funk & Folk: Atli Örvarsson & Torrek.

Część I: All About Almodóvar – piosenki z filmów Pedro Almodóvara

Projekt w koprodukcji z festiwalem Fimucité

Volver (Volver)
Piensa en Mí (Wysokie obcasy)
Un Año de Amor  (Wysokie obcasy)
Ne Me Quitte Pas (Prawo pożądania)
Luz de Luna (Kika)
Teatro (Kobiety na skraju załamania nerwowego)
La Bien Pagá (Czym sobie na to wszystko zasłużyłam?)
El Último Trago (Kwiat mego sekretu)
Soy Infeliz (Kobiety na skraju załamania nerwowego)
Tonada de la Luna Llena (Kwiat mego sekretu)
Se Nos Rompió el Amor de Tanto Usarlo (Kika)
Sufre como Yo  (Drżące ciało)
Resistiré (Zwiąż mnie)

Esther Ovejero — głos
Francis Hernández — fortepian, syntezator
Roberto Amor — perkusja
Pancho Delgado — gitara
Carlos Perdomo — kontrabas

Część II: Funk & Folk — Atli Örvarsson & Torrek 

Atli Örvarsson – accordion

TORREK

Dance2Cinema to pasmo FMF zapoczątkowane podczas 10. jubileuszu festiwalu plenerową imprezą w stylu lat 80. z ojcem muzyki dance Giorgio Moroderem w roli DJa. Do remiksu jego oskarowej piosenki Take My Breath Away z filmu Top Gun na placu Nowaka Jeziorańskiego bawiły się tysiące fanów FMF, dzięki czemu przekonaliśmy się, że do muzyki filmowej można się znakomicie bawić. Muzyka filmowa bowiem to przecież nierzadko niezapomniane piosenki , które na stałe wpisują się w historię kinematografii. Niezwykle dużo uwagi piosenkom w swoich filmach poświęca hiszpański reżyser Pedro Almodóvar, który czyni z nich element narracji, kreuje dzięki nim klimat swoich filmów, buduje dramaturgię. Prezentowaliśmy już nostalgiczną muzykę z filmów Almodovara przy okazji koncertu Alberto Iglesiasa. 11. edycja festiwalu przyniesie bardziej kameralną i sensualną odsłonę cyklu Dance2Cinema prezentując koncert będący koprodukcją FMF i festiwalu muzyki filmowej Fimucité na Teneryfie. Niezwykle charyzmatyczna hiszpańska wokalistka Esther Ovejero, którą znamy z koncertu z muzyką z Jamesa Bonda,  zaśpiewa kultowe już piosenki takie jak Luz de Luna czy Volver.

W opozycji do globalizacji także muzyki filmowej, stają kompozytorzy, którzy czerpią z ludowych melodii, nawiązują do narodowych tradycji muzycznych i przedkładający lokalny sznyt i tożsamość nad pęd do hollywoodzkiej industrializacji fachu kompozytora. Do takich kompozytorów należy Atli Örvarsson, który po 10 latach w Los Angeles i szkole jaką przeszedł w domu kompozytorskim Hansa Zimmera, wrócił na Islandię i otrzymuje obecnie więcej zleceń z fabryki snów niż kiedykolwiek.

TORREK to projekt kompozytora będący fuzją irlandzkiej i islandzkiej muzyki folkowej, który zaprezentujemy w 2. części koncertu Dance2Cinema. Zespół powstał na potrzeby nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu Dziewiąty Legion (2011) i od tamtej pory koncertował w różnych miejscach świata od Los Angeles, poprzez Cork, Madryt aż po Akureyri na Islandii. Sam Atli nazywa gatunek muzyki, który uprawiają cinematic electronica. Kompozytor przygotuje z zespołem specjalny funkowy repertuar z tradycyjnym sznytem irlandzko-islandzkim, dzięki któremu pokaże, że do muzyki filmowej można się również świetnie bawić. 

Bilety do nabycia na eventim.pl.

Więcej informacji o całym festiwalu znajdziecie tutaj.

źródło: zdj. i materiały prasowe fmf.fm