11. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - koncert Penderecki2Cinema

30 maja 2018 roku o godzinie 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się koncert Penderecki2Cinema, który zainauguruje 11. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Goldenthal/Nyman/Penderecki

Goście specjalni: Elliot Goldenthal, Krzysztof Penderecki

Program:

Krzysztof Penderecki — Trzy utwory w dawnym stylu
Elliot Goldenthal — Koncert na trąbkę i orkiestrę smyczkową [dedykowany Tadeuszowi Kościuszce, premiera światowa]
Michael Nyman —Fortepian na orkiestrę smyczkową 

*

Krzysztof Penderecki —Tren — Ofiarom Hiroszimy na 52 instrumenty smyczkowe
Krzysztof Penderecki — Symfonia nr 2, cz. I-II Moderato — Allegretto 
Krzysztof Penderecki — Polimorfia na 48 instrumentów smyczkowych
Krzysztof Penderecki — Symfonia nr 3, cz. IV Passacaglia — Allegro Moderato

Tine Thing Helseth — trąbka
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Dirk Brossé — dyrygent

Powtórzenie koncertu z 29 maja z Katowic.

Muzyka filmowa długo nie była traktowana przez środowisko filharmoniczno-akademickie poważnie. Tworzona na potrzeby obrazu i niejednokrotnie jemu podporządkowana długo walczyła o miejsce w salach koncertowych i w programach studiów, do których włączana jest dopiero od całkiem niedawna. A przecież do filmów pisali tacy giganci współczesnej klasyki jak Philip Glass, Wojciech Kilar, Leonard Bernstein czy Michael Nyman. Właśnie ten ostatni, niedawno ogłoszony laureatem 4. Nagrody im. Wojciecha Kilara, będzie gościem koncertu inauguracyjnego, podczas którego z rąk Prezydentów Miast Krakowa i Katowic odbierze statuetkę i wykona partię fortepianu w suicie z filmu Fortepian, chyba najbardziej rozpoznawalnym z soundtracków Nymana. Podczas koncertu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wykona także orkiestrową aranżację Kwartetu smyczkowego no. 3, dzieła autonomicznego, ale jednocześnie silnie powiązanego z jego wątkiem filmowym. Kwartet no. 3 jest bowiem skonstruowany jako łańcuch wariacji na temat Out of the Ruins, hipnotyzującego i przepięknego soundtracku Nymana do dokumentu BBC o trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w Armenii w 1988 roku.

Prawdziwą perełką tej części koncertu będzie także światowa premiera najnowszego dzieła pierwszego laureata Nagrody im. Wojciecha Kilara i zdobywcy Oscara za muzykę do filmu Frida — Elliota Goldenthala. Jest to utwór ze wszech miar szczególny. Jego powstanie jest bezpośrednią reakcją na niezwykle silną więź, jaką kompozytor zbudował z Krakowem i Polską podczas swoich poprzednich wizyt na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, na którym gościł już trzykrotnie oraz chęci złożenia hołdu nie tylko polskiej kulturze, ale również wieloletnim relacjom między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Koncert na trąbkę i orkiestrę smyczkową — utwór, na który Goldenthal, trębacz z wykształcenia, jak sam mówi, czekał całe życie — został zainspirowany postacią Tadeusza Kościuszki, postaci niezwykle ważnej w historii zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Jest to szczególny akcent w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Drugą część koncertu wypełnią dzieła Krzysztofa Pendereckiego. Utwory autonomiczne, po które wielokrotnie sięgali najwybitniejsi reżyserzy filmowi i telewizyjni. Utwory wyznaczające kierunki rozwoju sonoryzmu zostaną zaprezentowane w połączeniu z obrazem. Usłyszymy Tren — Ofiarom Hiroszimy, który choćby ostatnio posłużył do stworzenia gęstej atmosfery w najnowszym sezonie kultowego serialu Twin Peaks Davida Lyncha, a wcześniej zabrzmiał w Lśnieniu Stanleya Kubricka i Ludzkich dzieciach Alfonso Cuaróna. W Lśnieniu Kubrick sięgnął także po korespondującą z Trenem, późniejszą Polimorfię na 42 instrumenty smyczkowe będącą muzyczną transkrypcją encefalogramów, tj. wykresów ilustrujących aktywność fal mózgowych, wygenerowanych podczas słuchania kilku z wczesno-awangardowych dzieł Pendereckiego. Ostatnio mogliśmy usłyszeć ją w Demonie, ostatnim filmie nieżyjącego już reżysera Marcina Wrony. Polimorfia była z resztą szczególnie popularna u twórców filmowych; poza Lśnieniem i Demonem możemy odnaleźć ją także w takich filmach jak Inland Empire Lyncha, Bez lęku Weira czy w Egzorcyście Friedkina. Program tej części koncertu uzupełnią fragmenty dwóch symfonii pochodzących już z okresu „nowej syntezy” stylistycznej pierwszą część Moderato z Symfonii nr 2 „Wigilijnej”, którą Andrzej Wajda wykorzystał w Katyniu oraz opartą na basowym ostinato czwartą część powstającej 7 lat Symfonii nr 3 Passacaglia — Allegro Moderato, którą w najbardziej charakterystyczny sposób wykorzystał Martin Scorsese w filmie Shutter Island. Część tę możemy również usłyszeć w Katyniu oraz w Nerudzie Larraína.

Koncert jest częścią krakowskich obchodów jubileuszu 85. urodzin K. Pendereckiego organizowanych przez Miasto Kraków.

Bilety do nabycia na eventim.pl.

Więcej informacji o całym festiwalu znajdziecie tutaj.

źródło: zdj. i materiały prasowe fmf.fm