11. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - Video Games Music Gala

2 czerwca 2018 roku o godzinie 19.00  (TAURON Arena Kraków) odbędzie się koncert Video Games Music Gala.

Wręczenie nagród FMF Young Talent Award i FMF Ambassador Award

Goście specjalni: Elliot Goldenthal, Christopher Drake, Richard Jacques, Jesper Kyd, Eímear Noone, Austin Wintory

Program:

Michael Giacchino – Medal of Honor Suite
Daniel Licht – Silent Hill Suite
Austin Wintory – Journey: Apotheosis
Austin Wintory – ABZÛ: Delphinus delphis
Austin Wintory – Assasin's Creed Syndicate: Ballet of Blades
Richard Jacques – Headhunter Concert Suite
FMF Young Talent Award Winning Suite
Richard Jacques – James Bond 007: Blood Stone: Athens Harbour Chase
Eímear Noone – World of Warcraft: Warlords of Draenor: Malach, Angel Messenger
Eímear Noone – Lifeline

***

Marcin Przybyłowicz, Jan Sanejko – Phantom Doctrine Suite
Piotr Musiał, Marcin Przybyłowicz i Mikołaj Stroiński – The Witcher 3 Suite
Jesper Kyd – Assassin’s Creed 2 / Assassin’s Creed Brotherhood Suite
Jesper Kyd – Jesper Kyd - Assassin's Creed - Ezio's Family Concert Version
Jesper Kyd – Hitman 2: Silent Assassin / Hitman: Blood Money Suite
Elliot Goldenthal – Final Fantasy: The Spirits Within Suite
Chris Drake – Batman: Arkham Villains Suite
Chris Drake – Batman: Arkham Origins Suite

Tina Guo – wiolonczela elektryczna, wiolonczela
Sara Andon – flet
Ania Karwan – głos
Norman Kim – mandolina elektryczna, syntezator, głos
Benoit Grey – gitara elektryczna, kontrabas
Przemysław Sokół – trąbka
Chór Pro Musica Mundi
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Ludwig Wicki – dyrygent 

Muzyka z gier coraz częściej przebija się do sal koncertowych. Po wielkim sukcesie koncertu z muzyką do gry Wiedźmin 3, główna gala FMF w Tauron Arenie w 2018 zostanie poświęcona muzyce skomponowanej do największych tytułów growych ostatnich lat. Poprzez Video Games Music Gala zaprosimy naszą publiczność do nowej rzeczywistości. FMF Reality  to rzeczywistość festiwalowa, magiczny i bajkowy świat muzyki filmowej, to opowieść, która pochłania całkowicie i wzbudza niezapomniane emocje.

Historia pierwszego kompozytora zaproszonego do udziału w gali, ma w sobie coś z amerykańskiego snu. Na początku swojej drogi zawodowej nieznany szerszemu odbiorcy, Michael Giacchino skomponował muzykę do gry Medal of Honor. Nie spodziewał się, że fanem tej gry był światowego formatu reżyser J.J. Abrams, który właśnie pracował nad nowym serialem Zagubieni (Lost). Zachwycony muzyką w swojej ulubionej grze, J.J. Abrams skontaktował się z Giacchino i otworzył mu drzwi do świata wielkich produkcji hollywoodzkich. Owocem ich współpracy były m.in.:  Mission: Impossible III i Star Trek. Na gali usłyszymy suitę z muzyką do gry Medal of Honor, do której Michael Giacchino, nie bez powodu, ma spory sentyment.

Swoją obecnością zaszczyci nas w tym dniu duński kompozytor Jesper Kyd. Na koncercie usłyszymy jego najbardziej znane motywy z gier Hitman i Assasin's Creed. Nie tylko graczy ucieszy również obecność Austina Wintory’ego. Gra Journey to nietypowa produkcja, w której nie używa się słów, a środkiem komunikacji staje się wyłącznie muzyka. Ścieżka dźwiękowa Wintory’ego została nominowana do Grammy i w specjalnej wersji zaaranżowanej na potrzeby naszego koncertu zostanie zaprezentowana krakowskiej publiczności.

Na Gali pojawi się także Christopher Drake, a wraz z nim kolejny superbohater – Batman. Publiczność koncertu może więc oczekiwać brawurowej muzyki, która zostanie przygotowana specjalnie na ten wieczór z gier Batman: Arkham Origins oraz Injustice I & II.

Wsłuchując się w najnowsze dzieła nie zapominamy o twórcach, którzy gościli kiedyś na FMF, a których nie ma już z nami. Pamięci Daniela Lichta będzie poświęcona suita z gry Silent Hill: Downpour.

Fanów nie tylko gier video ucieszy fakt, że specjalnie na ten koncert suitę napisze zaprzyjaźniony z Krakowem zdobywca Oskara, kompozytor Elliot Goldenthal, którego utwór Grand Gothic Suite napisany kilka lat temu dla FMF, po raz pierwszy w historii festiwalu wywołał owacje na stojąco w trakcie koncertu w hali ocynowni.  Final Fantasy to japońska saga, w której kolejne gry i filmy uzupełniają się fabularnie. Kompozycja , którą zaprezentuje Goldenthal jest inspirowana ścieżką dźwiękową jego autorstwa z filmu Final Fantasy: Wojna dusz.

Podczas Video Games Music Gala usłyszymy również suitę z Wiedźmina 3. Specjalna wersja suity została premierowo wykonana podczas Festiwalu FIMUCITÉ na Teneryfie. Gościem tego wydarzenia był Marcin Przybyłowicz, kompozytor i  dyrektor muzyczny CD PROJEKT RED. Po gorącym przyjęciu na Teneryfie, będziemy mogli usłyszeć ten niezwykły utwór w TAURON Arenie Kraków podczas kolejnej edycji FMF. Partie solowe wykona znana już festiwalowej publiczności Ania Karwan, a wśród wielu znakomitych gości na gali pojawią się również kompozytorzy suity: Piotr Musiał, Marcin Przybyłowicz i Mikołaj Stroiński. Podczas gali zostanie również wręczona nagroda Ambasador FMF 2018, która w tym roku trafi do studia CD PROJEKT RED.

Efekty połączenia świata filmu i gier usłyszymy na scenie Tauron Areny Kraków w wykonaniu solistów, Chóru Pro Musica Mundi oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą niezastąpionego Ludwiga Wickiego.

Bilety do nabycia na eventim.pl.

Więcej informacji o całym festiwalu znajdziecie tutaj.

źródło: zdj. i materiały prasowe fmf.fm